| Dilibache a întrebat:

Dumnezeu exista, eu sunt de părere că Dumnezeu nu are religie(nu e budist islamist etc)

Răspuns Câştigător
| gratargratar a răspuns:

Ma repet, pentru cei ce n-au inteles de la inceput: Dumnezeu nu are religie pentru ca El este religia, El este scopul final al religiei. Daca Dumnezeu ar avea religie, ar insemna ca, mai presus de El, exista o alta forta. Asta inseamna ca Dumnezeu n-ar mai fi El Insusi.

Religii avem noi, oamenii, acestea fiind cai spre Dumnezeu. Daca presupunem ca religiile sunt mutual exclusive, si ca Dumnezeu este unul singur, ajungem la concluzia ca o singura religie este adevarata. Religia cea adevarata, in opinia mea, este Ortodoxia (religie-confesiune). In acest sens, Dumnezeu este Ortodox nu pentru ca el face parte din religia Ortodoxa, ci pentru ca El este asa cum spune Ortodoxia ca este. Altfel spus, ortodoxia reprezinta modul de actiune si de gandire a lui Dumnezeu in istorie. Mai presus de aceasta gandire este Insusi Persoanele Sale (diferenta de numeral este intentionata).

Deci, exista realitatea noastra imediata, si exista realitatea ultima, dumnezeiasca. In aceasta realitate ultima nu exista religii, ci un singur Adevar. In acest context, a spune ca Dumnezeu are religie inseamna a-i anula Unicitatea sau/si a-I ignora fiinta transcendenta. Acest adevar poate fi ortodox/budist/islamic etc., asta fara ca, prin aceasta, Dumnezeu sa aiba religia respectiva.

Putem conchide astfel:
Pentru noi, cei de pe Pamant, religia exista ca Univers metafizic in care ne miscam. Pe de alta parte, Dumnezeu produce aceste repere (i.e. acest univers), El insa neavand nevoie de ele. Pentru noi, religia este un dat esential neschimbabil.
Noi suntem ortodocsi prin alegere, ortodoxia fiind un dat. Dumnezeu este Insusi Ortodoxia, El fiind cel ce da, fara ca El sa fie ceea ce da, asta deoarece El este necuprins. Ortodoxia este orice spune Dumnezeu ca este, in mod activ. Ortodoxia este naratiunea lui Dumnezeu despre El Insusi, libertatea Sa deplina, nu un sistem in care El este ingradit.

31 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| RAY a răspuns:

TPU nu e un blog unde ne exprimam convingerile prin intrebari

| RAY a răspuns:

Nu exista islamist si mulsulman

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Bravo.

| mentholinks a răspuns:

Nu stii. E doar parerea ta.

| AC4S4 a răspuns:

Dumnezeu exista si, intr-adevar, nu are o religie. Religie au oamenii.
Dumnezeul adevarat este Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov. Crezul spune foarte bine despre Dumnezeu, fara a mentiona vreo religie.

| Panamax a răspuns (pentru AC4S4):

Si atunci indoctrinat mititel ce esti, de ce mi-ai dat nefolositor si eronat la raspunsul meu?

| AC4S4 a răspuns (pentru Panamax):

1. Nu ti-am dat nefolositor. Raspunsul tau are legatura cu intrebarea.
2. Este eronat pentru ca orientarea religioasa este a omului, nu a lui Dumnezeu.

| Panamax a răspuns (pentru AC4S4):

Ateu este orientare religioasa?
Esti intreg la cap?

| AC4S4 a răspuns (pentru Panamax):

Optiune/orientare religioasa, asta este ateismul. Tu ce spui ca e?

| Octavian199 a răspuns (pentru Panamax):

Asta e mai nou la ei rolling on the floor

| Panamax a răspuns (pentru Octavian199):

Ateism este orientare religioasa la fel cum chelia este un tip de coafura!
rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru AC4S4):

Si tu te cintrazici in nici 5 randuri.

| AC4S4 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dumnezeul lui Avraam, Isaac si Iacov nu inseamna Dumnezeul unei religii.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru AC4S4):

Ba da, inseamna. Ca pe zeul lui Avraam nu-l intalnesti in budism, in mitologia greaca, etc.

