| EvangelineDS a întrebat:

ieri a murit bunicul meu sad de ce nu am voie sa ascult muzica? vi se pare normal obiceiu' asta?

Răspuns Câştigător
| FucktheSystem a răspuns:

Normal că nu e normal. Mulți de aici sunt suficient de încuiați încât nu-și dau seama că muzica poate să vindece și să te ajute. Oricum bunicul tău e la doi metrii sub pământ, crezi că știe el că asculți tu sau nu muzică? Oricum și dacă ar ști nu cerd că ar prefera să te vadă suferind în loc să asculți muzică.
Ia de aici și lasă toți tâmpiții cu obiceiurile lor :
http://www.youtube.com/watch?v=ElWsq5gsrmY

36 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

De regula ateii cind dau de necaz devin cei mai buni Crestini si alearga ca trepadusii la Sf Biserica. Femeile atee imediat se dau pe brazda si incep sa aplice ce stiau de la bunica sau intreaba batrinele din bloc.In momente de jale ei se inchina si se roaga exact cum o fac Crestinii,pupa si Sf icoane, Cind ingenuncheaza in Biserica lumea, ingenuncheaza si ei.De regula le cam ies gargaunii din cap si se fac oameni de treaba

| cristi202 a răspuns:

Da, e perfect normal, insa pentru tine nu e. Si sti de ce? Pt ca nu ai tinut prea mult la bunicul tau, daca la a doua zi dupa inmormintare vrei sa asculti muzica. Daca tineai, era absolut normal.

| EvangelineDS explică (pentru cristi202):

1.esti prost sau prost?
2.ma refeream la balade
3. de unde *** sti tu ca eu nu am tinnut la el? ai intrat u cumva-n capu' meu?
4. nu faci un bine omenirii sa te impusti in cap?

| cristi202 a răspuns (pentru EvangelineDS):

1. Poate ca sunt si/sau prost. Se va dovedi dupa acest mesaj.
2. Chiar si balade fiind, la moartea cuiva drag nu ai chef de asa ceva. Cel putin nu din prima zi.
3. Nu trebuie sa intru in capul tau ca sa stiu ca nu ai tinut la el. Logica ma determina sa stiu. Un om plinge la moartea unei persoane dragi lui, si sa ii pui muzica, poate suna ca o insulta pentru el, si asta e normalitatea, pentru ca iti pasa de cel ce a murit, te doare ca nu mai e, insa daca nu iti pasa, daca nu ai tinut la el, nu ai de-a face cu tristetea, cu plinsul, si atunci ai vrea sa asculti muzica, si nu numai balade. E o chestie, o regula psihologica, si de aceea e logic sa cred ca nu ai tinut la el. Daca tineai, azi si poate miine inca erai cu lacrimi in ochi, nu cu dorinta de a asculta muzica. Ce e atit de greu de priceput?
4. Nu fac bine. Unora le-ar parea extrem de rau.

| EvangelineDS explică (pentru cristi202):

Dude, tu te iei dupa chestii psihologice vad... invata sa nu-i mai pui pe toti in aceeasi oala k? unii sunt diferiti de altii

| cristi202 a răspuns (pentru EvangelineDS):

Pai cum sa nu ma iau dupa chestii psihologice, cind oamenii isi au psihologia lor, cu regulile ei, cu legile ei? Da, unii sunt diferiti, foarte diferiti, insa cit de diferiti pot fi fata de alti oameni? Si masinile (turismele) sunt extrem de diferite, insa nu sunt asa de mari diferentele incit sa spui ca cu una poti sa mergi pe calea ferata, sau cu alta pe aratura. Ele toate merg pe sosele sau drumuri de tara, si in acest sens, desi sunt extrem de diferite, se aseamana enorm de mult. La fel e si cu oamenii. Sa nu imi spui ca e ceva normal ca cineva sa rida si sa dea muzica la maxim cind in casa lui e o inmormintare. Ori e nesimtit, si de o nesimtire crasa, ori e bolnav psihic. Orice om normal, oricit de diferit ar fi, nu ar face asa ceva. Tie insa ti se pare normal ca a doua zi sa asculti muzica. Pai ce sa zic? Nu pari a fi genul de bolnav psihic sau mental - poti formula o intrebare logica, deci nu imi ramine decit sa concluzionez ca nu simti, ca nu iti pasa de bunicul tau, ca nu a fost cine stie ce legatura intre voi incit acum sa iti pese. Poate ti-e greu sa recunosti, insa nu e ceva extrem de grav. Nici eu, care am fost legat mai mult de bunica mea, nu am simtit regrete si tristete la moartea bunicului meu. Dar nici dorinta de a asculta muzica nu am avut-o. Era vorba totusi de moartea unei persoane din familie.

