| Inferno a întrebat:

Dumnezeu are un plan.
Cand eu savarsesc un pacat, exista doua variante:
1.)Fie pacatul pe care l-am comis facea parte din planul Lui Dumnezeu, iar atunci este irelevant sa mai fiu pedepsit pentru el.
2.)Fie pacatul pe care l-am comis nu facea parte din plnul Lui Dumnezeu,iar atunci orice actiune a mea poate modifica acest plan,prin urmare el nu poate exista.
Nici varianta, 1, nici varianta 2 nu se potrivesc cu crestinsmul.
Care este explicatia?

29 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

Explicatia e ca, crestini a mai inventat o gaselnita, liberul arbitru dat omului.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Hombre):

Dar din moment ce zeul X intervine liber arbitru dispare, iar mai apoi este si prestiinta, deci zeul x stie destinul omului y asfel ca este irelevanta existenta intermediara, dar si testarea, cat despre perfectiune nu exista, aceasta este la fel de relativa ca rau si binele.

| Purec a răspuns:

Explicatia 1: Dumnezeu stie totul. Stia ca tu o sa pacatuiesti si abia astepta sa o faci, pentru a te pune pe gratar in iad
Explicatia 2: Nu exista Dumnezeu asa cum vrea Crestinismul sa il vedem. Nu exista o fiinta care sa aiba grija de bunul mers al vietii. Dupa parerea mea, daca ar exista o fiinta care a creat totul, nu a mai intervenit nicidoata in evolutia noastra, si nici nu ne pedepseste sau chestii de genul.

Varianta crestina: O sa arzi in iad de derbedeu ingamfat, te crezi destept ma? O sa iti arate dracu ce inseamna sa suferi. O sa te foloseasca pe post de combustibil uman pentru asi alimenta gratarul, si o sa stea la bere cu ceilalti scaraoschii in timp ce tu o sa arzi o eternitate. Pai cum iti permiti bai tu hahalera sa pui sub semnul intrebarii judecata fara de greseala a marelui zeu atotputernic? E doar un test al lui Dumnezeu, sa vada daca il; iubesti cu adevarat. Dar tu deja ai complotat cu dracul, meriti sa fii ucis cu pietre

| Inferno explică (pentru Purec):

Intrebarea era,"De ce nu sunt compatibile variantele cu crestinismul?". Tu nu ai facut decat sa-mi repeti ceea ce am spus si eu, ca nu se potrivesc.

| Purec a răspuns (pentru Inferno):

Pentru simplu fapt ca ideea unei fiinte perfecte, din toate punctele de vedere, asa cum o adopta crestinismul, este de neimaginat pentru psihicul uman.

O fiinta perfecta din toate punctele de vedere, a creat o lume al naibi de imperfecta. Crestinismul este o "teorie" a inceputului vietii daca vrei sa o iei asa. Este total irelevant ca un lucru sau altul nu se pliaza pe ideile crestine.

| doctorandus a răspuns:

Citirea Bibliei este o sabie cu doua taisuri: pe unii crestini i-a impins sa renunte la crestinism.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Cei mai multi atei/agnostici vin de pe bancile facultatiilor de teologie (eu nu fac parte din acea categorie)

| doctorandus a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate o fi asa-n Romania, in tarile europene mai dezvoltate majoritatea agnosticilor si ateilor n-au studiat teologia.

| anonim_4396 a răspuns (pentru doctorandus):

Adica, devi ateu dupa ce studiezi non-sensurile biblice, si da chiar si in europa. Uite aici un caz interesant:http://www.secretelefemeilor.ro/un-fost-preot-il-venereaza-pe-lucifer.html

| reihiuke a răspuns:

Explicatia este ca nu se potrivesc pentru ca ai pus prost problema. happy Mai gasesti alte 10 variante daca te chinui putin. Iti dau eu una care mi-a venit acum :

Varianta 3: Pacatul pe care l-ai comis facea parte din planul lui Dumnezeu si e relevant sa fii pedepsit pentru el happy A? Cum suna? Poti procesa asa ceva? happy Hai sa nu folosim "pedepsit". E un fel de reactie naturala la pacat, benefica pentru planul lui Dumnezeu big grin

| Inferno explică (pentru reihiuke):

