| IvanMihai a întrebat:

Avem un suflet?

O persoană este "cineva" nu numai "ceva", tocmai datorită sufletului său.
O persoană este combinaţia dintre un corp şi un suflet,
este uniunea acestor două componente.
Moartea este separarea sufletului de corp; motivul pentru care corpul devine fără viaţă după moarte este pentru că sufletul a părăsit corpul.
Sufletul continuă să existe după moarte.
Sufletul este în corp, nu în afara lui şi îi dă corpului calitatea particulară de viu!
Sufletul acoperă tot corpul şi are forma corpului.

Sufletul este definit ca primul principiu al vieţii al acelor lucruri care trăiesc, pe care le numim vii, însufleţite (ele au suflet), iar acele lucruri care nu au viaţă
le numim neînsufleţite.

Viaţa este nota fundamentală ce caracterizează sufletul, sufletul fiind însuşi izvorul vieţii. Oricând există viaţă în fiinţa ta există şi sufletul tău.

Ce părere aveţi?

24 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Biblia spune Clar, omul (sufletul) este alcatuit din corp si SUFLARE DE VIATA. Cand omul moare, SUFLAREA DE VIATA se reantoarce la Dumnezeu iar corpul in tarana si astfel acel SUFLET dispare, nu se duce NICAIERI. Versiunea cu nemurirea este cea a Dracului pe care a spus-o Evei in Eden.

| IvanMihai explică (pentru danut):

Sunt convins de faptul că sufletul continuă să existe după moarte. Asta nu ne face nemuritori!
De altfel nu ştiu dacă sufletul continuă să existe pentru totdeauna!

| danut a răspuns (pentru IvanMihai):

Dumnezeu prin CUVANTUL Sau spune ca NU este nimic dupa moarte caci altfel tot ESAFODUL crestinismului este INUTIL si MOARTEA lui Isus Hristos INUTILA. Isus nu a murit ca sa infiinteze o tagma de popi betivi si afemeiati ci ca SA SALVEZE oameni din pacat. Pai daca sufletul tau e vesnic atunci Dumnezeu S-A SACRIFICT inutil.

| a răspuns (pentru danut):

Nu s-a sacrificat inutil.Doar ca acum nu esti in stare sa intelegi prea mult si inghiti prea usor gogoritele pe care le auzi la adunare.

| danay72 a răspuns:

Conform Bibliei, omul e sufletul.Geneza2:7 arata clar acest lucru. Apoi, sufletul moare, nu merge in alta parte. Ezechiel18:4

| milan9 a răspuns:

Referitor la cei care neaga cele ce ai spus tu (@danut spre exemplu) iata logica de balta a unui cult care neaga adevarul:
"suflarea de viata se reintoarce la Dumnezeu, deci dispare"?!?!

| milan9 a răspuns:

După VIAŢA BIOLOGICĂ, într-adevăr SUFLETELE îşi vor continua existenţa în VEŞNICIE, pentru că "Dumnezeu a pus in inima lor si VEŞNICIA!" Ecclesiast 3, 11.

| milan9 a răspuns:

Iata ce distinctie clara se face intre trup si suflet:
"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

"Sunt strâns din două părţi: aş dori să mă mut şi să fiu cu Hristos, deoarece asta ar fi cu mult mai bine. Dar pentru voi este mai necesar să rămân în trup" (Filipeni 1, 23-24)., etc...
Dacă existenţa lui Pavel alături de Hrisos în viaţa de dincolo, ar fi mult mai bună rezultă de aici că este o existenţă CONŞTIENTĂ în care sufletul nu dispare pur şi simplu.

"Nu vă temeţi de cei ce ucid trupul şi după aceea nu vă mai pot face nimic. Am să vă spun de cine să vă temeţi: temeţi-vă de Acela care după ce a ucis, are puterea să arunce în gheenă; da, vă spun, de Acesta să vă temeţi" Luca 12, 4

"Si precum este randuit oamenilor, o data sa moara, iar dupa aceea sa fie judecata (pentru suflet)" (Evrei 9, 27).

