| Maxim96 a întrebat:

Dragi atei, ce castigati voi prin necredinta voastra?

96 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Mai bine ateu decât creștin!

Eu nu mai sunt ateu din 1988 și 1994!

Până în 1988 am fost un ateu convins.

Între 1988 și 1994 am oscilat!

Din 1994 am renunțat definitiv la ateism dar și la oricare mizerie creștină, după o ceartă urâtă cu mizeria popească Constantin Galeriu
http://ro.wikipedia.org/wiki/Constantin_Galeriu
Constantin Galeriu (* 21 noiembrie 1918, Răcătău, Bacău - † 10 august 2003, București) a fost unul dintre cei mai importanți duhovnici ai Ortodoxiei române, preot și profesor de teologie.

| Maxim96 explică (pentru MMihai):

Nu e nici o mizerie crestineasca, tu nu intelegi.

| ErrorFound a răspuns (pentru MMihai):

Slava Domnului ca a murit. laughing

| ErrorFound a răspuns (pentru MMihai):

Pai banuiesc ca tot ateu ai ramas...
Sau te-ai dus pe islamism sau alt ceva?

| RAY a răspuns (pentru MMihai):

Mihai te-ai intors la a crede in supranatural pentru ca isi ofera o alta viata

| Sergiu1996 a răspuns (pentru RAY):

Sincer,nu ne pasa in ce credeti si in cine credeti, pur si simplu, Dumnezeu este adevarul, iar cei ce nu cred in el traiesc in minciuna.Deci,succes si traieste cu ziua de maine....caci pentru voi exista doar coincidente, minuni, nu...

| M25M a răspuns (pentru Sergiu1996):

Spune-i asta budistului, jainistului...

| RAY a răspuns (pentru Sergiu1996):

Dovedeste ca exista dumnezeu si apoi voi crede in adevarul tau

| Sergiu1996 a răspuns (pentru RAY):

Nu e nevoie sa vad ca sa cred,, eu simt cu sufletul...

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Dumnezeu se simte in inima!

| Sergiu1996 a răspuns (pentru M25M):

Pe tine te-am intrebat ceva? Si nu imi spune cui sa-i spun, caci pentru voi e inutil...

| RAY a răspuns (pentru Sergiu1996):

Nu ma interseaza cea ce crezi tu, eu ca sa cred am nevoie de dovezi clare cum ca dumnezeu exista

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Si pe mos cracun copii il simnte in inima deci exista si pe alba ca zapada, scufita rosie sau indieni pe zeii lor le simnte in inima

| Sergiu1996 a răspuns (pentru RAY):

Tipule,te tii de glume, dar cand viata te va invata ca este cineva mai superior ca tine, atunci vei intelege...

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Daca il simntiti in inima de ce va urati intre voi, va faceti rau, de ce Romania e asa corupta, violenta etc?

| RAY a răspuns (pentru Sergiu1996):

Eu nu ma tin de glume, intreba orice copil daca nu il simnte pe mos craciun sau alba ca zapada

| ErrorFound a răspuns (pentru Sergiu1996):

Simti, simti. Lucreaza marijuana. laughing

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Nu facem rau nimaui.Nu toti crestinii implinesc ceea ce e scis in Evanghelie.

| Sergiu1996 a răspuns (pentru RAY):

Tipule,cand percepi notiunea de imposibil, de escaladare a spiritului si de minune, atunci discutam... Eu vorbesc de nivel superior, de Dumnezeu-lumina lumii, el imi spune despre absurditati:"intreba orice copil daca nu il simnte pe mos craciun sau alba ca zapada"...

| ErrorFound a răspuns (pentru Sergiu1996):

Ha ha! Superior propriei persoane? Acum vad de ce va place sa fiti tinuti sub bocanc. Gandirea ta ar trebui sa fie(daca esti un om in toata firea):Numeni si nimic nu imi este superior. Eu sunt propriul meu stapan si sunt singurul din aceasta lume care decide pentru mine.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

In tara asta sunt 99 la suta crestini de ce Romania nu e cea mai buna tara din europa?

| Lizzu a răspuns (pentru RAY):

laughing laughing

| Sergiu1996 a răspuns (pentru RAY):