" Pacatul pe care l-ai comis facea parte din planul lui Dumnezeu si e relevant sa fii pedepsit pentru el"
De ce sa fiu pedepsit? Aveam de ales? Daca nu mai comiteam acest pacat nu as mai fi respectat planul divin, lucru imposibil. CU alte cuvinte ceea ce am facut eu era necesar.
Si este tot atat de relevant ca a pedepsi pe cineva pentru ca respira, si aceasta actiune fiind tot una necesara.

| reihiuke a răspuns (pentru Inferno):

Pai da, dar nu e totusi o pedeapsa. Asa o vezi tu, ca pe o pedeapsa, pentru ca consideri ceva rau. Daca nu mai gandesti in termeni de bine si rau, o sa fii mai relax laughing E o consecinta, nu o pedeapsa. Spre exemplu, animalele nu pot gandi. Sa presupunem ca ele sufera mai mult, deoarece nu pot gandi, sa-si faca viata mai usoara (teoretic). Asta nu inseamna ca ele sunt pedepsite. Ele sufera ca o consecinta ca nu gandesc. Dar nici nu pot gandi. Ai prins ideea? happy

| Inferno explică (pentru reihiuke):

Deci planul(care este un plan universal) lui Dumnezeu suna asa:
Te nasti - pacatuiesti-esti pedepsit.
Asta spune multe.

| reihiuke a răspuns (pentru Inferno):

Ce e rau in asta? Doar nu crezi ca esti vreo vietate "speciala" pe pamantul asta si planul pentru tine e sa fii fericit si minunat. Credeam ca gandirea asta ateista va aduce cu picioarele pe pamant si va face sa intelegeti ca nu sunteti vreo coroana a creatiei si ca sunt multe lucruri care ti se pot intampla si la care nu poti face nimic. Si nu e nimeni vinovat pentru asta. Asa sunt legile din lumea asta. Te nasti, suferi si nu poti face nimic. Ce e asa "nedrept" in asta? De ce ar trebui sa fii tu zen si sa nu ti se intample nimic? Construieste tu alt univers unde oamenii sunt toti fericiti happy

| Inferno explică (pentru reihiuke):

Incompatibilitatea cu crestinismul, asta e problema.

| reihiuke a răspuns (pentru Inferno):

Eu asta nu inteleg la voi. Daca Dumnezeu ar exista, de ce ar trebui sa gandeasca si sa "planifice" cum ai tu chef?

| reihiuke a răspuns (pentru Inferno):

Aici ai dreptate. Dar poate Dumnezeu nu e asa cum e descris in crestinism big grin Poate s-a denaturat invatatura pe parcurs.

| reihiuke a răspuns:

Un fel de: pacatuiesti, esti pedepsit dar nu ai incotro. Ca atunci cand lasi un copil sa se friga, intelegand ca daca nu se frige, degeaba ii zici 1000 de ani sa nu bage mana in foc. happy Nu poti striga dupa, ca ai fost pedepsit ca te-a fript focul happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Explicatia este simpla.Tot ce consideri tu drept un rationament logic, este o sinistra porcarie.Intradevar,tot ce spui tu nu se potriveste cu crestinismul, dar nci cu o judecata elementar corecta.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

Si poti sa-mi arati si mie ce este gresit cu rationamentul meu, daca tot faci afirmatii nefondate?

Tu, creatura umana ce esti, poti da nastere unor actiuni, nu? Sau tu nu poti face asta? Se poate si asta, ca unii mai talambi asa nu prea au ei ce sa faca.
SI cum spuneam, o actiune.
Actiunea asta pote sa contravina planului divin, sau nu. Daca mai exista si o a 3-a varianta, lamureste-ma.
Si le lua mpe cazuri:
Daca ea ar fi contrara planului, atunci planul Lui Dumnezeu poate fi modificat de orice actiune ce ne apartine. (Ex: Dumnezeu vrea sa-i ofere unui barbost 57 de ani in care sa-si constientizeze pacatele pentru a se pocai. Apar eu si-l ucid la varsta de 20 de ani, am modificat planul Lui Dumnezeu.)