| AC4S4 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Biblia face referire la Dumnezeu ca la Dumnezeul unui popor. Apoi, merge si mai detaliat si spune Dumnezeul lui Avraam. Apoi, merge si mai adanc, iar David ii spune "Dumnezeul meu". Dupa cum vezi, avem relatie intre om si Dumnezeu. Dumnezeu apartine de o religie inventata de om. Allah, Zeus, Vishnu si altii sunt niste zei ce apartin unei religii. Insa, Iahve este Dumnezeul fiecarui om.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru AC4S4):

Hm, nu. Iahve e zeul evreilor, nu al fiecarui om.

| AC4S4 a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Dumnezeu este al fiecarui om, chiar daca nu fiecare om recunoaste asta.
Psalmul 47:2 - "Căci Domnul cel Preaînalt este de temut; El este un Împărat mare peste întreg pământul!"

Apocalipsa 4:11b - "pentru că Tu le‑ai creat pe toate și prin voia Ta ele erau și au fost create!"

Matei 25:32a - "și toate neamurile vor fi adunate înaintea Lui."

| Panamax a răspuns:

Dumnezeu este ateu, nu crede in niciun zeu, crede doar in el insusi.

| Octavian199 a răspuns:

AC4S4, in ce zei cred ateii? Religie=zei.

| 6684464 a răspuns:

Dumnezeu are adepti ce-L venereaza, deci... are religie, nu?
Sau poate perspectiva mea despre religie este gresita. laughing

| gratargratar a răspuns (pentru 6684464):

Ma repet, pentru cei ce n-au inteles de la inceput: Dumnezeu nu are religie pentru ca El este religia, El este scopul final al religiei. Daca Dumnezeu ar avea religie, ar insemna ca, mai presus de El, exista o alta forta. Asta inseamna ca Dumnezeu n-ar mai fi El Insusi.

Religii avem noi, oamenii, acestea fiind cai spre Dumnezeu. Daca presupunem ca religiile sunt mutual exclusive, si ca Dumnezeu este unul singur, ajungem la concluzia ca o singura religie este adevarata. Religia cea adevarata, in opinia mea, este Ortodoxia (religie-confesiune). In acest sens, Dumnezeu este Ortodox nu pentru ca el face parte din religia Ortodoxa, ci pentru ca El este asa cum spune Ortodoxia ca este. Altfel spus, ortodoxia reprezinta modul de actiune si de gandire a lui Dumnezeu in istorie. Mai presus de aceasta gandire este Insusi Persoanele Sale (diferenta de numeral este intentionata).

Deci, exista realitatea noastra imediata, si exista realitatea ultima, dumnezeiasca. In aceasta realitate ultima nu exista religii, ci un singur Adevar. In acest context, a spune ca Dumnezeu are religie inseamna a-i anula Unicitatea sau/si a-I ignora fiinta transcendenta. Acest adevar poate fi ortodox/budist/islamic etc., asta fara ca, prin aceasta, Dumnezeu sa aiba religia respectiva.

Putem conchide astfel:
Pentru noi, cei de pe Pamant, religia exista ca Univers metafizic in care ne miscam. Pe de alta parte, Dumnezeu produce aceste repere (i.e. acest univers), El insa neavand nevoie de ele. Pentru noi, religia este un dat esential neschimbabil.
Noi suntem ortodocsi prin alegere, ortodoxia fiind un dat. Dumnezeu este Insusi Ortodoxia, El fiind cel ce da, fara ca El sa fie ceea ce da, asta deoarece El este necuprins. Ortodoxia este orice spune Dumnezeu ca este, in mod activ. Ortodoxia este naratiunea lui Dumnezeu despre El Insusi, libertatea Sa deplina, nu un sistem in care El este ingradit.

| gratargratar a răspuns:

Desigur ca nu are religie, numai oamenii au religie. Nici ingerii nu au religie si nici sfintii nu au. Religii au numai oamenii care inca nu au trecut la judecata particulara, traind inca in lupta intre bine si rau. Religiile sunt cai catre Dumnezeu. Dumnezeu este Adevarul, deci o singura religie poate fi calea cea buna.
Cu alte cuvinte, intre religiile pe care le au oamenii, exista si una care incapsuleaza Adevarul lui Dumnezeu. Alegerea acesteia, individual si colectiv, tine de drumul nostru catre mantuire. Este un act al vointei ce va fi rasplatit si in functie de care se dobandeste si mantuirea.