| EvangelineDS explică (pentru cristi202):

Oh dude, degeaba incerc sa-ti explic ...tot nu intelegi

| EvangelineDS explică (pentru cristi202):

Ai citit raspunsul castigator?

| cristi202 a răspuns (pentru EvangelineDS):

OK, la moartea ta am sa cant si am sa strig de bucurie pe muzica cea mai saltareata! E OK? Ar fi OK daca as fi copilul sau nepotul tau?

| EvangelineDS explică (pentru cristi202):

Da da ar fi pentru. ca s prefera sa vad pe altii ascultand muzica decat sa fie niste zombi 40 de zile si sa sufere incontinuu

| AaLeXxA a răspuns (pentru cristi202):

Oamenii au moduri diferite de a face fata necazurilor in viata. Este ok sa apelezi la ce stii tu din psihologia umana dar ceea ce stii tu nu este universal aplicabil. Exista anumite persoane care la inmormantari incep sa rada. Deasemenea in anumite culturi, la inmormantare este o adevarata petrecere festiva deoarece oamenii inteleg diferit ideea de deces. Este foarte posibil ca ioana sa aiba o mentalitate diferita si sa sufere din cauza bunicului sau...dar sa nu vada moartea exact asa cum o vad romanii in general. Si este dovedit ca muzica aduce anumite impulsuri nervoase la nicelul creierului, menite sa usureze o situatie psihica sau sa o ingreuneze. Deci este foarte probabil ca ioana sa fie constienta de faptul ca bunicul sau ar fi vrut sa fie puternica si sa il faca mandru ca ii e nepoata, iar cel mai usor mod prin care poate trece peste un asemenea eveniment este prin muzica. Nu gresesti cu teoria ta, doar ca este aplicabila doar la 60% din populatia europeana happy

| KlaraWeiss a răspuns:

Totusi, e vorba de putin respect fata de cei decedati. Si mie mi-au murit toti bunicii. In momentele acelea numai de ascultat muzica si de distrat nu-mi ardea. Bunicii, locuind in alt oras, am mers acolo si am ajutat (s-au prapadit la ani distanta) la pregatirile pentru inmormantare, dupa puterile mele, am stat la priveghi, am facut si eu ce am putut ca sa ajut. Nu pot sa inteleg cum ai putea sa te distrezi, sa asculti muzica si sa faci cele ce faceai de obicei, fara nicio grija, ca si cum faptul ca bunicul traieste sau nu mai e este tot aia pentru tine. Da, obiceiul mi se pare normal (desi n-am stiut ca e un obicei, am crezut ca e ceva firesc, izvorat din dragostea fata de cel care a murit), cu bunicul mort pe masa nu poti asculta muzica. Eu asa gandesc.

| lifeForJesus a răspuns:

Tu mai ai ceva în capul ala în afara de muzica?
Ce ti se pare ti-e "normal"?

Răspuns utilizator avertizat
| EvangelineDS explică (pentru Mizantropul):

Am cerut doar o parere :/ stiati?

Răspuns utilizator avertizat
| FucktheSystem a răspuns (pentru Mizantropul):

Ba dacă ai niște părinți cât de cât deschiși la minte contează ce crezi.

| sandra2012 a răspuns:

Pai si deja vrei sa dai bairam?