"Toţi trebuie să ne înfăţişăm înaintea scaunului de judecată, pentru ca fiecare să-şi primească răsplata după binele sau răul pe care-l va fi făcut pe când trăia în trup (se are in vedere aici doar sufletul)" (II Corinteni 5, 10

"Ci eu, deşi departe CU TRUPUL, însă de faţă CU DUHUL, am şi judecat, ca şi cum aş fi de faţă, pe cel ce a făcut una ca aceasta:" I Corinteni 5, 3

" Să daţi pe unul ca acesta satanei, spre pieirea TRUPULUI, ca DUHUL să se mântuiască în ziua Domnului Iisus." I Corinteni 5, 5

" Şi este împărţire: şi femeia nemăritată şi fecioara poartă de grijă de cele ale Domnului, ca să fie sfântă ŞI CU TRUPUL şi cu DUHUL." - Corinteni 7, 34, etc...

- Facere 2, 7: "Atunci, luând Domnul Dumnezeu ţărână din pământ, a făcut pe om şi a suflat în faţa lui suflare de viaţă şi s-a făcut omul fiinţă vie."

"Fiecăruia (SUFLETELOR DE "DINCOLO") dintre ei li s-a dat o haină albă şi li s-a spus să se mai odihnească puţină vreme, până când se va împlini numărul tovarăşilor lor de slujbă şi fraţilor lor care aveau să fie omorâţi ca şi ei" Apocalipsa 6, 9-11

| danut a răspuns (pentru milan9):

Isus a spus la cruce asa: Adevarat iti spun astazi,(virgula) vei fi cu mine in rai.
DOVADA CLARA ca Isus NU S- A DUS in acea zi in rai este ca i-a spus Mariei cand l-a intalnit dupa INVIERE: NU MA ATINGE CACI INCA NU M-AM SUIT LA TATAL.
Manipularea unei virgule duce la schimbarea sensului unui verset. Sufletul este OMUL VIU, nu vreun duh ratacitor.

| IvanMihai explică (pentru danut):

Ca să îţi înţeleg opinia: Raiul nu există (încă)!? Dumnezeu va restaura paradisul (raiul) pierdut pe Pământ?
Asta este opinia ta? Am înţeles bine?

| danut a răspuns (pentru IvanMihai):

Raiul in inteles general nu exista si nici nu a fi. Pamantul asa cum il sti, inclusiv sistemul solar va fi distrus si fa fi facut altul nou care va fi locuinta celor ce vor avea parte de cele promise de Dumnezeu.

| IvanMihai explică (pentru danut):

"Isus a spus la cruce asa: Adevărat iţi spun astăzi,(virgula) vei fi cu mine în rai. "
Dacă raiul nu există această propoziţie nu are sens!

| milan9 a răspuns (pentru IvanMihai):

Atentie la virgula, pentru ca folosirea ei gresita (asa cum fac iehovistii si adventistii) schimba total sensul versetului.
Luca 23, 43 – "Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai."

Liderii "martorilor", spre exemplu, au eliminat virgula sau au adăugat-o în Scriptură în funcţie de doctrina lor. Este suficient să ne uităm la restul cărţii lui Luca şi la celelalte trei Evanghelii. Iisus foloseşte expresia "ADEVĂRAT ÎŢI SPUN" sau "adevărat îţi zic" în multe ocazii diferite. Pe lângă faptul că toate traducerile Scripturii făcute de-a lungul timpului, conţin virgule după expresia "ADEVĂRAT ÎŢI SPUN", chiar şi organizaţia "martorilor" foloseşte virgula în toate situaţiile, CU EXCEPŢIA TEXTULUI DIN LUCA 23, 43.

ACESTA ESTE SINGURUL VERSET ÎN CARE PUNCTUAŢIA ESTE DIFERITĂ, o dovadă evidentă a modificării textului de către traducătorii organizaţiei, pentru a se potrivi doctrinei sectei.