Calea adevarata este ortodoxia. Este Dumnezeu ortodox? Da. Nu pentru ca are o religie, ci pentru ca asa este El. In trecerea omului de la moarte la viata, religia se transforma in Adevar sau Inselare. Dupa moarte deci nu mai exista religii, ci doar Dumnezeu asa cum este El. Iar El este asa cum invata ortodoxia ca este, ortodoxia fiind invatatura Sf. Duh in cadrul Bisericii de-a lungul istoriei.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru gratargratar):

Tu te vezi? Intai spui ca n-are religie, ca e Adevarul, ca mai apoi sa afirmi ca e ortodox.

| gratargratar a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Ti-am mai spus ca esti doar frumos.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns (pentru gratargratar):

Nu-mi pasa. Nu iau in seama parerile celor pe care ii consider idioti.
Tu esti unul dintre acei oameni, tinand cont de faptul ca te te-ai contrazis singur in nici 5 randuri.

| Mircea08 a răspuns (pentru gratargratar):

Nu sunt in nici o religie, totusi ar fi interesant de stiut de ce nu exista cuvantul "ortodox" in Biblie?
Invatatura Sf. Duh, este de fapt invatatura lui Iisus si este Evanghelia lui Iisus (Noul Testament )
Mu scriu mai mult pentru ca sa poti raspunde usor la urmatoarea intrebare - este adevarat ce am spus, sau trebuie sa vin cu o explicatie suplimentara?
Vreau sa discutam civilizat motiv pentru care am initiat acest dialog cu intrebari si raspunsuri

| gratargratar a răspuns (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Poate nu esti nici macar frumos...

| gratargratar a răspuns (pentru Mircea08):

In primul rand, Ortodoxia nu este o denominatiune, ci un proces de gandire ce s-a adeverit in istorie.
A fost Hristos ortodox? Da. Nu pentru ca facea parte din religia Ortodoxa, ci pentru ca El este El Insusi. Au fost apostolii ortodocsi? Da. Nu pentru ca ei faceau parte din religia Ortodoxa, ci pentru ca ei tineau invataturile lui Hristos despre El Insusi, fara sa le altereze.

Ortodoxia se gaseste peste tot in Biblie. Profetii V.T. nu fac altceva decat sa apere ortodoxia inaintea paganilor sau ereticilor. La fel aflam in Faptele Apsotolilor. Sinodul Apostolic nu este altceva decat o prima intrunire a Bisericii de dragul ortodoxiei.
Ortodoxia, ca religie numita ca atare, exista de la schisma incoace. Dar ca mod de gandire, ca mod de actiune, ea exista de la inceput. Caderea lui Adam este o cadere din ortodoxia revelata lui de Dumnezeu.

Deci ortodoxia este Adevarul lui Dumnezeu revelat in istorie. Ea este asa cum spune Dumnezeu ca este, El fiind Cel ce-i traseaza limitele, nu invers. Prin aparitia Ortodoxiei ca religie organizata numita ca atare, nu s-a facut altceva decat sa se constientizeze acest fapt.

Avem ortodoxia ca proces activ, de gandire a lui Dumnezeu in Istorie, si avem ortodoxia ca dat (religie-in cazul nostru, al oamenilor). Cea de-a doua este strict dependenta de prima.

Pentru diferenta religie-Adevar, citeste mai sus. Stiu ca este greu de inteles. O sa ma gandesc la analogii si definitii mai clare.

| Mircea08 a răspuns (pentru gratargratar):

Frumoase cuvinte, pacat ca nu sunt decat niste afirmatii. Cand spui de ex. "ortodoxia este adevarul lui Dumnezeu" trebuie sa dai si citatul care spune acest lucru. NIMENI NU ARE DE UNDE SA STIE MAI MULT DECAT DUMNEZEU NE-A LASAT SA STIM, iar ce ne-a lasat Dumnezeu sa stim este scris in Biblie si ATAT! De aceea eu cer citate din Biblie, deoarece restul afirmatiilor care isi au originea in "procesul de gandire ce s-a adeverit in istorie" adica intr-o stiinta absolut relativa, nu face parte din adevarul lui Dumnezeu.

| Dilibache explică:

M-ati lămurit, va contraziceti intre voi mai bine spuneti-va fiecare parerea, vreau sa aflu mai multe pareri