| mentholinks a întrebat:

"Drept răspuns, El a zis: „Eu* nu sunt trimis decât la oile pierdute ale casei lui Israel." Daca Isus insusi a spus ca nu este trimis decat la oile pierdute ale casei lui Israel cum este el atunci mantuitorul lumii? Nu vedeti ca va inselati singuri? Spuneti ca ati gasit adevarul in Biblie dar nici macar nu credeti ce spune acolo ca altfel nu l-ati mai ridica atat in slavi pe Isus fiindca el nu este pentru neamuri si nici nu poate fi Dumnezeu fiindca a fost trimis de cineva ori Dumnezeu nu se lasa el asa sa fie trimis. Ganditi ca nu va costa nimic.

25 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

În Luca 14:26, Iisus spune: „Dacă vine cineva la Mine, şi nu urăşte pe tatăl sau, pe mama sa, pe nevasta sa, pe copiii săi, pe fraţii săi, pe surorile sale, ba chiar însăşi viaţă sa, nu poate fi ucenicul Meu.

| mentholinks explică (pentru RAY):

Pai da. De aici mentalitatea de sclav implantata in mintea crestinilor, sa nu mai faci ce vrei tu ci ce iti spun altii.

| RAY a răspuns:

Cat va supara pe voi chestia asta si cat de ajutor este pentru noi. Sti de ce, fiindca Isus Hristos SECTANTUL este Dumnezeu si este crestin si este Creatorul nostru si asa cum SCRIE in Biblie.

iisus nu era crestin

| Cosmin86 a răspuns:

Da, chiar am citit, altfel nu as fi raspuns.

| milan9 a răspuns:

Contextul Bibliei releva faptul ca Dumnezeu Fiul a venit pentru mantuirea lumii intregi. Limitarea nu tine decat de stilistica textului, a contextului in care, spre exemplu, Mantuitorul urmarea fie reactia ascultatorilor, fie o predicare gradata a Evangheliei Sale care urmeaza in paginile Noului Testament sa se propage radial, progresiv in lume...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

Isus de fapt era un simplu sectant. Habar n-avea el cate povesti vor scorni altii pe seama lui si cata valva vor crea povestile astea.
El doar a trait in lumea lui si a sfarsit agatat intr-un par. Altii sunt de fapt inventatorii molimei astea numita crestinism. Cu derivata ei, islamul.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

"Isus de fapt era un simplu sectant"
Cat va supara pe voi chestia asta si cat de ajutor este pentru noi. Sti de ce, fiindca Isus Hristos SECTANTUL este Dumnezeu si este crestin si este Creatorul nostru si asa cum SCRIE in Biblie.
Habacuc 3, 17. Cãci chiar dacã smochinul nu va înflori, vita nu va da nici un rod, rodul mãslinului va lipsi, si câmpiile nu vor da hranã, oile vor pieri din staule si nu vor mai fi boi în grajduri,
18. eu tot mã voi bucura în Domnul, mã voi bucura în Dumnezeul mântuirii mele!
Tu NU vei avea parte de "molima" asta dar te roade pana la oase de "ea". Cat de ipocrit poti sa fi, sa suferi pentru o "molima" si sa-ti PIERZI vremea pentru ea pe net?

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Intreaga invatatura crestina, tot ansamblul scrierilor teologice si istorice releva UNITATEA stransa dintre Mantuitorul Hristos si invatatura Sa, UNITATEA dintre misiunea Sa si ceea ce s-a intamplat cu Biserica Sa, cu crestinismul (cel putin in secolele imediat urmatoare, pana sa urmeze dezbinarea in confesiuni si secte ).

Cu teoriile conspiratiei care iau in calcul manevre ascunse in istorie se ocupa in general cei care se ocupa cu subminarea moralei crestine. Aceste teorii nu au fost "luate in calcul" spre exemplu de cei 6 milioane de martiri crestini care si-au dat viata pentru adevarurile crestine (inclusiv apostoli si ucenici ai apostolilor). Dandu-si toti acestia viata pentru principiile crestine, ce ar fi avut de castigat din propusa "teorie a conspiratiei" si falsificarii? Poate acesta este un alt rost al sacrificiului lor, pentru ca peste timp, noi sa distingem sinceritatea lor si inselarea celor care acuza... sad sad

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Numele "crestin" vine de la lat. Christ- gr. Hristos...

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Dandu-si toti acestia viata pentru principiile crestine, ce ar fi avut de castigat din propusa "teorie a conspiratiei" si falsificarii?"

Stai mah ca mai sunt si alti descreierati care isi dau viata pentru chestii din astea. Vezi islamistii. Si altii.
Si la voi, ca si la ei, unii ajung nebuni si ar face orice pentru niste promisiuni fara acoperire, iar altii profita de pe urma lor.
Intr-adevar nebunii nu castiga nimic, doar au probleme cu capul. Dar pentru liderii organizatiilor religioase sunt "aur curat", pe seama lor fac profituri bune.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

"Isus Hristos SECTANTUL este Dumnezeu si este crestin..."