Tipule,toti traim in mormantul nesimtirii, aici intervine notiunea de constiinta, care este ecoul adevarului vesnic...

| M25M a răspuns (pentru Sergiu1996):

Linisteste-te dragule....Scuze ca am indraznit sa pun la indoiala "faptul" ca detii adevarul incontestabil...

| RAY a răspuns (pentru Sergiu1996):

Cum il simnti pe dumnezeu daca imi vorbesti pe tonul asta, cand ai citit ultima oara biblia?

| Sergiu1996 a răspuns (pentru ErrorFound):

Tipule,mor de ras... omg

| Sergiu1996 a răspuns (pentru RAY):

Tipule,crezi ca toti ce spun "Doamne, Doamne"?, intra in rai, e nevoie de daruire, de jertfire de sine...prea complicat pentru tine...

| Sergiu1996 a răspuns (pentru M25M):

"dragule",adevarul incontestabil il detine natura...

| Sergiu1996 a răspuns (pentru ErrorFound):

Sa fi avut viata vesnica, era ok ce ai spus, dar asa suntem simpli oaspeti pe acest colt de pamant...

| RAY a răspuns (pentru Sergiu1996):

Dar voi sunteti crestini buni si iubitori de ce vb de mormantul nesimtiri?

| RAY a răspuns (pentru ErrorFound):

A trecut mult de la aia

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Mai ai si tupeu sa spui ca nu va faceti rau, de ce minti omule in halu asta, eu nu vad ura in vorbele voastre, vorbiti cu ura si venin si nu exagerez va place sa amenitati cu iadul vesnic

| BlackSulphur a răspuns (pentru Sergiu1996):

Macar acum este "mornatul nesimtirii" si nu doar mormant... Vorbesc de EVUL MEDIU. Good old days, huh? Lumina multa era cand dadeau foc pe rug la cate o persoana. Cred si eu, mare este dumnezeu, si mare-i si necazul pe pamanteni, nu degeaba ei spera si tot spera, pentru ca sunt prosti, mai ales romanii, suntem o natie de prosti si de ignoranti, de aia nu se va alege nimic de tara asta! Uita-te la "catedrala mantuirii neamului", mi se face scarba de fiecare data cand imi amintesc ca exista un astfel de proiect in constructie in timp ce lumea moare pe capete. Desigur, nu este vina divinitatii! Cand moare cineva, e de vina doctorul, cand supravietuieste, normal ca dumnezeu este laudat. Mi-e mila de medici, in locul lor, nu i-as mai trata. Nu aveti decat sa va vindecat la biserica.

| Sergiu1996 a răspuns (pentru RAY):

Nu suficient, vrei sa spui ca daca cred in Dumnezeu, nu judec, nu mint?

| RAY a răspuns (pentru Sergiu1996):

Crezi si tu asa ca sa fi in turma

| RAY a răspuns (pentru Sergiu1996):

Si pentru tine e complicat observ din moment ce habar nu ai de predicile lui isus

| Sergiu1996 a răspuns (pentru BlackSulphur):

Cam asta e tot ce ai putut spune? Prisma constiintei tale nu-ti ofera mai mult, ce pacat ca ochii sufuletului sunt orbi...

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Asa spune Scriptura despre iad.

| RAY a răspuns (pentru Maxim96):

Da versetul unde scrie ceva de iad

| Mădă0611 a răspuns (pentru Sergiu1996):

Tipule, si daca spui ca tu crezi in dumnezeu, de ce judeci si minti?

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Nu toti crestinii sunt adevarati crestini!

| Maxim96 explică (pentru RAY):

Vorbim ca sa intoarcem pe necredinciosi la adevar, despre iad spunem din dragoste.

| Maxim96 explică (pentru RAY):

