| mentholinks a întrebat:

Isus i-a spus unei femei samaritence ca El a fost trimis doar la oile pierdute ale casei lui Israel. Scrie in Biblie, Matei 15:24. Asa ca crestinilor nu va mai umflati in pene cu Isus cum ca ar fi Mantuitorul lumii sau ca prin El am avea iertarea pacatelor si viata vesnica. Acestea sunt doar nascocirile lui Pavel din Tars si ale mintilor slabe omenesti. Credeti in ce a spus Isus acelei femei?

20 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Asa este dar tu nu ai inteles doua lucruri, ce a spus si facut Isus mai departe dar si ROLUL poporului evreu dat de Dumnezeu, daca stiai aceste lucruri nu te "vopseai" cu afirmati de genul asta.

| danay72 a răspuns:

Ioan3:16arata ca Isus a venit pentru toate natiunile.

| ania a răspuns:

Cînd samariteanca a spus că și cățeii mănâncă ce se aruncă de la masa stăpânilor, Iisus n-a negat. Isus are fărimituri de mântuire și pentru căței.
Când a discutat cu o altă femeie samariteanca, în Ioan 4, a îndemnat-o să ceară de la El apă vie care țîșnește în viață veșnică (vers 14).El a vorbit special cu aceea samariteancă și consătenii ei ca să creadă în El.(vers 42)

| RAY a răspuns:

Crestinilor? ce gluma, mereu zambesc cand citesc asta, nu exista crestini asta e clar, doi multi habar nu au de biblie, iisus, initial pentru aia a venit apoi tia adus aminte si ca oii de astea sunt in toata lumea, conform bibliei toti suntem evrei

| xerxes1 a răspuns:

Iisus a vindecat-o la cererea apostolilor ca se tinea dupa ei si se ruga de ei.
Ca sa inceteze circul au facut o exceptie.
Crestinii sunt aerieni. Iisus nu are nici o legatura cu ei.
Era evreu circumcis, si respecta Legea.
Crestinii s-au luat dupa un profet mincinos Saul din TArs care a inventat o nou religie.
Iisus a zis ceva de religia lui ca ar trebui schimbata?

| SG1995 a răspuns (pentru xerxes1):

Istorici iti dau dreptate, primi crestini au fost evrei, iar cand Paul a intrat in scena acesta venea dintr-un mediu nu chiar așa de rigid ca mediul religios propriu Israelului. Cat despre Iisus nici nu cred ca voia o reforma asa extrema.

| VelaJohnny a răspuns:

„Isus cum ca ar fi Mantuitorul lumii sau ca prin El am avea iertarea pacatelor si viata vesnica"
Cartea Biblica Ioan a fost scrisa de Ioan, nu de Pavel
In Ioan 1:29 Ioan Botezatorul, nu Ioan discipolul lui Isus spune ceva interesant
„A doua zi l-a văzut pe Isus venind spre el şi a zis: „Iată Mielul lui Dumnezeu care înlătură păcatul lumii! "
De asemenea, Isus spune tot in Ioan, 14:6 „Eu sunt calea, adevărul şi viaţa".
Cine zice ca Pavel e singurul care a sustinut lucrurile astea, nu a citit Evangheliile. Sunt doar cateva exemple, ar fi bine sa te documentezi si tu, citind din Biblie. Pe internet gasesti destule, dar nu poti avea absoluta incredere in acele informatii.

| SG1995 a răspuns (pentru VelaJohnny):

Știi ca scrieriile lui Ioan sunt mai indoielnice decat cele pauline? Sau ca niciunul din pretinsele manuscrise ioanite nu au facut parte din vreun codex oficial inainte de sinodul niceean?

| AlexeHellsing a răspuns:

Tot în aceeași Biblie, în aceeași Evanghelie, la același capitol spune că „s-a tămăduit fiica ei în ceasul acela". Dacă tot aducem în prim-plan Scriptura, hai s-o aducem pe toată.

| mentholinks explică (pentru AlexeHellsing):