Habar n-ai de capul tau. Isus asta nu era crestin. Crestini sunt cei cazuti in prosternatie in fata lui. Totusi parca nu era atat de nebun sa se prosterneze lui insusi...

"Tu NU vei avea parte de "molima" asta dar te roade pana la oase de "ea"."

Nu ma roade de ea, ci doar de efectele negative produse de ea in societate care din pacate nu-i afecteaza doar pe credinciosi.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Credinta lui Hristos este credinta crestina, nu a fost ci a infintat-o.
Crerstinismul apare DUPA inviere si ridicarea la cer.
Societatea ta isi va da obstescul sfrsit in scurta vreme, ce vei fa ce atunci?

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Crestinismul apare relativ la mult timp dupa ce Isus a murit. El este bazat pe o sumedenie de legende create la un anumit timp dupa disparitia schizofrenicului. Referitor la inviere si ridicare nici n-are rost sa discutam. Alea sunt doar povesti fara nici o baza reala.
Sa spui ca Isus era crestin, respectiv ca credinta lui era cea crestina, e ca si cand ai spune ca-si facea autofelatie. Adica el se venera pe el insusi, sau cum? Crestini sunt doar pupatorii lui in fund.
Daca prin societate intelegi rasa umana, iar momentul disparitiei ei va fi contemporan cu mine, bineinteles ca voi muri. Ca si tine dealtfel. End of story. Deci nu "mai fac" nimic.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Faptele Apostolilor 11, 26. si, când l-a gãsit, l-a adus la Antiohia. Un an întreg, au luat parte la adunãrile Bisericii, si au învãtat pe multi oameni. Pentru întâia datã, ucenicilor li s-a dat numele de crestini în Antiohia.

| Holiday a răspuns (pentru danut):

Nu putem considera dovada Biblia. E doar o culegere de legende presarata pe alocuri cu intamplari si/sau personaje reale.
Daca ai vreo alta sursa independenta de Biblie, o astept cu interes.

| danut a răspuns (pentru Holiday):

Biblia este cea mai buna dovada, nu exista alta ca ea si nu o spun eu ci alti mai destepti ca mine sau atei ca tine. Vezi Manuscrisele de la Marea Moarta.

| milan9 a răspuns (pentru danut):

Https://www.alternativenews.ro/......scoli.html
Referitor la indemnul de boicot al lui @holiday, sunt iata, mai sus doua cazuri, unul din Franta iar celalalt din Canada... :(
Prin ignoranta si ura confuza impotriva moralei crestine cei care s-au lasat manipulati de boicot le- au pregatit astfel de realitati propriilor copii... :( :(

| Cosmin86 a răspuns (pentru milan9):

Ti se pare ca o duc rau cei din Franta si Canada? Seriously? Tu chiar ii compari pe aia cu amaratii de noi?

| milan9 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu am spus ca o duc rau sau bine financiar. Materialul este despre altceva... Mai citit? Nu cred ca ai avut rabdare, desi e o singura pagina...

| milan9 a răspuns:

In unanimitate crestinii primilor secole preferau sa-si sacrifice viata pentru credinta pe care o aveau.
La primele sinoade ecumenice se regaseau episcopi care aveau pe trupul lor semnele torturilor si persecutiilor (cei care mai supravietuisera). Persecutia nu era o "favoare" acordata doar crestinilor simpli ci tuturor deopotriva, episcopi, preoti, simpli crestini.

sCu teoriile conspiratiei care iau in calcul manevre ascunse in istorie se ocupa in general cei care se ocupa cu subminarea moralei crestine. Aceste teorii nu au fost "luate in calcul" spre exemplu de cei 6 milioane de martiri crestini care si-au dat viata pentru adevarurile crestine (inclusiv apostoli si ucenici ai apostolilor).

| Holiday a răspuns (pentru milan9):

"Persecutia nu era o "favoare" acordata doar crestinilor..."

Persecutia e o favoare care a fost acordata de-a lungul timpului de cam toate religiile tuturor celor care au avut alta opinie. Nu e de mirare ca si crestinii si-au luat-o pe coaja cand erau mici si fraieri. Ulterior crestinii au perfectionat persecutia si au aplicat-o populatiilor de alte religii, dar si gruparilor crestine mai mici. Nu exista in istorie ceva care sa depaseasca crestinismul in persecutarea altora. Pana si astazi, mai incearca diverse lucruri de genul asta.
Vezi de exemplu referendumul asta din weekend, care tot incercare de a persecuta diverse persoane care nu fac ce bat campii crestinii ca ar trebui sa faca in conformitate cu povestile lor cu spiridusi.

| Holiday a răspuns:

In plus, asa cum am spus acest lucru s-a intamplat dupa moartea lui Isus. Pana la urma "crestin", in traducere libera inseamna "pupator in fund al lui Cristos". Repet, Isus fiind Dumnezeul vostru nu se putea autopupa in dos. Sau, in cel mai bun caz ar putea fi doar un profet, cum sustin musulmanii ca este si atunci intr-adevar ar putea pupa si el in dos vreun zeu al carui profet se considera.

| DoctorWh0 a răspuns (pentru Holiday):

Chiar sunt necesare aceste ofense?

| Irinel15123532 a răspuns:

Da, asa spune Isus, dar nu ati inteles corect. Isus spune asta in acel context, subliniez context, ai scos dragul meu prieten acel verset din contextul sau. In relatarea biblica este vorba despre o femeie cananeanca, ea a venit la Domnul Isus ca sa Ii spuna despre fata ei bolnava, si Isus spune acele lucruri pe care le-ai precizat mai sus, Isus spune acele lucruri pentru ai testa credinta si pentru a demonstra ce era in mintea evreilor la acel moment, asta gandeau ei, in final Isus ii spune femeii ''Femeie, mare este credinta ta, du-te, fiica ta s-a insanatosit'' deci Isus a fost impresionat de credinta ei si i-a vindecat copilul. Acum sa trecem si la alte versete, Isus spune ''mai am si alte oi care NU sunt din staulul acesta (adica din familia lui Israel, se refera la neamuri, la noi) si pe acelea le voi aduce si voi face o turma si un pastor'' deci Isus spune ca mai are si alte oi, alti credinciosi care trebuies adusi la tatal. Dar mai avem si alte versete, mai este un sutas pe nume corneliu care era credincios domnului, el nu era evreu, si un inger i se arata si ii spune ca Dumnezeu a vazut credinta si faptele lui bune si i spune sa il cheme pe Petru ca sa ii vorbeasca, iar Corneliu trimite 2 oameni dupa Petru, Ingerul i-a specificat si unde se afla Petru, si Domnul ii vorbeste lui Petru daca nu ma insel, si ii arata intr-o viziune o masa mare plina de animale pe care evreii nu le mancau pentru ca le considerau spurcate, Domnul spune ''taie si mananca'' dar ucenicul spune 'nu Doamne caci sunt necurate' dar Domnul spune ''sa nu numesti necurat ce a curatit Dumnezeu'' si acest lucru s-a intamplat de 3 ori vasul a urcat si a coborat pana a urcat definitiv. Apoi apar cei 2 oameni la Petru si el ii gazduieste, a doua zi pleaca spre Corneliu, iar Petru ii sune lui Corneliu, ''nu se cuvine ca un ne evreu sa fie mantuit, dar Domnul mi-a spus sa nu numesc spurcat ce a curatit El, si Domnul isi arata bunatatea primind neamurile si oferindu-le mantuirea si dreptul de a fi copii sai''. Daca scoatem un verset din context ii putem da orice alta intelegere si interpretare. Daca ar fi asa cum spui tu, versetele acestea se bat cap in cap, problema este ca noi trebuie sa luam o decizie si sa tragem concluzii pe baza intregii biblii si nu doar dintr-un verset. Dumnezeu este un tata iubitor care primeste orice om care vine la El, nu a spus Isus '' cine va veni la mine, nu-l voi da afara''? Nu a spus Isus in rugaciunea de mare preot ''tata, nu ma rog doar pentru ucenicii mei, ci si pentru toti cei care vor fi mantuiti in numele meu dupa'', nu scrie oare in biblie ''oricine v-a chema numele Domnului va fi mantuit''? Nu spune Dumnezeu ca ''atat de mult a iubit Dumnezeu lumea ca a dat pe singurul lui fiu ca ORICINE crede in El SA NU PIARA ci sa aiba viata vesnica'' acel cuvant 'LUMEA'' ne cuprinde pe toti. tu poti fi fiul Lui printr-o rugaciune simpla ''Doamne Isuse am pacatuit impotriva ta, am vrut sa fac totul asa cum vreau eu, te rog sa ma ierti pentru faptul ca te-am respins pana acum, cred ca moartea ta pe cruce a platit datoria pacatuli meu, cred ca tu esti fiul lui Dumnezeu si te primesc pe tine ca mantuitor personal si Domn al vietii mele, imi predau viata tie''. Din acest moment Duhul Sfant te boteaza si vine sa locuiasca in tine, numele tau este scris in cartea vietii mielului, toate pacatele iti sunt iertate definitiv si ai puterea invierii in tine, si nimic nu te va mai desparti vreodata de dragostea, caldura si grija tatalui ceresc pentru tine.

| Irinel15123532 a răspuns:

Https://www.youtube.com/watch?v=KZ-mNgECBZs&t=813s
https://www.youtube.com/watch?v=BZmMWTEPa5g&t=765s
uitati-va la aceste videoclipuri care reflecta dragostea plina de caldura a lui Hristos pentru noi, nu veti regreta, garantez.