„Apoi va zice celor dela stînga Lui:, Duceţi-vă dela Mine, blestemaţilor, în focul cel vecinic, care a fost pregătit diavolului şi îngerilor lui!" (Evanghelia după Matei 25: 41)
„ Şi diavolul, care-i înşela, a fost aruncat în iazul de foc şi de pucioasă, unde este fiara şi proorocul mincinos. Şi vor fi munciţi zi şi noapte în vecii vecilor." (Apocalipsa 20:10)
„Iazul de foc este moartea a doua. Oricine n’a fost găsit scris în cartea vieţii, a fost aruncat în iazul de foc." (Apocalipsa 20:14-15)
„ Pe cînd era el(bogatul ) în Locuinţa morţilor, în chinuri, şi-a ridicat ochii în sus, a văzut de departe pe Avraam, şi pe Lazăr în sînul lui, şi a strigat:, Părinte Avraame, fie-ţi milă de mine, şi trimite pe Lazăr să-şi moaie vîrful degetului în apă, şi să-mi răcorească limba; căci grozav sînt chinuit în văpaia aceasta.`

Pe lîngă toate acestea, între noi şi între voi este o prăpastie mare, aşa ca cei ce ar avea să treacă de aici la voi, sau de acolo la noi, să nu poată.`" (Luca 16:23-24,26)
„ Nu orişicine-Mi zice:,, Doamne, Doamne!" va intra în ‘mpărăţia cerurilor, ci celce face voia Tatălui Meu care este în ceruri. Mulţi ‘mi vor zice în ziua aceea:,, Doamne, Doamne! N’am proorocit noi în Numele Tău? N’am scos noi draci în Numele Tău? Şi n’am făcut noi multe minuni în Numele Tău?" Atunci le voi spune curat:,, Niciodată nu v’am cunoscut; depărtaţi-vă dela Mine, voi toţi cari lucraţi fărădelege.""(Matei 7:21-23)

| Sergiu1996 a răspuns (pentru RAY):

Tipule,ai grija de viata ta si ai grija cum vorbesti eu am credinta mea, nu sunt preot, calugar etc sunt un simplu om, care stie de biserica si stie cum sa se poarte decent...

| Sergiu1996 a răspuns (pentru Mădă0611):

De ce judec si mint,o fac involuntar, dar ma corectez, ma... tu crezi ca sunt calugar? sunt un om simplu, care stie de biserica, dar stiu sa ma port adecvat...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Sergiu1996):

Pai ma, daca ai crede 100% ca exista, si ai vrea 100% sa ajungi langa el, ai fi calugar. smug

| Maxim96 explică (pentru Mădă0611):

Nu trebu sa te calugaresti ca sa ajungi la El.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

Nup, dar asa iti arati iubirea, casatorindu-te cu Iisus, ca o fi porunca aia "cresteti si va inmultiti", dar dumnezeu a mai zis ca cine iubeste pe mama, tatal, copilul, pisica, pc-ul, s.a.m.d. mai mult decat pe el nu e vrednic de el, iar daca il iubesti pe el cel mai mult, te calugaresti.

| Sergiu1996 a răspuns (pentru Mădă0611):

"Ma",esti blocat in simplitate, iar in complicitate esti invizibil, eu in cred ca exista si nu am nevoie sa fiu calugar ca sa cred ca exista, te rog, invata sa formulezi un raspuns adecvat...

| Mădă0611 a răspuns (pentru Sergiu1996):

rolling on the floor "ma"-ul e din raspunsul tau adecvat, tipule --> john2008 a răspuns (pentru Mădă0611):
"De ce judec si mint, o fac involuntar, dar ma corectez, ma... tu crezi ca sunt calugar? sunt un om simplu, care stie de biserica, dar stiu sa ma port adecvat..."
Se pare ca tu esti cel blocat, de tot. Daca iubesti, nu minti, de exemplu, de aici deduc ca voi, crestinii, nu va iubiti zeul, ci doar va supuneti, din teama, teama sa nu fiti pedepsiti, adica sa pierdeti ceva bun, deci e si fuga dupa profit, de aceea nu va puteti abtine de la a pacatui. smug

| Sergiu1996 a răspuns (pentru Mădă0611):

Esti dus.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Sergiu1996):

Ce sa zici si tu? laughing

| Sergiu1996 a răspuns (pentru Mădă0611):

Zici tu suficiente, razi de orice fleac...

| n0matterman a răspuns:

Macar ai zis-o drept,daca ne intrebi pe noi ce avem de castigat prin necredinta,inseamna ca tu, prin credinta, cauti de fapt un castig; nu-i nimic sincer pentru tine, conteaza doar ce ai de castigat, halal "credinta".

