| ShowTim3 a întrebat:

Dumnezeu ne-a facut pe toti egali nu? dar dc uni zac in saracie, fara mancare, casa, bani, iar altii au vile, masini de lux, carute de bani?
De obicei cei care sunt saraci se roaga toata viata la Dumnezeu, dar daca si unul bogat sa zicem e credincios si se roaga la Dumnezeu? si sa zicem ca ajung ambii in rai, unul chinuit mort de foame, si altul care a trait o viata in lux, dar a fost credincios si ajuns si el in rai, asta este corect? nu prea cred, ca raiul e la fel pentru toti.

24 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Asta sta in fortele propi daca esti bogat sau sarac, Dumnezeu n-are nicio legatura pentru ca nu cred ca exista.

| Angel0 a răspuns:

Totul este corect.

| wales a răspuns:

Această egalitate la care te referi este în vederea mântuirii, nu confunda cu nivelul de trai. Toți suntem egali în ce privește mântuirea. Fiecare om are șanse egale la mântuirea care ne-o oferă Dumnezeu în dar.

" Căci Domnul Dumnezeul vostru este Dumnezeul dumnezeilor, Domnul domnilor, Dumnezeul cel mare, puternic şi înfricoşat, care nu caută la faţa oamenilor şi nu primeşte daruri; " Deuteronom 10:17.

| ShowTim3 explică:

Ma refeream la saracia din africa, cum pot aia din triburi sa faca vile cand saracii mananca larve si gandaci? nu ai cum sa iesi din saracia aia fara un noroc de 1000%.

| tsevaoth a răspuns:

Sunteti patetici toti care sustineti ca saracii de lene sunt saraci, va place sa generalizati, nebunilor! stiati ca la fiecare 5 minute pe planeta moare un copil de foame? Stiati ca 3 din zece oameni de pe planeta merg la culcare flamanzi? Sau un sfert din oameni traiesc cu mai putin de 2 dolari pe zi? E vina lor ca traiesc intr-un sistem defectuos? Dumnezeu nu se uita daca un om e bogat sau sarac, dar fiti siguri ca ca se uita si cum ai ajuns bogat dar si cum ai ajuns sarac si fiti siguri ca la fiecare le da o judecata dreapta.

| DreamAutopsy a răspuns:

E adevărat că fiecare ne descurcăm diferit în viață...Dar, cei care se nasc în familii sărace și n-au posibilitatea să meargă la școlă, sau cei care se nasc cu un handicap și sunt nevoiți să se chinuie toată viața? Cum dracu te descurci?
Se zice că dumnezeu ne-a făcut egali? laughing
NU există egalitate! Niciodată n-a existat.

| FollowTheLight a răspuns:

Pai, fiecare om e diferit, da? In concluzie, nu toti putem avea aceeasi soarta.Multi zic ca vaai, ca Dumnezeu e nedrept ca l-a nascut pe unu fara picioare iar la altu i-a dat tot ce si-ar putea dorii.
Dar de unde stim noi ca ala chiar are tot ce si-ar dorii.
Invata, fiecare om are necazuri, unele vin dintr-o parte, altele din alta.Tu il vezi pe ala ca are bani.Da ia intreaba-l, are fericire? Ai sa vezi ca iti raspunde ca nu. Poate ala sarac nu are el bani, dar macar are o familie sa zicem.Fiecare are crucea lui, si pana la urma, Dumnezeu nu ne da niciodata mai mult decat putem cara.Si noi acum vb la modul general, nu poti stii ce cruce are fiecare.

| Nordic a răspuns:

Cine e super bogat fi sigur ca ala nu a facut bani cinstiti. A, poate se nimereste unu care chair e bogat si e si credincios. Ala va primi un loc un rai. Cel chinuit si credincios va avea raspalata mai mare. Fiecare e rasplatit dupa oseteneala lui. Dumnezeu e drept si milostiv. Sper ca am ajutat si eu putin. Numai binehappy

| MasterOfDisaster a răspuns:

@Crysty sincer am ras cand am citit raspunsul tau.asta le poti spune si copiilor de 25 de kile la 15 ani din africa?

daca taceai, filozof ramaneai!

| Merry24 a răspuns:

Facase voia lui Dumnezeu. Poate ca cel bogat se lefaie in bani dar ei nul vor ajuta sa se trateze o eternitate.Nuj daca ai observat ca majoritatea oamenilor care sunt saraci mor dupa 90 de ani iar cei bogati intre 70-85 de ani.El decide

| florina200 a răspuns:

Nu ai dreptate viata noi pe parcurs facem ce vrem cu ea si se spune ca Dumnezeu ne-a facut pe toti egali deoarece la toti ne-a dat viata si toti suntem oameni daca faci fapte bune si esti credincios poti sa fi putred de bogat sau sarac Dumnezeu primeste orice om credincios si milostiv in rai

| russyy a răspuns:

