| Vernusio a întrebat:

Dumnezeu e un observator sau e activ in creatie?

18 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Uite, ai pus o intrebare, deci EXISTI, asta inseamna ca Dumnezeu isi urmeaza un plan DAR pe pamantul nostru mai exista si SATANA, de asta se vede ca ati cam uitat.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu tine totul sub control și are grija de tot.

| SG1995 a răspuns:

Avand in vedere ca exista:
-cancer
-SIDA
- au avut loc 2 razboaie mondisle, si "n" razboaie date in numele Sau
As spune ca Dumnezeu e pasiv.

| xerxes1 a răspuns:

Omul l-a creat pe Dumnezeu dupa chipul si asemanarea lui.
Dumnezeul tau este foarte nesigur si monoton.

| N0xEterniS a răspuns:

Tu deja pleci de la premiza ca exista. Ar fi mai logic ca prima data sa te intrebi daca exista si dupa care-i faza cu el. In fine.
Faci parte din lumea asta, vezi cum stau lucrurile, foamete, talharii, nedreptate. Deci plecam direct de la premiza ca dumnezeu exista si vin la pachet si sentimentele gen ca el ne iubeste si ne iarta etc, deci sa presupunem ca este activ in creatie. De ce mor copii nevinovati? Un copil care sa presupunem ca are cancer pe la 10 ani, ce vina are copilul? E intruchiparea inocentei, de ce nu intervine sa-l crute? Nu are puterea? Atunci nu e omnipotent. Nu vrea? Atunci e malvolent. Vrea si poate? Atunci de ce are copilul cancer? Nu vrea si nici nu poate? Atunci de ce il numesi dumnezeu?

Inca o data plecam de la premiza ca exista, dar de data asta nu este activ in creatie. Aici suntem pe taramul deismului. Deismul presupune ca dumnezeu exista dar nu intervine in creatie. Deismul explica toate punctele despre situatia copilului de mai sus.

Acum sa reluam, avand in vedere tot raul din lume si nevointa zeului de a-l extermina, sunt 2 posibilitati: fie nu exista, fie nu intervine. Sa restrang tot doar la un raspuns simplu, luand in considerare intrebarea ta, unde sunt doar 2 variante (inexistenta ai lasat-o deoparte) dumnezeu e un observator si termin cu un quote a lui N.T. Wright

'' Deism, historically, produces atheism.First you make God a landlord, then an absent landlord, then he becomes simply absent.''

| AC4S4 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Romani 3:10b "Nu există niciun om drept, niciunul măcar!"
Romani 6:23 "Fiindcă plata păcatului este moartea, dar darul lui Dumnezeu este viața veșnică în Cristos Isus, Domnul nostru."

Lasand acces la viata vesnica, nu poti spune ca El e pasiv in creatie.

| N0xEterniS a răspuns (pentru AC4S4):

Deismul nu prezice ca 'trebuie' sa fie viata de apoi, inschimb 'trebuie' sa existe un dumnezeu sau o inteligenta superioara ca pozitia filozofica sa fie valida. Prin urmare argumentul tau e invalid.

| AC4S4 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Nu ma refeream la deism.

| NicoleClaudia a răspuns (pentru N0xEterniS):

NoExterni5: Daca Dumnezeu ar extermina raul din lume, noi nu am mai exista. Noi suntem raul din lume. Toti, absolut toti suntem egoisti si rai, unii mai mult, altii mai putin. Si cu treaba cu copii cu cancer: totul in lumea asta se intampla pentru a se implini voia si planul lui Dumnezeu, in moduri pe care noi nu le intelegem pentru ca nu avem o perspectiva de ansamblu, cum are Dumnezeu, care este in afara spatiului si a timpului. Iti recomand tare mult sa asculti ce are de zis Mike Winger in legatura cu asta in "If God is good why is there evil". Are un mod foarte fain de gandire, explica lucrurile intr-un mod logic si rezonabil si are si simtul umorului.

https://youtu.be/70T8mm0W2tA

Daca vrem sa aflam adevarul, trebuie sa il cautam intr-un mod obiectiv si rezonabil, nu bazat pe experientele si sentimentele noastre. E imposibil sa nu te uimeasca complexitatea a tot ce vezi in jurul tau si e irezonabil sa crezi ca toate au aparut din nimic (care de fapt nu era nimic) si ca oamenii au evoluat din roci!
Succes in gasirea adevarului!

| N0xEterniS a răspuns (pentru NicoleClaudia):

Nici nu ma obosesc, nu vreau sa te jignesc. Vad ca stii sa pui o virgula, cred ca esti capabila sa intelegi ca argumentul ''planul lui dumnezeu'' da cu minus.

| Stef98 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Legat de ce ai spus, persoanele bolnave de boli sunt niste "ajutoare" pentru altii, intr-un alt mod spus, prin acei oameni sarmani se mantuiesc cei bogati.

Si nu neaparat cei bogati, c am toti, Iisus a spus sa ne iubim semeni sa ii ajutam.

| N0xEterniS a răspuns (pentru Stef98):

Mai citeste de 2-3 ori ce-ai scris si intelege-ti vorbele, iti dai seama dupa de delir.

| Stef98 a răspuns (pentru N0xEterniS):

Ceea ce am vrut sa spun este ca oamenii sarmani exista deoarece sunt o punte de mantuire.

Apreciez puntul tau de vedere, si voi avea grija sa fiu mult mai precis.

| 1231242 a răspuns:

Observator,dupa parerea mea.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Cand am citit intrebarea, primul lucru care mi-a venit in minte a fost: Cereti, si vi se va da; (Matei 7:7). Poate un Dumnezeu observator sa priveasca si ATAT problemele creatiei, din moment ce El ne spune sa cerem, si vom primi? Normal ca nu!

| gratargratar a răspuns:

Dar Iisus le-a răspuns: Tatăl Meu până acum lucrează; şi Eu lucrez.
(In. 5, 17).

| CosminCD a răspuns:

Creator, activ în ajutorarea și salvarea oamenilor. Ai grijă la răspunsurile unor eronați!

| Zurelin a răspuns:

Activ, dar lasa unele lucruri dupa voia oamenilor, facandu-i pe oameni responsabili de alegerile lor