| fetitaCUPiscoturile a întrebat:

Dumnezeu l-a creat pe om sau Omul la creat pe dumnezeu?

Eu sunt de parere ca dumnezeu este cea mai mare inventie a omului.

Sunt curioasa daca te duci pe o insula intr-un ocean si intalnesti un trib care nu a parasit insula respectiva si nu a intrat in contact cu nicio alta civilizatie ce-ti va relata despre credinta lui!

14 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Dumnezău a răspuns:

On the first day,Man created God.

| ramona30 a răspuns:

Si eu sunt convinsa ca omul a creat toti zeii si, implicit, si dumnezero tot creatia omului este.

| sandra2012 a răspuns:

Dumnezeu l-a creat pe om. Oricum asta e o incertitudine cu care vom trai pana la moarte cei ce intreb daca exista sau nu Dumnezeu. Bine ca eu si tu am scapat: tu esti convinsa ca nu exista, eu sunt convinsa ca da. Deci am scapat de incertitudini.

| CobraLeon a răspuns:

Dumnezeu este doar o inventie a oamenilor. Acum 2000 de ani, omul nu cunostea prea multe despre mediul inconjurator, astfel ca acele fenomene pe care nu le "intelegeau" i le-au atribuit acestui zeu. Sa dau un exemplu: chiar si in zilele noastre, in general babele, in momentul cand ploua ii mulumesc lui dumnezeu...

| negru30 a răspuns:

Iti va relata cat de proasta esti

| Alysée a răspuns:

Dumnezeu a creat omul, daca nu el atunci cine?

| LoveÈℓa a răspuns:

Nu inteleg intrebarea ta, marefer la ultima parte:,, ce-ti va relata despre credinta lui,,
Cred ca te referi la ce iti spune despre credinta lor, pai o sa-ti spuna ca ei se roaga la soare si la luna, la statui de lemn etc.
Oricum nu inteleg intrebarea nu are sens ultima parte.

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru LoveÈℓa):

Aici am vrut sa ajung, si omenirea s-a rugat la stele si luna si alte bazaconii, apoi au aparut oameni mai destepti care au vrut sa fie stapanii lumii si pentru asta au avut nevoie de ceva concret pentru a stapanii masele de oameni. Si cum lupta, razboiul nu era solutie au inventat biblia si cum ca ei sunt marii preoti care fac legatura intre oameni si dumnezeu si asa a inceput toata prostia asta care a prins foarte bine speciei noastre!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omul l-a creat pe Dumnezeu. Oameni care asa cum ai zis tu, au avut nevoie sa controleze populatia. El nu exista, nimic nu apare asa din senin cum se sustine sus si tare la biserica. Parerea mea e ca Dumnezeu exista doar pentru cei slabi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Logic! Dumnezeu l-a creat pe om raised eyebrows Daca crezi tu ca omul l-a creat pe D-zeu...atunci explica cum a aparut omul si animalele pe Pamantraised eyebrows Cine crezi ca iti da tot ce ai nevoie? Ei bine...sa stiti ca exista si D-zeu si SATAN care va face sa spuneti lucruri oribile despre D-zeu!

| fetitaCUPiscoturile explică (pentru anonim_4396):

Din cauza unor dobitoci ca tine am eu ura pe toti inrobiti de credinta.
Tu ai fost vreodata la scoala? ai facut materii ca chimia, fizica, geografia cum draq sa intrebi de unde a aparut omul?

Imi pare rau ca exista persoane care consuma oxigenul degeaba pe planeta asta? si dupa gandirea ta se vede ca ai 2 parinti someri care cu toti traiti de pe o zi pe alta altfel nu pot sa-mi explic colosala ta prostie!

| AndraaP a răspuns:

''fetito'' aici e TPU. + TU ai cerut parerea asa ca lasa-i pe altii sa si-o exprime. cine esti tu sa ii judeci pentru credinta lor in cazul lui AnnaMariia13 [care a comentat aici] e parerea ei bun. tu o ai pe a ta nu incearca nimeni sa ti-o schimbehappy

| relu008 a răspuns:

Bănuiesc ca ar avea ca și religie adorarea Soarelui.