| ElenaaaAdina a întrebat:

Casa in care stau este a bunicii mele, mama mea s-a recăsătorit de curând si nu mai poarta numele bunicii, eu sunt singura care mai are numele si eram curioasă, după moartea ei, cui ii rămâne casa?

4 răspunsuri:
| johnnny123 a răspuns:

Numele de familie nu are nici o relevanta. Faptul ca mama ta si-a schimbat numele nu inseamna ca nu mai este fiica bunicii tale.

In lipsa unui testament care sa specifice altceva, casa ramane mamei tale si fratilor ei (daca exista)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se imparte intre voi doua surori cate 50%, daca nu e in testament scris altceva

| StefanChriss a răspuns:

Buna! Casa ramane cui este trecut in testamentul actualului proprietar al casei, indiferent de numele de familie.

| Pitbull41 a răspuns:

Dacă bunica ta nu are un testament făcut, casa se va împărți în părți egale mamei tale și surorilor sau fraților ei.