| ReignForest a întrebat:

Bunica mea a murit ieri de covid(la terapie intensivă) și mâine o înmormântează.Pot să ma dau cu fond de ten? Să port bluză chiar dacă nu e neagră(am una neagră dar e nouă),dar după înmormântare ce nu am voie să fac?(să folosesc fond de ten, să îmi fac unghiile, să nu ascult muzică etc.)Eu nu știu ce să fac.Rog seriozitate

26 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Poate e important sa nu o ranesti pe mama ta.Pe bunica oricum nu o mai afecteaza. Poate e important sa te gandesti la propriul destin de dupa moarte, sa -ti traiesti viata din perspectiva eternitatii sufletului.

| Violleta2022 a răspuns:

Condoleante pentru pierderea bunicii sad

Pentru acest caz atat de trisit de dureros, te imbraci in negru pe toata perioada cat bunica este "pe masa", pana este ingropata, Dupa care, este decizia ta daca ii porti respect si tii 1 an de zile de doliu, sau nu.
La o inmormantare, mai ales cand este cineva din familie, NU se fac urmatoarele: nu se machiaza nimeni, nu se fac unghiile colorate si nici nu se pune fond de ten sau alte farduri pe fata, gene sau buze, nu se aculta muzica, nu se danseaza si nici nu se merge la petreceri.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci fix ce crezi tu că e bine sa faci. E atât de simplu.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Poți să asculți muzică de înmormântare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Astea sunt traditii si superstitii, poarta te natural asa cum esti tu, esti fată? Ce varsta ai?

| mihai69 a răspuns:

După înmormântare ce dreaqk să mai faci, că ești mort!
Stai acolo și putrezești.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"Pot să ma dau cu fond de ten?"

Da, chiar si ruj poți aplica, dar nu în culori vesele (roșu, roz), ci fie alegi o nuanță in culoarea naturală a buzelor, fie un maro mat/sidefat. La fel și unghiile.

"Să port bluză chiar dacă nu e neagră:"

Pe sub paltonașul gros, poți purta ce vrei, fiindcă nu te duci doar "in bluză" la temperaturi sub minus.

"după înmormântare ce nu am voie să fac?"

In general, nu se ascultă muzica veselă, măcar 40 de zile. Nu se merge la petreceri (dar, dacă nu ai fost apropiată de bunica ta, faci ce îți place). Dacă stai la bloc și ai niște vecini "oacheși", care pun zilnic manele la volum maxim, nu numai că asculti muzica, dar le înveti si versurile,

| GabiDumitrescu a răspuns:

Porcarii! Poate ca fix muzica te ajuta sa treci peste evenimentul asta nefericit mai usor. Poate ca fix faptul ca TRAIESTI te face sa pretuiesti mai mult viata si sa respecti amintirea bunicii! Numai la noi vezi mizeria asta cu lasatul de barba la barbati, nemachiatul la femei, neascultatul de muzica si mai stiu eu ce prostii! PRETUIESTE-I AMINTIREA, si nu doar de paste si cand se va comemora decesul. Asta mi se pare esential!

| J0B0MAT a răspuns:

Astea-s nişte concepţii ale babelor. Cu muzica am mai auzit şi aş putea înţelege oarecum pentru că se presupune că eşti trist şi nu ai chef de distracţii.Dar unghii, machaj ce legătură au jeez?

| ReignForest explică (pentru J0B0MAT):

Mama a zis că timp de 40 zile nu trebuie să mă machiez(dar fond de te), nici ea nu știa cu unghiile.

| J0B0MAT a răspuns (pentru ReignForest):

Dacă îţi spune şi motivul concret pentru care nu e bine, cu dovezi şi toate cele, atunci da, fă ca ea.
Altfel, fă ce vrei.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru ReignForest):

Astea sunt traditii si superstitii adinc înradacinate in popor, ele sunt date de preoți si nu au nici o legatură una cu alta, tu durerea o porti in suflet, nu in haine machiaje sau muzică, te poti da cu ruj cu fond de ten cu ojă cu ce vrei tu, sanatate multă

| gabicoo a răspuns:

Dacă e vorba despre înmormântarea soacrei ai voie orice! De preferat petrecere cu lăutari!
Câte zile? Trei zile și trei nopți! Ca-n povești!

| Lukasssz a răspuns:

Cat mai mult sex posibil.

| Nirvanaaa a răspuns:

Depinde de tine. Nu exista ai voie sau nu. Da poți da cu fond de ten, nu are treaba. La înmormântare se poarta negru, dar dacă vrei sa iti iei altceva poți lua.
Poti sa asculti muzica nu are treaba. Doliul e în suflet. Și sunt sigura ca bunica ta ar fi vrut sa faci ce vrei.

| 1997onur a răspuns:

Din câte știu eu muzica nu ai voie sa Asculți dar cu mchiat și altele nu am habar chiar nu știu știu doar de muzica stima ca nu am voie sa Asculți

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din semn de respect nu asculți muzica 40 de zile, restul e ca-n ca-n happy
Dacă simți ca nu poți atunci poți tine doliu în suflet, acolo este cel mai important loc pe care ai putea păstra o persoana draga și de a nu o uita nicicând.

| 4ndr33y a răspuns (pentru anonim_4396):

La inmormantare canta muzicantii "mandra floare trandafir" si altele, dar daca tu o asculti acasa, e pacat maica laughing
Pentru ca religia ortodoxa si logica nu au nicio treaba.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 4ndr33y):

Am văzut cand mi-o decedat mama, mai in fata erau niște rromi care băgau muzica de jale ce răsună tot cimitirul, dar la ăștia te poți aștepta la orice.eu din semn de respect câteva zile bune nu am ascultat muzica, dar am spus ca cel mai imperial doliu este cel pe care îl ții și păstrezi în suflet.

| 4ndr33y a răspuns:

Faci ce vrei tu!

| Depoka a răspuns:

Părerile sunt impartite.
Eu sunt de parere ca doliul il porți in suflet.
Eu mi-am pierdut ambii părinți acum două luni si inca port doliu, dar încerc să ascult muzică sa ma mai destind si sa nu mă gandesc mereu pentru a nu plânge. Desigur ca te poți aranja.
Următoarele 40 de zile sunt putin mai restrictive, sa spunem. Dar nu stiu ce om indurerat ar putea chefui la o petrecere, dar fiecare e liber să facă ce vrea. Țin minte că mama mereu spu ea sa nu plângem si sa nu purtam doliu dupa ea. Doliul in urma decesului părinților mei il manifest prin rugăciuni pentru ei, parastase, candela este mereu aprinsă în casa si merg mai mereu la cimitir, nu rezist sa nu merg aproape in fiecare zi. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Acidburn1 a răspuns:

In principiu trebuie sa porti negru durata variaza in functia de rudime, dar ce ai mentionat tu nu au nici o legatura.

| Vântulalb a răspuns (pentru Acidburn1):

E vorba de bunica ei! Cum nu are legatura?