| maya_1225 a întrebat:

Dumnezeu are barba? Cum o sa-l recunosti in rai?

16 răspunsuri:
| Allrc24 a răspuns:

Dumnezeu=Sfanta Treime(Dumnezeu Tatal,Dumnezeu Fiul, Dumnezeu Sfantul Duh) Nici o fiinta vie, om sau inger nu l-a vazut pe Dumnezeu in toata plinatatea Lui fara acoperamant si nici nu o va face pentru ca ar muri.Toti oamenii stiu cum arata Domnul Iisus Hristos, deci putem spune ca omul l-a vazut pe Dumnezeu.Domnul Iisus este Dumnezeu. Apostolii l-au vazut pe Sfantul Duh cand sa pogorat asupra lor la cincizecimi sub forma unor limbi de foc, altadata a fost vazut sub forma unui porumbel, Dumnezeu a mai fost fazut de catre un sfat sub forma trei ingeri.Si in Ro unui roman i s-a aratat Dumnezeu Tatal sub forma unui om batran imbracat in alb.Ttoti acesti oameni l-au vazut pe Dumnezeu dar cu acoperamant.repet nimeni nu l-a vazut, nu il vede si nu il va vedea pe Dumnezeu in toata splendoarea sa.

| Angel0 a răspuns:

Crestinii vor fi recunoscuti de Dumnezeu, iar ateii de CimpanZEU.

Răspuns utilizator avertizat
| aliceinchains a răspuns:

Are si plete, poate ii rocker... thinking

| mihaibrasov a răspuns:

Dumnezeu nu e in Rai, e pretutindeni.

| venusdoom a răspuns:

straight face. se pare ca te plictisesti rau de tot...

| 愛日本 a răspuns:

Dumnezeu nu are chip! Este un spirit, e doar sufletul lui, nu are aspect fizic!

| wintage a răspuns:

Generatia McDonalds!

| klau95 a răspuns:

Poi daca nu e om cum sa aiba barba? de aia vine si numele zeu.ati zice ceva? cum faci diferenta dintre un spirit si un om.bine sa nu imi zici ca ti-am bagat in cap ca D-zeu e spirit.laughing nimeni nu stie ce e.

| nooooc a răspuns:

Ce intrebare... se vede ca mintea omului e limitata. Doamne ai mila!

| Biggiesan a răspuns:

Daca cumva ajungi in rai atunci te-apuci si intrebi-baaa care esti ba Dumnezeu? Atunci multi barbosi o sa se-arate!

| Insomnii a răspuns:

Intrebare de copil de gradinita...
pam-pam...
se zice ca Dumnezeu e peste tot si oriunde deci bai copile care iti ptreci viata pe acest site si nu ai vaiata reala du-te sil intreaba : "nenea tu ai barba?"
sunt de acord cu @ana0808!

| OctaLoL a răspuns:

Uite.Pe Dumnezeu nu l-a vazut nimeni si nici nu cred ca o sa-l vada fiindca orice om care-l vede pe Dumnezeu moare.Singura fiinta care l-a vazut pe Dumnezeu a fost Moise. Sper ca te-am lamurit.

| danut a răspuns (pentru OctaLoL):

Pe Dumnezeu Tatal nu l-a vazut NICI un om de pe pamant. Singurul pamantean care L-a vazut este Domnul Isus Hristos. Moise l-a vazut pe Dpmnul Isus Hristos nu pe Dumnezeu Tatal. Dumnezeu Tatal a fost DOAR auzit de doua ori in istoria pamantului, la Botezul lui Hristos si la Crucificarea Acestuia. Dumnezeu (Tatal) nu cred ca are barba deoarece nu are trup uman ci cu totul o alta natura (este Duh, din spusele Fiului).

| OctaLoL a răspuns (pentru danut):

Scuze ca nu sunt bun la RELIGIE!

| ana0808 a răspuns:

Eu sunt de parere ca nu exista nici d-zeu si nici rai/iad...insa se spune ca d-zeu a creat omul dupa chipul si asemanarea sa, deci e posibil sa aiba si barba happy