| KoropYulyan a întrebat:

Dumnezeu exista?

Daca da dovezi!
Daca nu dovezi!
Si mai zicetim de unde a pornit aceasta nebunie cu Dumnezeu!

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Imagineaza-ti asta: familia ta traieste in munti, doar ea, 2 oameni, poate 6 (bunicii). De cand te nasti ti se spune ca satan a creat lumea, ca e bun, ca sta in cer, ca are ingeri albi, ca daca te rogi o sa te ajute si o sa te apere de cel rau, Yhwh, care vrea sa iti fure sufletul, e rau, intunecat, s.a.m.d. Cand te rogi lui satan nu simti liniste sufleteasca? Se spune ca cei care nu il recunosc pe Iisus ca mantuitor sunt posedati, tu n-o sa-l recunosti pentru ca nu stii nimic de el, si totusi, o sa simti liniste "sufleteasca", fericire, implinire, ceea ce un posedat nu simte, el fiind chinuit de cel rau. Vezi incotro bat? laughing Daca da, ai raspunsul, daca nu, mai incearca.

34 răspunsuri:
| Konata a răspuns:

Citeste Biblia.

| BlackSulphur a răspuns (pentru Konata):

Biblia nu este o dovada buna. In acelasi mod poate fi demonstrata si existenta lui Harap Alb.
Eu prefer sa nu ma pronunt, il astept pe AkagamiNoShanks sa dea raspunsul lui cu Pro/Contra. Nu de alta, dar sa nu se supere ca-l zic eu

| HueyFreeman a răspuns (pentru BlackSulphur):

Nu ma supar, da-i bataie.

Răspuns utilizator avertizat
| BlackSulphur a răspuns (pentru HueyFreeman):

Okay...

Pro: Nu exista argumente;
Contra: Nu exista argumente pro.

Now I feel proud :3

| KoropYulyan explică (pentru ßirGagaWelch):

Da exista un elefant roz chiar 3 modificati genetic! Si cum vrei sa mi dovedesc daca nu stiu nimica!

| HueyFreeman a răspuns:

Absenta dovezilor nu este o dovada a existentei. Existenta unei astfel de fiinte este nenecesara Universului pe care il cunoastem.

A pornit acum 2000 de ani de la niste neni care vroiau sa faca o religie. O religie prin care oamenii sa fie usor manipulati. Daca stai sa te uiti bine, toate imperiile care au trecut la religiile monoteiste au disparut, iar civilizatia lor a fost ruinata. Cel mai bun exemplu il constituie Imperiul Roman.

| Konata a răspuns (pentru BlackSulphur):

Ai si tu dreptate. Eu pe Dumnezeu il vad ca pe o forta pozitiva care ne influenteaza intr-un mod viata. Nu-l vad ca pe o persoana care se uita de sus la noi si care stie tot ce facem. Daca noi facem fapte rele ne incarcam cu energie negativa. Aceeasi energie negativa este receptata de o putere (asa-zisul Dumnezeu) si ne este data inapoi. Ceea ce oferim, primim.

| costis a răspuns:

La noi scrie undeva sa avem grija cui dam margaritarele. Cine nu s-a plictisit de intrebarea asta sa iti dea dovezi.

| KoropYulyan explică (pentru costis):

Sa-mi deie, totusi eu vreau sa aflu ca parinti si bisirica ma zapacesc si eu cred ca este o fiinta divina in univers dar eu cred ca e o rasa te extraterestri superiori cu mult noua ar eu vreau sa citesc pareri si dovezi casa ma lamuresc odata a stiu si eu in cine naiba sa cred sin daca a cred!
Ca am citit odata pe net un banc in care un crestin mare sa devoat toata viata lui dumnezeu si inainte sa moara a aflat ca nu eista deci iti dai seama cum a reactionat!

| BlackSulphur a răspuns (pentru HueyFreeman):

Absenta dovezilor teoretic se incadreaza la contruirea argumentului, insa are la baza doar o idee: "Crede si nu cerceta". Teoretic, aratand ca exista dumnezeu, arata automat si ca nu au dovezi. Adica isi dau singuri in cap.

| Mădă0611 a răspuns (pentru Konata):

Pai atunci nu mai zice de biblie, ca dumnezeul tau e altul.

| Konata a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai da dar si in Biblie se specifica de Dumnezeu. Este un subiect prea aplu. Fiecare cu parerile lui :*

Răspuns utilizator avertizat
| HueyFreeman a răspuns (pentru Konata):

Ceea ce ai descris tu acolo este karma.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce raspuns de 2 lei, cred din tot sufletul ca tu ai fost aceea care te-ai nascut in munti si ai gasit TPU

| Bogdanux a răspuns:

Daca vrei sa existe, exista. Daca nu, nu.

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

laughing hopa, rasare iubirea crestineasca. Crezi prost, ca de obicei. laughing
Raspuns de 2 lei pentru o minte de 0, sau cum? Nu e vina mea ca nu pricepe la tine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca tu zici ca ai o minte 0 e perfect, dar e la -1111111

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

O minte de 0 lei nu poate formula un raspuns de 2 lei, dar o minte de 0 lei nu poate intelege un raspuns de 2 lei. Eu l-am formulat, tu nu l-ai inteles. smug

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acesta iti poate da o idee despre originea crestinismului:http://www.euateul.blogspot.ro/2013/05/de-ce-ateism.html

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru u2irish):

Eh citeste Despre Mine si vei vedea.

| AvalohAlyn a răspuns:

Dumnezeu exista, fie ca vrem fie ca nu.

Citeste argumente si dovezi rationale:
http://www.everystudent.ro/exista/?gclid=CJC2nr3aibcCFcmz3god_HEAMQ

http://www.everystudent.ro/dincolo/

Numai bine

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Pai nici nu mai stii ce vrei

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

Observ ca tu vorbesti doar sa nu taci. laughing Repet, nu e vina mea ca nu pricepe la tine.

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru Mădă0611):

Ai o singura vina

| KoropYulyan explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Pai numai o persoana cu IQ peste 2 poate intalege un raspuns dar se pare ca tu nu poti atinge acest nivel!

| Mădă0611 a răspuns (pentru besleaganicolaecosmin):

"Vina" mea e ca nu sunt pupatoare de oase, nu? laughing Eh, pupa-le tu, linistit, ca ...am vrut sa zic ca nu le fura nimeni, dar parca au disparut cateva dintr-o biserica laughing Deci, grabeste-te!