SITUAŢIILE IDENTICE care au impus folosirea virgulei sunt: şase versete în Evanghelia după Luca şi 71 versete în cele patru Evanghelii. Peste tot există şi virgula: "ADEVĂRAT ÎŢI SPUN ŢIE, …" Ce s-a întâmplat cu virgula care schimbă TOTAL sensul versetului Luca 23, 43? Simplu. Nu "corespundea" doctrinei organizaţiei!

| IvanMihai explică (pentru milan9):

Se pare că:
"Isus a spus la cruce asa: Adevărat îţi spun astăzi,(virgula) vei fi cu mine în rai. "
este de fapt:
"Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai."
Deci este "astăzi vei fi cu Mine în rai"
nu "îţi spun astăzi"!

Doar că în ambele variante cuvântul "rai" este acolo.
Care este explicația pentru asta?
danut?

| danut a răspuns (pentru IvanMihai):

Explicatia este ca in textul original nu exista o virgula dar exista textul care arata ca Hristos a fost in acea zi in mormant, nu in rai si mai exista conversatia cu Maria dupainviere unde spune ca INCA nu a ajuns in CER (rai). Milan ca de obicei manipuleaza virgule caci altfel ii fug enoriasi care in general, daca sunt interesati au inceput sa priceapa cum e faza cu INTERMEDIARI dintre Dumnezeu si laici. Daca citesti Biblia ai sa gasesti ca Dumnezeu a eliminat tagma preoteasca dar ei au gasit o afacere buna si cum sa o lase din mana, ce is prosti, dar vor plati cu varf pentru aceste manipulari. Dumnezeu spune ca mai bine nu s-ar fi nascut decat sa faca ceea ce fac.

| milan9 a răspuns:

Cuvântul "suflet" ARE ÎN BIBLIE MAI MULTE ÎNŢELESURI:

1). uneori se referă la VIAŢA (trupului) unei persoane;
2). alteori la PERSOANA însăşi;
3). iar în alte cazuri se referă la PARTEA LĂUNTRICĂ CE SUPRAVIEŢUIEŞTE MORŢII OMULUI!

"Şi Iisus i-a zis: Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai." Luca 23, 43;

"Şi ca pulberea să se întoarcă în pământ cum a fost, iar sufletul să se întoarcă la Dumnezeu, Care l-a dat." Ecclesiast 12, 7

„Toate le-a făcut Dumnezeu frumoase şi la timpul lor; El A PUS ÎN INIMA LOR (a tuturor) şi VEŞNICIA, dar fără ca omul să poată înţelege lucrarea pe care o face Dumnezeu, de la început până la sfârşit."- Ecc. 3, 11

"Şi a murit săracul (Lazar) şi a fost dus de către îngeri în sânul lui Avraam." - Luca16, 22;

| danut a răspuns (pentru milan9):

Cuvantul are DOAR sensul pe care il acorda CONTEXTUL respectivului subiect, nu ce spun niste oameni sau cum vor. In istorile Biblice STIIM sa facem DIFERENTA dintre o ISTORISIRE si un eveniment REAL.

| milan9 a răspuns:

"faza cu INTERMEDIARI dintre Dumnezeu si laici" este simpla: Dumnezeu instituie acesti INTERMEDIARI pe cand o secta aparuta dupa 1900 de ani de crestinism (adventistii) vor sa calce in picioare CUVINTELE si RANDUIALA lasate de Dumnezeu.
Dumnezeu NU "a eliminat tagma preoteasca" asa cum indrazneste sa MINTA CU NERUSINARE un cetatean adventist, care insa "va plati cu varf pentru aceste manipulari". Dumnezeu spune ca mai bine nu s-ar fi nascut decat sa faca ceea ce face el... sad

- Evidenţa responsabilităţilor uriaşe pe care le au preoţii în vederea mântuirii oamenilor face ca exemplele negative din rândul lor să fie deplânse dar asta nu schimbă cu nimic lucrarea lui Dumnezeu în biserică şi aceeaşi reconfirmare de 2000 de ani a preotului ca purtător al harului divin absolut necesar mântuirii...