Daca ea nu ar crea discrepante cu planul divin, atunci inseamna ca se armonizeaza cu acesta, facand parte din planul divin.
(Ex: Dumnezeu vrea sa ucida un barbos la varsta de 20 de ani. Pentru asta el ma foloseste pe mine, care apar si-l ucid. In acest caz actiunea mea facea parte din planul Lui Dumnezeu. Atunci de ce mai sunt pedepsit pentru ea?)
Daca nu ai argumente mai bine taci.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Pe ce te bazezi cand afirmi ca D-zeu ar avea un plan pentru fiecare individ in parte? Daca la aceasta intrebare nu ai un raspuns clar, restul sunt rationamente tip Inferno.

| Inferno explică (pentru anonim_4396):

E clar, imi pierd timpul degeaba. Probabil e o gluma sau ceva caci chiar nu-mi pot imagina de cata "inteligenta" are nevoie cineva ca sa ma intrebe ce m-ai intrebat tu.
Nu te supara, dar nu are rost sa prelungim asemenea discutii, si nici sa mai incepem altele.
O seara placuta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Inferno):

Da este clar.Din dorinta de a-ti bate joc de credinciosi,pe care-i consideri inferiori intelectual, ai imbracat intr-o forma religoasa o problema de logica matematica, fara a tine cont ca, asa cum ai formulat-o, era necesar sa pleci de la premiza ca D-zeu ar avea un plan concret pentru fiecare individ.Deci,cei care au vorbit despre liberul-arbitru, fara a rezolva problema de logica in sine, ti-au raspuns corect la cea de religie, care face obiectul acestui capitol din site.Astfel de probleme gasesti cu sutele pe net. Iata numai un exemplu,care in fond nu are legatura cu religia,daca nu exista premiza initiala ca D-zeu cunoste totul despre fiecare individ:Un bogat, care a simtit ca i se aprpie sfarsitul si vrand sa nu moara fara sa-si faca testamentul l-a intrebat pe D-zeu, cand si care va fi acea zi.D-zeu i-a spus:cand alataieri era maine, azi era tot atat de departe de sambata, la fel cum va fi azi departe de sambata atunci cand poimaine va fi ieri. Multumit de raspuns omul a purces sa-si scrie testamentul.De ce s-a grabit?
Trebuie pusa o astfel de problema pe un site de religie?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai elaborat doua teorii, pe care va trebui sa le explici detaliat, fiindca nu pe mine nu ma prea ajuta neuronul.neuronul meu are cunostinta despre pacat, si cum incepe el si cum se termina.deasemeni stie si rezultatul.ce stie neuronul meu nu se potriveste cu teoriile tale.deci cireste despre pacat, si vei ajunge la o concluzie.

| Mikhtarian a răspuns:

Niciunul.
Ai uitat idealul, liberul arbitru.
Tu alegi, tu faci ce vrei.
E adevarat, Dumnezeu poate modifica detaliile, iar in caz de pacat, pacatuiesti in continuare.
Sunt 2 sanse de a te intoarce,de a-ti da seama : Pedeapsa prin care sa-ti dai seama, sa nu mai faci, subconstientul tau, Sfantul Duh lucreaza in tine, incercand sa-ti dai seama unde ai gresit.

| Inferno explică (pentru Mikhtarian):

Nu vad cum liberul arbitru ar putea convietui cu planul divin. Faptul ca eu scriu acum acest comentariu face parte din planul divin, daca nu-l scriam (lucru imposibil, pentru ca as fi modificat toate jocurile divinitatii) acest plan ar fi compromis.

| Ambalaj a răspuns:

Purec perspectivele tale sunt toatal gresite.Si ale tale Inferno.Ce am sa-i spun lui Purec:1.Te rog frumos sa nu-ti bati joc de o credinta, ca sa arati ca ai onoare.2.Pana si stiinta a ajuns la concluzia ca fara o fiinta inteligenta noi n-am fi putut evolua, Universul nu ar fi putut exista.Acea fiinta poate fi Dumnezeu, Allah, Buddha, etc.(fiecare in ce crede)."Varianta crestina"(din punctul de vedere al unui ateu)este o blasfemie.Cum poti sa-ti bati asa joc fara pic de jena? ...Si lumea asta al naibii de imperfecta cum spui tu nu este cea creata de Dumnezeu.Amprenta omenirii a facut aceasta lume o mizerie. Oamenii gen ca tine isi bat joc de o credinta. Sper sa te lamuresti. Daca si credinta accepta acest lucru ca o fiinta inteligenta a creat totul, altfel nu puteam sa existam.Te rog sa vi cu argumente puternice inainte sa zici "nu exista Dumnezeu, a aparut asa Universul pur si simplu."(bineinteles ca ai spus-o altfel dar asta semnifica tot ce ai spus tu.) Scuza-ma Inferno dar nu m-am putut abtine.Raspunsul tau:Actiunea unui om nu poate impiedica un asemenea plan complex (din punctul meu de vedere) iar un pacat nu va face niciodata parte din planul lui Dumnezeu.Eu nu inteleg ateii.Tot ce zic ei este contrazis pana si de stiinta si tot cred ca totul a aparut asa din senin fara ca nimeni sa creeze nimic.Nu va costa nimic sa credeti in Dumnezeu.Muriti daca credeti? Daca vreti sa ma contraziceti veniti cu argumente puternice, care chiar pot contrazice tot ce-am zis.O zi placuta!

| Purec a răspuns (pentru Ambalaj):

Ok, trecem peste faptul ca nici macar nu te-ai obosit sa imi adresezi un mesaj fix mie, ca sa inteleg si eu ca ai ceva cu mine happy. Nu mi-am batut joc de nicio credinta. Am ras de anumiti crestini care dau replici asemanatoare cu ceea ce am zis eu mai sus. Daca nu faci diferenta intre anumiti indivizi si toata credinta crestina, tu ai o problema, nu eu. Sau na, macar intre indivizii care cred in ceea spune dogma crestina, si credinta ca un tot.

Legat de a doua problema, stiinta nu a ajuns la nicio concluzie in legatura cu existenta unei fiinte supranaturale, sau inexistenta acesteia. Daca faci afirmatii fara pic de fundament real, te afunzi in ridicol. Daca stiinta ar fi ajuns la o concluzie clara in aceasta problema, descoperirea ar fi facut inconjurul lumii in doar cateva ore. Nu cunoastem cum s-a format/a fost creeat universul, deci nu putem emite niciun fel de teorii despre originea naturala/supranaturala, sau cauze care au dus la aparitia universului asa cum il stim noi azi.

Nu stiu ce om de stiinta este asa de destept sa spuna ca universul are nevoie de un creator, pentru ca, NU STIM daca este asa. Pur si simplu, poti oferii orice explicatie despre aparitia universului, iar daca ea nu poate sa fie demontata, atunci este preluata ca si POSIBILA. Daca universul a aparut intr-o explozie uriasa sau a fost opera lui God, oricum este irelevant.

Totusi, dupa parerea ta, o fiinta atat de impresionanta, capabila sa creeze din nimic tot universul, de ce s-ar amesteca in viata oamenilor? Ar putea pur si simplu sa nu il intereseze, iar oamenii sa fi aparut doar ca urmare a evolutiei? Asta nu imi place mie la credinta asta, pune omul undeva pe un piedestal. Omul nu este cu nimic mai important decat un animal. Ai aceeasi caracteristici cu un cimpanzeu, dar ai pretentia de a fi "fiu" al lui God. Egoism, mandrie de sine...parca astea erau pacate nu8?

Nu ma costa nimic sa cred in Dumnezeu. Dar vezi tu, in afara locului unde traiesc crestinii ( sac), exista si lucruri mai importante decat "costurile". Voi traiti numai pentru asta. Pentru o viata eterna in paradis, pomana, lucruri oferite gratuit. Dogma crestina spune sa ajuti saracii. Crestinul poate se duce sa ii dea ceva de mancare nu? Dar saracul ala ce mama masii face de nu are nici ce manca? Daca vrei sa il ajuti, schimba dracu ceva in tara asta ca fiecare om sa isi poata castiga macar hrana.

Religia era candva fundamentul unui rationament sanatos, problema e ca este invechita de 2000 de ani

| Inferno explică (pentru Ambalaj):

Ori A, ori B, sa apari aici si sa spui ca nu este nici A si nici B, cand absenta lui A determina EVIDENT rezenta lui B si absenta lui B pe a lui A, este o prostie.