PყXყVampყre in Romania cine sa munceasca? au unde? pe cat pe 5milioane? in Romania sunt multi bogati dar nu se gandsc la cei mai prejos.la saracii oameni care le-au luat statu casa.care doarme prin cartoane.tu nu sti poate n-ai trecut prin dastea.sunt mulkti care nu au trecut.a fost zile in care nu aveam o bucata de paine sa bag in gura.din cauza mea? dc din cauza mea.pentru ca pe banii luati de la munca trebuie platit multe. omu fericit se multumeste si cu o buca de paine.omu nefericit nu-i ajung nici palatele.winking`

| mady_8925 a răspuns:

Viata ne o facem noi. Dumnezeu ne a dat drept de a alege in viata chiar daca este bun chiar daca este rau...
Cei care au muncit si au facut o viata in lux.O merita din plin.Cat despre probleme.nu exista om fara probleme indiferent de statutul pe care il porti sau bunurile materiale pe care le detii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chestia cu raiul nu se potriveste, dumnezeu nu are cum sa il trimita pe cel bogat in iad pentru ca poate el a muncit toata viata lui sa obtina ceva. Iar cel sarac poate a fost unul din acei oameni, care sta cu mana intinsa langa biserici. Atunci il ia dumnezo pe cel sarac ca a stat langa biserica? Religia e doar de mantuiala, iar cei care a scris biblia a stiut ce fac.

| didi12 a răspuns:

Poate ca unii nu au ambitia necesara.Stii,Dumnezeu ne-a dat la fiecare cate ceva. Poate eu am talent la desenat(e doar un exemplu), iar tu ai voce.Dar toate acestea trebuie sa ni le descoperim.Iar atunci, trebuie sa profitam din plin de ele.Crede-ma,fiecare dintre noi are un talent, doar trebuie sa-l gaseasca.Plus de asta, cu siguranta, cei bogati nu duc o viata asa de credincioasa ca cei saraci.

| Katherineeeeee a răspuns:

Pai da! Dumnezeau i-a dat pe toti egali.Insa cei care au muncit au ajuns bogati si cei care nu o ramas saraci (Aici deja nu mai intervine Dumnezeu ci omul in sine-si face viata. Daca cei saraci au o lene in ei sa mearga la munca...atunci saraci sa ramana)SI cei bogati sunt credinciosi, nu zice nicaieri ca bogati nu pot fi credinciosi.Si saraci si bogatii se roaga la Dumnezeu(insa daca nu muncesc sa isi faca o viata mai buna, Dumnezeu nu le poate arunca masini si bani de acolo din Cer)...Cam asa stau lucrurile.

| Katherineeeeee a răspuns:

Pai da! Dumnezeau i-a dat pe toti egali.Insa cei care au muncit au ajuns bogati si cei care nu o ramas saraci (Aici deja nu mai intervine Dumnezeu ci omul in sine-si face viata. Daca cei saraci au o lene in ei sa mearga la munca...atunci saraci sa ramana)SI cei bogati sunt credinciosi, nu zice nicaieri ca bogati nu pot fi credinciosi.Si saraci si bogatii se roaga la Dumnezeu(insa daca nu muncesc sa isi faca o viata mai buna, Dumnezeu nu le poate arunca masini si bani de acolo din Cer)...Cam asa stau lucrurile.App Raiul e la fel pentru toti, ai dreptate! Insa ogatii nu muncesc ca sa-si duca banii in Rai.ei fac asta pentru a-si duce o viata cat mai buna pe Pamant(cat or mai trai) intelegi?

| marlanuu a răspuns:

Fiecare se descurca cum poate, daca nu ai bani foarte multi nu inseamna ca esti mai credincios sau invers, sanatatea e mult mai importanta!

| Lollipopy a răspuns:

Unii au mai mult noroc. iar cei care zac in saracie zac pentru ca asa vor daca nu le place sa munceasca.

| Crysty1996 a răspuns:

SALl sunt multe intrebari fara raspuns pe lume pe care numai Dumnezeu le stie raspunsul asa ca nu iti mai bate tu capul

| Andreutza1998 a răspuns:

E o intrebare care, penntru a raspunde, trebuie sa te pui pe ganduri si sa te gandesti la Dumnezeu si sa meditezi putin. Oricum m-as bucura foarte mult daca majoritatea oamenilor ar gandi ca tine.In orice ca stiu ca totul se intampla cu un motiv.Oricum merita sa fi credincios,si poate sa induri greutatile lumii de pe Pamant(ca Iisus) ca sa ajung in Rai pe veci. Poate ca Dumnezeu i-a facut pe toti egali,dar nu ca avutie, oricum mesajul ar trebui sa fie acela ca trebuie sa fim buni cu toti si intre noi. Funda, pls

| Deutza4747 a răspuns:

Sunt de acor cu : pყXყVampყre

| yahel20 a răspuns:

Matei 16 cu 26:Şi ce ar folosi unui om să câştige toată lumea, dacă şi-ar pierde sufletul.Mai bine sarac si cu Dumnezeu decat bogat fara de Dumnezeu.

| NuStiuCineSunt a răspuns:

Unu are de toate, unu numai poate!