Hristos nu a glumit când a spus:,, Drept aceea, luaţi aminte de voi înşivă şi de toată turma, întru care Duhul Sfânt v-a pus pe voi episcopi, ca să păstraţi Biserica lui Dumnezeu, pe care a câştigat-o cu însuşi sângele Său." (Fapte 20, 28)

Chiar în ciuda unor exemple negative referitoare la preoţia evreiască a fariseilor, Fiul lui Dumnezeu a inclus cu toate acestea misiunea preoţilor în linia activităţii Bisericii pe care a întemeiat-o pentru mântuirea oamenilor (subliniind durata misiunii lor: „până la sfârşitul veacurilor"). A considerat lucrarea lor de transmiterea a învăţăturilor şi harului ca fiind indispensabilă Bisericii Sale.

| milan9 a răspuns:

Textul original, GRAMATICA LIMBII EBRAICE nu permite folosirea virgulei in maniera in care unele secte si-au permis acea singura exceptie. Gramatica ebraica permite doar varianta:
"Adevărat grăiesc ţie, astăzi vei fi cu Mine în rai."

Afirmatia nejustificata a lui @danut (ca Fiul nu a ajuns in rai in acea zi) este o supozitie fara temei. Nicaieri Biblia nu spune ca "nu a ajuns in cer", asta o afirma doar manipularea facuta de @danut. Mantuitorul spune doar ca nu S-a "intors la Tatal Sau".

Deci, dupa cum spuneam, Mantuitorul foloseşte expresia "ADEVĂRAT ÎŢI SPUN" sau "adevărat îţi zic" în multe ocazii diferite.
Toate traducerile Scripturii făcute de-a lungul timpului, conţin VIRGULA după expresia "adevarat iti spun", chiar şi organizaţiile iehoviste si adventiste folosesc virgula în toate situaţiile, CU EXCEPŢIA TEXTULUI DIN LUCA 23, 43.
ACESTA ESTE SINGURUL VERSET ÎN CARE PUNCTUAŢIA ESTE DIFERITĂ, o dovadă evidentă a modificării textului de către traducătorii organizaţiei, pentru a se potrivi doctrinei sectei.

Situatiile identice CARE AU IMPUS FOLOSIREA VIRGULEI sunt: şase versete în Ev. Luca şi 71 versete în celelalte Evanghelii. Peste tot există şi virgula:
"ADEVĂRAT ÎŢI SPUN ŢIE, …"
Ce s-a întâmplat cu virgula care schimbă TOTAL sensul versetului Luca 23, 43? Simplu. Nu "corespunde" doctrinei unor culte neoprotestante. thinking

| milan9 a răspuns:

Exemplul 103 de manipulare adventista: "Raiul in inteles general nu exista si nici nu a fi." sad

De ce se mai obosesc unii sa minta daca Scriptura vine si ii contrazice imediat? thinking
Scriptura confirmă şi existenţa "cerului" ca loc al veşniciei. El se poate referi chiar la un spaţiu, nelimitat, armonios, lipsit de monotonie, cu mult peste farmecul existenţei actúale:

- "După acestea, am auzit, în cer, ca un glas puternic de mulţime multă zicând: Aliluia! Mântuirea şi slava şi puterea sunt ale Dumnezeului nostru!" Apoc 19, 1 (SUFLETELE DIN CER pot răspunde)

- "Căci ştim că, dacă acest cort, locuinţa noastră pământească, se va strica, avem zidire de la Dumnezeu, casă nefăcută de mână, veşnică, în ceruri." II Corinteni 5, 1

- "Căci de aceea şi suspinăm, în acest trup, dorind să ne îmbrăcăm cu locuinţa noastră cea din cer" II Corinteni 5, 2