| Inferno a răspuns:

1. Nivelul inteligentei creste peste medie.
2. Poti trage cu raze laser din ochi.
3. Ai puteri telechinetice.
4. Ai control asupra fenomenelor naturale (poti provoca cutremure cand vrei).
5. Poti fi invizibil cand vrei.
6. Te poti dematerializa.
7. Poti sa invingi gravitatia, zburand.
8. Poti face sa apara elefanti din nimic.
9. Poti incendia lucruri prin puterea mintii.
10. Scapi de cosuri.
11. Scapi si de riduri.
12. Distruge micoza.
13. Scapi de negi.
14. Ai sa ai faima, bani, femei si bautura.
15. Te poti teleporta, daca nu am mai spus asta pana acum.
16. Eesti invincibil.
17. Poti sa-l invingi pe Hulck.
18. Vedere cu raze X.
Etc.
etc.
Ce vrei mai mult?

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Liniste si libertate!

| LordBolton a răspuns (pentru мιнαɛℓα36):

Adevar graiesti te simti mult mai bine

| ania a răspuns:

Câștigă iluzia că nu sunt răspunzători față de nimeni.

| Mădă0611 a răspuns (pentru ania):

Eh, asta e una dintre cele mai mari prostii spuse de crestini. Un ateu nu are la dispozitie un zeu care sa-i ierte greselile, asa cum are un crestin, multi (atei) stiu ca "Every action has its price and its pleasure. Recognizing both sides, a warrior becomes realistic and responsible for his actions."

| ania a răspuns (pentru Mădă0611):

Responsabil față de cine? Cine evaluează prețul? Cui îi e plătit?

| Mădă0611 a răspuns (pentru ania):

Fata de el, pentru ca si in cazul in care ar face rau cuiva, tot lui isi face, asta e farmecul inexistentei lui dumnezeu.
Siiiii vaaaai laughing, daca nu ar fi dumnezeu, sa inteleg ca ai omori, te-ai droga, prostitua, s.a.m.d? Vad multi copii in imaginea de profil, presupunand ca sunt ai tai, daca nu era dumnezeu ii avortai sau omorai dupa nastere? Stii ca ursoaicele se ascund pe timpul iernii de ursi ca sa nu le manace puii si desi nu mananca 5 luni, ii hranesc pe aia mici cu lapte de la ele, apoi dupa ce ies, asa slabite cum sunt, cauta mancare pentru a avea lapte pentru a-si creste puii? Ar putea sa-i manance, ca doar nu crede in dumnezeu.

| RAY a răspuns:

De ce mereu spui ateii?
mai sunt inca 5 miliarde de persoane care nu sunt crestine ele ce castiga ca nu sunt crestine?
pe langa asta sunt atatea religii in crestinism ca e gresit sa spui ca sunt de fapt 2, 1 miliarde de crestini care au multe convingeri diferite
de ce trebuie sa castigi ceva ca sa crezi in dumnezeu? de ce trebuie din interes de castig sa crezi in dumnezeu?
ce castiga atatia crestini care sunt doar cu numele?

| Mădă0611 a răspuns:

In comparatie cu tine, observ ca am multa liniste, si daca o am de cand inteleg cat de cat lumea (am dat imaginarul pe real), trebuie sa fie de la asta.

Te-ai intrebat vreodata de ce se micsoreaza si mor oamenii la batranete?

| M25M a răspuns:

Draga crestine ce castigi tu daca iti pasa de credinta sau non credinta noastra? Cumva crezi ca primesti un punct in plus de la Doamne-Doamne daca convertesti un ateu?

| Maxim96 explică (pentru M25M):

Nu voi face asta, mai bine mor.

| ErrorFound a răspuns (pentru M25M):

Crede-ma, n-are sanse.

| Alphawolf a răspuns:

Tipule, tu nu te saturi sa pui intrebari tampite? Ateii, majoritatea, sunt oameni cu caracter. Aici e vorba de adevar, nu de ipocrizie.

| Sergiu1996 a răspuns (pentru Alphawolf):

Cica "oameni cu caracter", lol, ma nu te complica in simplitate...

| ErrorFound a răspuns:

Ce castigi tu prin fanatism?

