| Inferno a întrebat:

Dupa parerea voastra (a crestinilor) un om care prefera sa fie decapitat pentru religia lui este un om inteligent.

25 răspunsuri:
| Inferno explică:

Tu ai muri pentru adevar?

| Nonono a răspuns (pentru Inferno):

Daca pentru tine, un erou adevarat care moare pentru tara si pentru credinta e un dobitoc, inseamna ca tu esti un las si cel mai mare dobitoc. Esti un mucos care sta si mananca c@#$t. Dar daca ai fi fost in locul lor, ai plange si te-ai ruga de ei sa te crute, atat de las esti. Este un om foarte inteligent si demn acel om care prefera sa fie decapitat sau inchis, ori prigonit, aparandu-si tara, familia si credinta. Cine esti tu sa comentezi si sa-i critici. Nu ai fost de fata cu ei sa vezi cum erau, pentru ce au murit. Pentru tine cred ca eroii adevarati sunt lasii, ori aia din desene animate.

| Inferno explică (pentru Nonono):

"Pentru tine cred ca eroii adevarati sunt lasii, ori aia din desene animate. "
Serios, "Fii propriul tau erou; este mai ieftin decat un bilet la cinematograf"
"Daca pentru tine, un erou adevarat care moare pentru tara si pentru credinta e un dobitoc, inseamna ca tu esti un las"
E chiar asa o mare diferenta intre un las si un erou? Un erou nu este mai curajos decat un om simplu, dar este mai indraznet cu cinci minute in plus.

| Inferno explică:

Chiar daca-i sti ca nu este o moarte usoara si ai fi supus la torturi inimaginabile?

| OOOLEOOO a răspuns:

Era un act de fidelitate, si de credinta adevarata.

| ania a răspuns:

Pentru credinta si fidelitatea lui fata de Dumnezeu, da.

| RAY a răspuns:

Diviziunea dintre credință și rațiune ramâne un compromis până când se va admite deschis că credința se ocupă de ficțiune, iar rațiunea de fapte. - Sir Leslie Stephen

| martzian a răspuns:

Exista o mica diferenta. El nu alege sa moara pentru "religia" lui, ci pentru Dumnezeul lui. Si da, daca te gandesti la faptul ca dincolo de viata aceasta mai exista ceva, este o dovada nu doar de inteligenta dar si de intelepciune, in ideea in care asta ar fi ultima solutie, cand nu ar avea alternative care sa NU ii ceara sa isi incalce principiile si valorile. Daca nu ar fi nimic dupa, totusi, clar ca nu s-ar merita sacrificiul si intrebarea ta ar face sens.

Care sunt valorile la care tu insuti nu ai renunta cu nici un chip, daca imi permiti sa iti returnez intrebarea, personalizand-o?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Un martir stie ca moartea lui va aduce rod,care e buna jertfa de multumire pentru Domnul,nu va prefera sa fie decapitat,dar va muri bucuros fiindca stie ca moartea lui nu e o pierdere ci un castig. sfintii brancoveni,au murit decapitati,fiindca erau crestini si asa au vrut sa ramana in veci. daca acceptau islamismul era mai bine? e ca atunci camd Iisus, fiind dus pe streasina templului i-a aratat satan toata slava lumii ce urma sa o primeasca, pe pamant in schimbul inchinarii.dar tu daca iti pierzi trupul in pamant si sufletul in gheena, se cheama ca esti intalept? intrebarea ta, nu a fost pusa in biblie.nu a fost necesara.in schimb este scris; ce va da omul in schimb pentru sufletul sau? sa nu va temeti de cei ce pot face rau trupului, ci temeti-va de cel ce va poate pierde si trupul si sufletul in focul gheenei.despre trup stim sigur ce se intampla, deci nu a fost minciuna.despre suflet, nu credem ca nu l-am vazut niciodata? no problem.o sa-l vedem.dar unde? si in ce stare?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteligent. Dintre cei mai inteligenți.

Dacă vine vorba să renunți la viață (pe care oricum o pierdeai, dacă tot veni vorba) pentru credința in Dumnezeu, este cea mai rentabilă afacere pe care un om poate să o facă.

Pariul lui Pascal dă cel mai grăitor și mai concludent răspuns in acest caz. E vorba de punerea in practică a logicii elementare.

Să ne inchipuim scenariile posibile...
1. Să spunem că ai preferat să mori pentru credință, Dumnezeu există, tu ajungi in rai și ești fericit pentru veșnicie.
Dacă nu există Dumnezeu, tot ce ai pierdut au fost câțiva ani in plus pe pământu' ăsta, după care oricum ai fi murit.

2. Dacă ai preferat să iți salvezi viața pâmântească și nu există Dumnezeu, tot ce ai pierdut au fost câțiva ani in plus pe acest pământ.
Dacă există Dumnezeu...ai pierdut TOTUL.