- "Şi a trâmbiţat al şaptelea înger şi s-au pornit, în cer, glasuri puternice care ziceau: Împărăţia lumii a ajuns a Domnului nostru şi a Hristosului Său şi va împărăţi în vecii vecilor." Apoc 11, 15

- "Şi am auzit glas mare, în cer, zicând: Acum s-a făcut mântuirea şi puterea şi împărăţia Dumnezeului nostru şi stăpânirea Hristosului Său, căci aruncat a fost pârâşul fraţilor noştri, cel ce îi pâra pe ei înaintea Dumnezeului nostru, ziua şi noaptea." Apoc 12, 10

-"Pentru aceasta, bucuraţi-vă ceruri şi cei ce locuiţi în ele. Vai vouă, pământule şi mare, fiindcă diavolul a coborât la voi având mânie mare, căci ştie că timpul lui e scurt." Apoc 12, 12

- "Şi şi-a deschis gura sa spre hula lui Dumnezeu, ca să hulească numele Lui şi cortul Lui şi pe cei ce locuiesc în cer." 13, 6.

"Şi am auzit un glas din cer, zicând: Scrie: Fericiţi cei morţi, cei ce acum mor întru Domnul! Da, grăieşte Duhul, odihnească-se de ostenelile lor, căci faptele lor vin cu ei," Apoc 14, 13, etc..., etc.

| milan9 a răspuns:

Exemplul 104 de manipulare adventista: "moartea lui Isus Hristos ar fi fost inutila" daca El nu S-ar fi desfiintat cu totul?!? sad Ori, noi stim ca NICI MACAR un simplu om (El este Dumnezeu "Intrupat" in om) NU este desfiintat total (pentru a fi... inventat si recreat din nou ulterior?!?!). De murit moare doar trupul, sufletul este asa cum a fost destinat sa fie: NERMURITOR!
Ceea ce i s-a spus lui Adam (ca plata pacatului este moartea) se referea la deterioararea unei anumite ordini a vietii (trup-suflet, biologic-spiritual) si nu la desfiintarea ei totala. Dezordinea interioara (Pacatul) a avut ca si consecinta dezordinea exterioara (imbatranirea, boala, viata organica a trupului).
Iesirea din ordinea vietii biologice (a sufletului nemuritor) este deja un suficient "dus rece", "lectie" invatata, dar si o PLATA pe masura ("plata pacatului este moartea"- biologicului).
Ce sens ar mai fi avut desfiintarea totala.

Actul mortii a fost lasat pentru a fi constientizat. Ori, daca sufletul ar fi fost desfiintat cine anume ar mai fi inregistrat si constientizat aceasta "moarte" data ca "lectie" necesara maturizarii, constientizarii ideii ca "raul are consecinte devastatoare"? Nimeni atunci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ai experimentat moartea nu ai cum sa stii exact cum sta treaba, depinde si cum e moartea ca daca mor si atatnu mai stii nimic..Tot ce poti face e sa iti dai cu parerea adica ce ai scris tu acolo. Mi-ar place sa cred ca exista viata dupa moarte, adica cum ca sufletul ar parasi corpul, ce ai zis tu acolo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem suflete care avem corpuri nu invers.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca sufletul dispare dupa moartea trupeasca - asa cum mint sectantii - cum oare s-au aratat Moise si Ilie pe Muntele Tabor, vorbind cu Mantuitorul Hristos? Moise era mort de 1500 de ani, Ilie mutat de vreo 900...

Moise si Ilie au fost vazuti cu ochii lor de cei trei apostoli Petru, Ioan si Iacov, care-l insoteau pe Iisus.

Evangheliile sinoptice de la Luca 9, 28-32, Matei 17, 3 si Marcu 9, 4 consemneaza aparitia post-deces a lui Moise si a lui Ilie (care a fost mutat cu trupul la Cer).

Cuvantul lui Iisus, ca "Dumnezeu nu este Dumnezeul celor morti, ci a celor vii. Mult rataciti." (Marcu 12, 27) contra cuvantului sectantilor, care mint ca "sufletul dispare".