Da, asa e. Dar ce relevanta are asta cand Isus spune clar si raspicat pentru cine a fost trimis. Si daca tot ai mentionat, realizeaza faptul ca Isus a vindecat-o pe fetita fiindca a fost induplecat de mama acesteia nu din proprie initiativa, din bunatate. Cand am citit prima data dialogul acum ceva timp aproape ca m-a stupefiat. Femeia se arunca in genunchi in fata lui Isus rugandu-l sa-i vindece fiica iar El ii raspunde ca nu este bine sa arunci painea copiilor la catei, copiii fiind evreii iar cateii, neamurile. Ea l-a induplecat spunandu-i ca si cateii mananca firimiturile care cad de la masa stapanilor lor. Apoi El a dat un raspuns complet aberant spunandu-i ca mare este credinta ei. Dar de unde rezulta ca femeia aceea ar fi avut credinta?

| AlexeHellsing a răspuns (pentru mentholinks):

Are foarte mare relevanță, întrucât inițial ai afirmat, pe baza răspunsului Mântuitorului Hristos, că acesta nu este Mântuitorul lumii, respectiv al creștinilor. Ori, dacă a ascultat-o pe acea femeie, înseamnă că și noi, creștinii, mai avem o șansă. Cât despre modul în care S-a adresat femeii? Pe lângă faptul că evreii aveau obiceiuri mult mai rele în raport cu samaritenii, femeia n-a părut să fie prea deranjată. De ce? Ar putea fi faptulcă-și recunoștea propria condiție, dar eu personal prefer ideea că pentru acea femeie nu mai contau jignirile sau înjosirea propriei persoane cât conta condiția fiicei ei. De aici rezultă și credința ei. Credea atât de mult că persoana din fața ei îi va aduce tămăduire fiicei încât nu mai conta daca devenea câine sau își murdărea părul capului cu praful de pe jos. „Da, Doamne, dar şi câinii mănâncă din fărâmiturile care cad de la masa stăpânilor lor". Acesta a fost răspunsul unei femei în care a rămas doar credință.

| mentholinks explică (pentru AlexeHellsing):

Poate au sanse dar ce vreau eu sa subliniez e ca nu El este Mantuitorul daca exista asa ceva. El a venit doar sa-i intoarca pe evrei cu fata catre Dumnezeu, sa-l caute, sa implineasca legea. Tot El le-a spus ucenicilor ca sa faca tot ce le zic carturarii si farisei care sed pe scaunul lui Moise si care cunosteau legea, cu alte cuvinte sa implineasca toata legea. Din VT reiese clar ca legea este vesnica. Crestinismul a calcat toata aceasta lege in picioare preferand invataturile dubioase ale lui Pavel in loc sa adopte indemnurile si poruncile lui Isus. Dumnezeu a poruncit poporului sau sa nu manance carne de porc iar acum cei ce se cred ai lui Dumnezeu taie un porc si-l devoreaza in memoria Fiului Sau. Asta mi se pare o insulta foarte mare.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru mentholinks):

Dacă vom răsfoi mai atent cele patru Evanghelii vom observa că, încă de la începutul activității Sale, Mântuitorul și ucenicii Săi au fost acuzați că nu respectă Legea. Spre exemplu, să ne amintim de atitudinea Mântuitorului în momentul când fariseii i-au adus la cunoștință că apostolii smulg spice în zi de sâmbătă, sau episodul vindecării slăbănogului. Apoi, raportându-ne la mâncatul porcului, trebuie să ne amintim cine a fost primul apostol care a mâncat acest tip de carne. Hristos afirmă pe față autoritatea de apostol al Bisericii pe care o are Petru, Scriptura este clară în acest sens. Mai apoi, dacă acesta, care este piatra de temelie a Bisericii, primește îndemn dumnezeiesc pentru a tăia și a mânca, nu văd vreo călcare de poruncă. Legea Domnului era pentru evrei, pentru timpul în care așteptau făgăduința venirii lui Mesia. Odată ce a venit Cel Așteptat, urma plinirea Legii și asta nu însemna stricarea ei, ci desăvârșirea.