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Nu e fanatism, e o traire.Eu stiu ca majoritatea cred ca crestinii sunt nebuni, bolnavi, dar nu este adevarat.Cu noi este Dumnezeu pana la sfarsitul veacului.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Sper ca dupa veacu' asta sa lase omenirea-n pace...

| benny34 a răspuns (pentru ErrorFound):

Bine punctat

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Nu,la sfarsitul veacului va judeca poapoarele si apoi se va incepe alt veac-al vietii vesnice.

| ErrorFound a răspuns (pentru Maxim96):

Esti o cauza pierduta...

| Maxim96 explică (pentru ErrorFound):

Nu sunt pierdut, merg pe lumina adevarului.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Maxim96):

Contul asta e cam nout, dar tu esti prea pe treaba, semeni cu cineva, ia zi-mi un alt nick name al tau, ceva mai cunoscut pentru urechile mele thinking

| Maxim96 explică (pentru Mădă0611):

Prima data am fost neon2, apoi InCautareaFericirii, apoi Maxim96happy

| andreiush25 a răspuns (pentru Mădă0611):

Kira laughing ...Best user EVER!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un bilet dus spre Mlastina Iadului, nu e de ajuns?

| Scarbo a răspuns:

Timp pentru explorarea lumii, asta e cel mai important.

| DiamondEyes a răspuns:

Si ce-ti pasa tie?
Oricum ignori raspunsurile noastre si tot pe calea indoctrinata mergi.

| Maxim96 explică (pentru DiamondEyes):

Merg pe calea adevarului.

| Ben00 a răspuns:

Nic. Se pare ca oxigenul e mistocareala. Pare sa fie ca un fel de bere cu lamaie, insa e doar o scurgere spirituala.

| andreiush25 a răspuns:

Altul care nu doarme noaptea ca exista atei in lumea asta. Ia-te de mana cu kira si pupati oase impreuna.

| Uuuuuuu a răspuns (pentru andreiush25):

Tare asta!laughing

| steve91 a răspuns (pentru andreiush25):

Crezi tu ca sunt oase. Noi le numim "moaste"...

http://www.google.ro/......tp?/imgres

| Uuuuuuu a răspuns:

Atei? Sunt crestini care nu cred. Ca mine, adica nu ca nu cred, dar ma indoiesc de existenta lui Dumnezeu. Nu o numi necredinta. Totul se numeste stiinta. Nimeni nu stie ce a fost sau ce va fi. Nu trebuie sa ne luam dupa Biblie. Bibilia a fost facuta ca sa aduca un ban in buzunarele anumitor preoti, pentru smecherii si pentru "binecuvantarea" preotilor cu BMW-uri si vile de lux. Adevaratii preoti sunt cei din varf de munte, cu haine rupte. Nu va mai incredeti atat de mult in Dumnezeu. Poate ca ma insel, dar exista un sambure de adevar in ceea ce am zis!

| Maxim96 explică (pentru Uuuuuuu):

Fals! Dumnezeu exista.In Biblie se contine adevarul.
Iar despre preoti i-ti spun ca nu trebuie sa-i judecam, dar nu toti sut slujitori in duh si adevar la sfantul altar.

| Uuuuuuu a răspuns (pentru Maxim96):

Pe bune, adevarul? Niciodata. Lipsesc multe pagini din biblie.Multe lucruri imposibile, unde Dumnezeu supune la teste si omoara. De ce apar mai multe fapte rele decat bune?

| ErrorFound a răspuns (pentru Uuuuuuu):

Deci esti agnostica.

| Uuuuuuu a răspuns (pentru ErrorFound):

Sincer, nu sti-am ce-i aia!:-slaughing
AGNOSTICÍSM s. n. Concepție filozofică idealistă care neagă, parțial sau total, posibilitatea cunoașterii obiective a lumii, a esenței fenomenelor. – Din fr. agnosticisme.
Da sunt. Nu se stie nimic despre trecut si nici despre viitor.

| ErrorFound a răspuns (pentru Uuuuuuu):

Atunci ce rost are polologhia? happy

| celceeste a răspuns:

Ti-as explica cu placere, dar alta data!

| Veliar a răspuns:

Vor castiga un loc in casa tatalui nostru din adancuri.