,, Cine îşi iubeşte viaţa, o va pierde; şi cine îşi urăşte viaţa în lumea aceasta, o va păstra pentru viaţa veşnică.''
Ioan 12:25

| Nonono a răspuns:

Http://www.youtube.com/watch?v=4KjMzxJySww&feature=share

O lectie despre RESPECT pe care rahatii de 15-16 ani ar trebui sa o invete ca pe Tatal nostru.

| Inferno explică (pentru Nonono):

Sunt erou cand stiu ca (,) cu erosimul meu pot schimb ceva, dar nu sunt erou cand nu este cazul. Nu am sa ies sa-mi apar tara cand nimeni nu o face, pentru ca nu as ajuta cu nimic. Cred ca sunt cu mult mai folositor tarii daca o slujesc din interior decat sa ma sacrific si sa nu obtin nimic.

| Inferno explică (pentru Nonono):

Si ca sa-ti mai spun ceva:
Chiar nu vezi cat de mult accent se pune pe eroism in filme,cat de promovat este erosimul de toti. "Vai, a murit ca un erou."
De ce crezi ca se face asta, pentru ca ei, tippii de sus sa stea bine mersi, iar fraieri sa moara ca niste eroi pentru nimic.
La revolutia franceza s-au sacrificat sute de tineri, dar au schimbat ceva, asta conteaza.
Daca am sa vad un erou care schimba macar ceva in viata asta in bine, am sa-l aplaud pentru asta.
Dar daca am sa vad un asa zis erou care s-a sacrificat ca un prost cand nu era cazul, nu am sa-l mai aplaud.
Nu exista respect, eu nu vad respect, unde domne respect. Exista doar frica si atat, oameni care se tem de altii, asta este respectul. De cand sunt aici vad numai injuraturi si prostii. Respectul este o notiune pe cale de disparitie, nu-mi vorbi mie de respect. Eu spre deosebire de altii, am respectat pe cineva cand si el m-a respectat pe mine. Nu ca toti dobitocii de pa toate siturile si din toata lumea asta.

Sa te lasi ucis doar pentru un concept de care nici nu esti 100% sigur ca e adevarat nu mi se pare inteligent.

| Nonono a răspuns (pentru Inferno):

Pai eroii au murit si mai multi de-odata, dar si cate unul. Pai muti au schimbat ceva cu eroismul lor.

"Nu am sa ies sa-mi apar tara cand nimeni nu o face, pentru ca nu as ajuta cu nimic."

In primul rand devii mucenic si martir. Iar in al 2-lea rand, un erou nu se uita in stanga si in dreapta daca o mai face cineva. El singur se sacrifica sa schimbe ceva si asa mai multi se trezesc prin jertfa lui.
Numai ca aia ca tine care nu inteleg eroismul, nu au de invatat nimic.

Si, sa te vad pe tine daca esti mai indraznet cu 5 minute in plus. In alea 5 minute in plus se pot intampla multe, sa stii asta de la mine.

Fara jerta nu se face nimic. Acestia care mor pentru onoare, dreaptate adevar, etc... direct in imparatia cerurilor ajunge.

| Nonono a răspuns (pentru Inferno):

Pentru tine, nu ti se pare, dar ala credincios, da.

Si tu trebuie sa ii dai respect aluia care nu te respect, fiindca numai asa ii bati obrazul, plateste raul ci bine.

Si tu uita-te la tine si fa ce e onorabil, nu ce face altul. Dumnezeu te vede de sus si asta e tot ce conteaza, chiar daca eroismul tau e in zadar sau nu.

Si sunt foarte multi care au schimbat cat de cat conceptia macar putinilor oameni.

| Nonono a răspuns (pentru Inferno):

In filmele alea hollywoodiene e promovat eroismul, dar nu vezi ca personajul principal "eroul" din film e desfranat, omoara barbar alti oameni (uneori degeaba), etc.
Regizorii au ei o psihologie de prostit oamenii prin filme. Nu prea mai vezi filme in ziua de azi in care sa arate un erou adevarat.

| Inferno explică (pentru Nonono):

"Pai muti au schimbat ceva cu eroismul lor." Cu aia nu am nimic, aia sunt adevaratii eroi, care stiu ca pot schimba ceva si se sacrifica pentru asta, nu cei ce se sacrifica in van.
"In primul rand devii mucenic si martir."
Nu ma intereseaza ce devin, crezi ca este mai importanta o denumire decat viata?
"In primul rand devii mucenic si martir. Iar in al 2-lea rand, un erou nu se uita in stanga si in dreapta daca o mai face cineva."
Asta e un gest de nebunie cu care nu obtii nimic, in viata trebuie sa si gandesti nu sa te repezi la un zid sa dai cu capul de el pana se sparge,cand poti sa-l ocolesti.

"El singur se sacrifica sa schimbe ceva si asa mai multi se trezesc prin jertfa lui."
Un lucru stiu sigur,Romanii prefera sa priveasca.
Secretul vietii nu este sa mori, secretul vietii este sa traiesti si sa acumulezi cat mai multe informati.

