| Inferno a întrebat:

"Dumnezeu este Creatorul si Stăpânul a tot ceea ce există. După ce a terminat creatia, nu a părăsit-o ci îi poartă de grijă neîncetat.

Omul, care este mai presus de toată creatia, nu are nimic de la sine sau prin puterile sale. Totul, chiar si viata le are primite în dar de la Dumnezeu. Încă din momentul nasterii noastre, El ne înzestrează cu diverse daruri, cum ar fi: inteligentă, voce frumosă, frumusete si alte diferite talente. Tinânând cont de puterea fiecăruia de a le folosi, Dumnezeu le împarte: unora mai mult iar altora mai putin.

Fiecare om are datoria/obligatia de a le folosi si inmulti/îmbunătăti, pentru binele său si al semenilor, stiind că Dumnezeu le cere aceasta si îi si va judeca pentru felul cum si-au folosit darul. De la cei care au primit mult, asteaptă mult, iar de la cei care au primit mai putin, atât cât pot da acestia.

Omul lenes, tine aceste daruri "îngropate", nu le foloseste nici pentru sine, si nici pentru cei din jur. Acest refuz, de a le înmulti pentru folosul semenilor nostri, este un păcat mare, pe care Dumnezeu îl pedepseste.
Avem obligatia să folosim darurile primite de la Dumnezeu, împărtăsindu-le si semenilor nostri, si să ne ferim de a ne mândri cu talentele si calitătile noastre. Deasemenea nu trebuie să dispretuim pe cei care nu sunt atât de înzestrati, pentru că ceea ce avem nu este meritul nostru ci dar de la Creatorul nostru. La Sf.Liturghie preotul zice: "Ale Tale dintru ale Tale, Tie îti aducem de toate si pentru toate".

Si să nu uităm niciodată cuvintele Sf. Apostol Pavel, care le scrie locuitorilor din Corint: "…trupul vostru este templu al Duhului Sfânt, Care este în voi, pe Care-L aveti de la Dumnezeu …voi nu sunteti ai vostri"

Daca Dumnezeu v-a dat inteligenta si capacitatea de a intelege universul, atunci de ce traiti in ignoranta si prostie?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci trebuie sa raspunda doar respectivii? astept urmatoarea intrebare poate mai inteligenta.

| CristiAndrei a răspuns:

Crestinii au inteligenta insa nu au voie sa o foloseasca

| Ghiti2011 a răspuns:

Esti un jegg ti se pare ca mori in lumea asta de foame nai cu ce te imbraca sau ce tot acuzi crestinti ti se pare ca toti traiesc in ignoranta si prostie?laughingnu doar atei tai nenorociti care se bucura de viata pana mor si isi umplu buzunarele pana pusca

| Inferno explică (pentru Ghiti2011):

Stii, tu spui ca sunt un jeg dar in realitate spui ca-ti sunt superior, daca toti oameni m-ar trata cum ma tratezi tu, atunci voi stii sigur ca am atins adevarata perfectiune si sunt superior tuturor.
Pacat ca nu se intampla...

| Electrik22 a răspuns:

Pentru ca atata le permite educatia si capacitatea intelectuala unora.