Răspuns utilizator avertizat
| kabaleon a răspuns:

In primul rand condoleante pentru bunicul tau! "Problema" e simpla. Ideea asta de a nu asculta muzica este o nascocirea ori a unui popa care a vrut sa-si lase amprenta cumva asupra crestinatatii, ori a unei babe pe care o sacaia fiu-sau la cap cu muzica in fiecare zi, si odata ajunsa in Biserica, la o barfa, i-a venit sa spuna ca nu e bine sa asculti muzica intr-un astfel de caz, si astfel s-a dus vorba mai departe. Ca sa nu se inteleaga gresit, mentionez ca tot ce am spus mai sus nu inseamna ca nu am respect pentru morti. Aceasta "problema" pe care ne-o punem noi, nu are sa si-o puna niciodata un inslamic, un hindus, un budist, taoist sau orice altceva ar fi el. In toate aceste culturi-religii, trecerea unei persoane in nefiinta este privita ca o sarbatoare. Ei cred ca decedatului i se da sansa la o viata mai buna, si de aceea se bucura pentru el. Nu este rau sa asculti o melodie pe care bunicul tau dansa, pe care bunicul tau o asculta in surdina. Nu este rau sa asculti o muzica care iti aminteste de el sau o muzica care te linisteste. Totul este sa nu o faci cu fast. Sa nu fie tare, si deasemena conteaza genul de muzica ascultat. Sa nu asculti muzica intr-un astfel de caz, este o alta lunecare spre unele dogme bisericesti, care nici macar nu au fost stabilite de sfinti sau de propovaduitori ai acestei religii. Pace!

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Pai eu zic sa ai putin respect pentru bunicul tau si sa nu asculti muzica.Asa se spune!

| ImiPlaceSaEnervezLumea a răspuns:

Eu nu inteleg de ce te toi iei de raspunsurile mele? ma lasi? putin ma intereseaza replicile tale!

| heisenberg a răspuns:

Poti sa porti respect rudelor decedate indiferent daca asculti muzica sau nu. Moartea celor apropiati nu iti atribuie vreo obligatie de a sta trista, posaca, cu ochii in pamant. Fiecare jeleste/face fata/se descarca asa cum stie sau cum poate. Muzica poate sa te faca sa te simti mai bine, sa-ti ridice moralul. Bineinteles, nu s-ar cuveni sa te dai in stamba pe la vreun chef, tine de bun-simt dar poti sa-i onorezi pe cei care au trecut in nefiinta si pe cei in viata care ii jelesc si fara sa fii ingradita de doctrina asta traditionala. Pana la urma, crezi ca bunicului tau i-ar fi placut sa te vada trista? Parerea mea e ca nu e nimic gresit in a asculta muzica intr-o astfel de situatie, bineinteles, atat timp cat nu superi pe cineva apropiat prin asta.

| jo_7646 a răspuns:

Da muzica mai tare...hee hee

| KiduuTaw a răspuns:

Poi...Se zice ca daca asculti muzica nu ai respect ca e ca si cum ai petrece de bucurie si nu e bine
Ce sa facem...

| NELLSON a răspuns:

Da mie mi se pare normal fiindca n-o sa mai fie printre noi si se face mormantare

| aNdReEaMaDaLiNaDeEa a răspuns:

Http://www.dorohoinews.ro/......%83ut.html
uite asa a murit bunicu meu :((((
si eu nu am pofta de mancare
nu pot asculta muzica...

| xPirateDoll a răspuns:

Ca se spune ca nu ii bine.

| Arb_Mary_1995 a răspuns:

Cu toți ați înțeles-o greșit. Și eu tocmai am pierdut-o pe bunica mea..care m-a crescut. Dacă ea a pus doar o simpla întrebare asta nu înseamnă ca vrea sa facă lucrul acela. Și eu de ex când ma cert cu părinții, sau sunt suparata, plâng si ma gândesc la o melodie sau as vrea sa ascult o melodie si nu pot ( pentru ca sunt in doliu ) asta înseamnă ca nu am iubit-o pe bunica sau nu ma gândesc la ea? Ba da. Dar uneori prin simple melodii, poți sa treci peste anumite nevăzuri, Tristețe, mai sunt momentele acelea când esti fericit și Asculți o melodie, poate așa au unii puterea sa treaca peste multe, prin muzica. Muzica sa știi ca uneori definește omul, știți când ascultați o melodie și după la final Spune-ți parca ma definește. Cam așa sunt unele persoane, de ex eu când am ceva ascult muzica și îmi trece. Dar fiecare după mentalitatea umană.