Acum, ar fi frumos să clarificăm ceva. Iisus Hristos a spus în câteva rânduri că este Fiul lui Dumnezeu, Unul cu Dumnezeu, Mântuitorul. Mai exact ce te aștepți să obții când încerci să folosești cuvintele Mântuitorului împotriva a ceea ce afirmă? Dacă vrei să cauți "dovezi" împotiva dumnezeirii lui Iisus Hristos ești într-adevăr liber s-o faci oriunde, dar nu te aștepta să găsești ceva în Scriptură.

| mentholinks explică (pentru AlexeHellsing):

In primul rand, apostolii mancau spice, Isus nu manca dar ii lasa pe ei sa o faca fiindca stia ca oamenii sunt slabi si in anumite conditii chiar e imposibil sa implinesti toata legea dar asta nu inseamna ca trebuie sa o ignori total. Cat despre vindecare, asta nu este deloc impotriva legii fiindca nu reprezinta nicio munca, Isus nu a depus niciun efort ca sa-l vindece pe omul acela. In al doilea rand, Isus a spus ca este una cu Dumnezeu, nu unul, si a mai spus "sa fiti si voi toti una". Asta inseamna ca toti sunt una si aceeasi persoana? Nu desigur dar nimeni nu s-a gandit la ce ar putea sa insemne asta si au preferat sa spuna ca Isus = Dumnezeu ca sa nu-si mai bata capul. Isus nu a sustinut niciodata ca este Mantuitor, el a spus ca este pastorul cel bun, calea, adevarul si viata dar nu Mantuitor. Exista un episod in evanghelii cand el se roaga la Dumnezeu pentru cei ai lui pe care i i-a dat Tatal. De asemenea mai spune intr-un loc ca nimeni nu vine la el daca nu-l atrage Tatal. Se ruga Tatalui, pe cruce a strigat la Tatal. De ce crezi ca a facut toate astea? Pentru ca avea nevoie de putere. De ce? Pentru ca el nu avea.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru mentholinks):

Zici tu că Mântuitorul nu a susținut niciodată că ar fi Hristosul? Părerea mea pur personală e că, dacă chiar urmărești să întorci Scriptura împotriva Scripturii, ai putea măcar S-o citești. Pe lângă faptul că a spus în mai multe rânduri că El este în Tatăl și Tatăl este în El și cine vrea să ajungă la Tatăl poate ajunge prin El, să ne amintim ce a mărturisit în fața adunării Sinedriului.
Matei 26, 63-64
Marcu 14,61-62
Luca 22,67-71
Ioan 19,7
Și din nou, Iisus avea nevoie de putere? Iisus nu avea putere? Nu cred că ai luat această afirmație din Scriptură, fiindcă aceasta te contrazice complet. Dincolo de minunile relatate, hai să ne concentrăm doar pe ce a spus Iisus. Să ne amintim de momentul prinderii Lui în Ghetsimani, cânt Petru a scos sabia:. Atunci Iisus i-a zis: „Întoarce sabia ta la locul ei, că toţi cei ce scot sabia, de sabie vor pieri. Sau ţi se pare că nu pot să rog pe Tatăl Meu şi să-Mi trimită acum mai mult de douăsprezece legiuni de îngeri? Dar cum se vor împlini Scripturile, că aşa trebuie să fie?„ Sau momentul în care stătea în fața lui Pilat și a spus:,, Împărăţia Mea nu este din lumea aceasta. Dacă împărăţia Mea ar fi din lumea aceasta, slujitorii Mei s-ar fi luptat ca să nu fiu predat iudeilor. Dar acum împărăţia Mea nu este de aici."
Și... dacă ar fi să mă mai leg și de vindecarea slăbănogului pentru a te lămuri că abaterea călcării sabatului a venit din partea celui vindecat (te invit să verifici dacă nu mă crezi) probabil ar înțelege întreaga comunitate a acestei categorii că nu cunoști Scriptura pe care o folosești în speranța de a dărâma Scriptura. Oricum, poți continua dacă vrei, un singur lucru te rog totuși și sunt 100% serios în privința asta. Ultimul lucru pe care îl vreau este să-mi bat joc de tine și totuși te rog să eviți argumentele de genul celui pe care mi L-ai dat la episodul spicelor de grâu smulse sâmbăta. Mă tem că nu este un argument prea decent și te cam contrazici cu el (privește la comentariile precedente).