Oare Napoleon s-ar fi dus singur la lupta fiind desigur ucis,ar fi ajutat mai mult decat a ajutat asa? Daca se sacrifica nu era de prea mare ajutor, dar asa a fost.
Crezi ca Einstain, daca se sacrifica pentru o cauza era mai de folos decat a fost asa, ca om de stiinta?
"Numai ca aia ca tine care nu inteleg eroismul, nu au de invatat nimic."
Erosimul se simte nu se explica sau intelege.
"Nu ar trebui sa cautam eroi, ci idei bune." Noam Chomsky

| Nonono a răspuns (pentru Inferno):

"Cu aia nu am nimic, aia sunt adevaratii eroi, care stiu ca pot schimba ceva si se sacrifica pentru asta, nu cei ce se sacrifica in van."

-Da inainte de a se sacrifica, ei stiau sigur ca va schimba ceva? NU!

"Nu ma intereseaza ce devin, crezi ca este mai importanta o denumire decat viata?"
-Asta nu-i o denumire. Si e foarte important ce devii.

"Asta e un gest de nebunie cu care nu obtii nimic, in viata trebuie sa si gandesti nu sa te repezi la un zid sa dai cu capul de el pana se sparge, cand poti sa-l ocolesti."

-Normal ca nu te duci la vreun vrasmas si ii zici: "Vreau sa ma sacrific pentru tara, omoara-ma."
Ce greu intelegi.
Eu ma refer ca eroii care au ocolit destul si nu au mai avut alta alternativa sau l-a prins vrasmasul, ce poate sa mai faca? Sa se puna in genunchi in fata vrasmasului si sa-i pupe papucul, implorandu-l sa il crute? NU...asta face un om care nu are demnitate.

"n lucru stiu sigur, Romanii prefera sa priveasca.
Secretul vietii nu este sa mori, secretul vietii este sa traiesti si sa acumulezi cat mai multe informati."

Tocmai ti-am zis sa nu privesti partea goala a paharului si sa te uiti la romanul prost si ignorant.
"Romanul prefera sa priveasca" - normal, Romanul las, sau care se vinde usor si nu are demnitate, dar nu toti sunt lasi si nu toti sunt curajosi.

Secretul vietii este sa devii din ce in ce mai virtuos si desigur si logic, sa o traiesti. Dar si sa acumulezi cat mai multe informatii, dar daca NU EXISTA ALTA ALTERNATIVA, ce poti face?

Pai normal ca Napoleon nu s-a dus singur, fiindca avea o armata si "adversarii" aveau si ei o armata.
Aici tu te abati putin si dai exemple de "eroism pentru nimic" sau "eroism prost".

Incearca sa intelegi ceva, ca nu vorbesc degeaba. Tu eroismul nu-l numesti eroism.

| Inferno explică (pentru Nonono):

"Da inainte de a se sacrifica, ei stiau sigur ca va schimba ceva? NU!"
Un erou nu poate fi erou daca nu are incredere in el insusi. Nimeni nu se sacrifica daca nu stie ca va obtine ceva. Un erou are toata convingerea ca va schimba lumea. Nu exista eroi care sar in foc si le este frica ca vor arde, asa cum nu exista erou care sare in baionetele inamice si ii este frica ca nu va invinge. Un erou are deplina incredere in el, asta-l face erou. Acea dorinta, credinta ca va schimba ceva. Un erou fara asta nu este erou.
Deci afirmatia ta este eronata.
"Eu ma refer ca eroii care au ocolit destul si nu au mai avut alta alternativa sau l-a prins vrasmasul, ce poate sa mai faca?"
Cu aia nu am nimic, e foarte normal. Eu spun de cei ce se arunca-n foc, cand il pot ocoli. Cand nu ai alta alternativa si mori indiferent, este alt ceva.

Eu vorbesc de eroismul prost, nu de ala adevarat care este cu adevarat bun.
Vorbesc de acel eroism care nu ajuta cu nimic societatea, ba mai mult o ingreuneaza.
Daca eu ies de unul singur sa-mi apar tara ajut cu ceva societatea?

| Nonono a răspuns (pentru Inferno):

Pai da. Poate prin exemplul tau, cativa oameni fac si ei la fel.

Pai nici eu nu vorbesc decat de eroismul in adevaratul sens al cuvantului.

Asa si normal ca unul care se arunca in foc asa ca ORBUL, ala nu se mai numeste eroism si deci tu vorbesti de NEEROISM.

In fine, ce rost are discutia asta? Fii mai explicit si vorbeste de eroism, nu te uita la ala ce face si "uite cum fac romanii", "uite ce fac".

| Inferno explică (pentru Nonono):

Logic ca nu vorbesc de adevaratii eroi, pentru ca daca nu erau aia probabil astazi nu am mai fi avut drepturile pe care le avem.

| Silkroad a răspuns:

Dupa parerea ateilor, pusa in practica la Revolutia franceza, orice om inteligent merita decapitat (cu atat mai mult daca e crestin): "The Republic needs neither scientists nor chemists; the course of justice cannot be delayed" - decizia tribunalului la procesul lui Lavoisier

"It took them only an instant to cut off his head, but France may not produce another such head in a century." (Lagrange, despre decapitarea lui Lavoisier)