| mentholinks explică (pentru AlexeHellsing):

Eu ma refeream la puterea personala pe care ar fi trebuit sa o aiba Isus in calitate de Dumnezeu atotputernic, nu ca ii trimitea Tatal ingeri sau ca are multi slujitori. Voi nici macar nu credeti in scriptura ci in interpretarea voastra a scripturii si sunteti la fel de convinsi de ceea ce credeti cum sunt si pocaitii si martorii si adventistii si catolicii. Si totusi nu puteti avea toti dreptate in acelasi timp.

| AlexeHellsing a răspuns (pentru mentholinks):

Hai să privim totuși altfel. Dacă Tatăl are puterea și Iisus este una cu Tatăl, nu rezultă că puterea Tatălui e puterea lui Iisus? Nu că ar conta, dar încă nu înțeleg de ce, dacă formulezi argumente pe baza Sfintei Scripturi, treci cu vederea minunile pe care Le-a făcut Iisus. Evanghelia este bogată în lucrările Mântuitorului.
Dar, fiindcă văd că nu știi Scriptura îți voi da eu versetul biblic care arată clar că Iisus avea „puterea personală pe care ar fi trebuit s-o aibă în calitate de Dumnezeu atotputernic":
Auzind ea cele despre Iisus, a venit în mulțime și pe la spate s-a atins de haina Lui. Căci își zicea: De mă voi atinge măcar de haina Lui, mă voi vindeca! Și îndată izvorul sângelui ei a încetat și ea a simțit în trup că s-a vindecat de boală. Și îndată cunoscând Iisus în Sine puterea ieșită din El, întorcându-se către mulțime, a întrebat: Cine s-a atins de hainele Mele?" Marcu 5, 27-30
Și în același context, mai bine relatat:,, Iar Iisus a zis: S-a atins de Mine cineva. Căci am simțit o putere care a ieșit din mine." Luca 8, 46
Aici a vorbit Scriptura, nu interpretarea mea, nu interpretarea părinților Bisericii. A vorbit Scriptura pe care nu o cunoști, dar în numele căreia vorbești și pe care încerci S-o întorci împotriva ei.

| geo9617 a răspuns (pentru mentholinks):

Tu nu esti sincer in credinta ta. Credinta ei a constat in faptul ca a crezut ca Isus o va putea ajuta. Asta si inseamna "credinta": a crede ca se va intampla un lucru. Isus nu spune lucruri aberante. Deci, vezi, esti pacalit puternic, iar mandria ta e acerba.

| mentholinks explică (pentru AlexeHellsing):

Este irelevant ce zici tu acolo, acestea sunt doar interpretari. Eu ti-am dat afirmatii clare si indiscutabile ale lui Isus, n-ai decat sa crezi ce vrei.

| geo9617 a răspuns:

Esti in ratacire mare, dragul/draga meu/mea... Esti exact ca fariseii care nu vedeau pe Dumnezeu in fata lor de grija ca el vindeca sambata, sau ca evreii religiosi din ziua de azi care in ziua sambetei nu apasa nici pe butonul de la lift pe motiv ca e treaba... aberatii, intr-un cuvant. Citeste si mai departe in Evanghelie. Undeva Isus spune: "mai am si alte oi, care nu-s din staulul acesta", unde face referire la toti oamenii de pe Pamant. Prin "staulul acesta" se refera la poporul evreu, dar vezi ca spune clar ca nu-s doar ei chemati. Au fost in schimb pana la invierea lui Isus, iar de atunci portile Raiului s-au deschis pentru oricine vrea sa creada in Dumnezeu.