| kamykaze88 a întrebat:

Ce este religia? Parerea voastra

Răspuns Câştigător
| GusWaters a răspuns:

Cum zic Slayer,in melodia lor, "Cult" religia e o curva,e razboi, o boala, e ura.Si in plus e lipsa de logica oriunde, e un instrument de manipulare si indobitocire a populatiei dus la perfectiune.Doar cand ma gandesc la simplul cuvant ''religie'',mintea nu poate sa ma duca altundeva decat la razboaie,crime nejustificate,discriminare,minciuna, si tot felul de nasoale de genul, care ii sunt caracteristice.

22 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Manipulare în masă. N-ai nevoie de religie să crezi în ceva. Religia e o afacere, se câștigă milioane de euro cât ai clipi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Ai dreptate insa religiile care sunt afaceri sau business nu sunt veritabile! Doar conducatorii lor profita de cei creduli!

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Orice religie e o afacere. Să ne uităm ce avere are patriarhul, ce mașină are popa, ce genți LV are preoteasa și tot așa.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Religia e o afacere credinta nu!

| Woodenpints91 a răspuns:

Trebuia să specifici, că te-ai referit la religie, în general. Mulţi s-au referit la creştinism laughing

| Nuvăsufăr a răspuns:

Cea mai eficientă şi veche metodă de a controla masa de oameni.

| shadovv a răspuns:

Gasirea adevarului!

| Rapplex a răspuns:

O afacere, poate cea mai profitabila din istoria omenirii.

| morningstar a răspuns:

O forma, sau mai bine spus o uniforma pe care credinta mea o imbraca.

| Holocaust a răspuns:

Un mijloc de manipulare în masă.

| Toluk19 a răspuns:

Religia e de la oameni!
Credinta e de la Dumnezeu!

| kamykaze88 explică:

Daca nu poti sa vezi in ansamblu Somn usor

| sabin89 a răspuns:

E o fraza de dansii inventata.

| adyth a răspuns:

Parte din natura noastra.
Ce este sufletul?
Unele lucruri sunt carnale, altele ne depasesc capacitatea de intelegere.
In conceptul actual, religia pentru mine este un instrument de control. Insa in ansamblu, este un simt, ca exista si lucruri in afara sferei noastre materiale.

| anonul a răspuns:

Religia e un instrument de controlare a populatiei si o sursa de bani pentru "oamenii domnului".

| nimenisinimik a răspuns:

Noi trebuie sa credem in ceva.in ceva mai presus de toate.in religie.N-ai observat ca uneori inainte de examen sau dupa zici Doamne-ajuta si parca simti o incredere in tine.E ceva ce nu vezi dar stii ca exista

| badea11 a răspuns:

Religia este toata evolutia noastra totul despre sfinti si despre Dumnezeu.

| nesuferit a răspuns (pentru badea11):

Ce treaba are religia cu dumnezeu... Religie nu inseamna religia ortodoxa
Religia reprezinta legatura omului cu divinitatea

| Smokiee a răspuns:

"Toate felurile de conditionare sunt otravitoare. Sa te consideri hindus inseamna sa te opui umanitatii. Sa te consideri neamt, sau chinez inseamna sa te opui umanitatii, inseamna sa gandesti in termenii dusmaniei, nu ai prieteniei.

Gandeste-te la tine doar ca la o fiinta umana. Daca ai cat de cat inteligenta, considera-te doar o simpla fiinta umana.Iar cand inteligenta ta va mai creste putin, vei renunta si la adjectivul "uman", te vei considera doar o fiinta. Iar fiinta include totul- copacii si muntii si raurile si stelele si pasarile si animalele.

Aşa este şi cu religia, după părerea mea, religia nu există, este doar o formă de condiţionare, care ne întunecă mai mult decât să ne lumineze, deoarece sunt atea religii, în ce să mai credem, de ce nu există una singură? De ce se construiesc catedrale măreţe când se pot folosii banii pentru hrănirea celor săraci?
Însă cred în Iisus, cred în el şi în ceea ce a vrut să facă din omenire şi îvăţăturile sale, dar pot spune că Iisus este opusul religiei.

| sabin89 a răspuns (pentru Smokiee):

"Iar fiinta include totul-...si muntii si raurile si stelele..." Cum? Si astea sunt fiinte?

| Smokiee a răspuns (pentru sabin89):

Include *, nu am zis sunt, sa fii una cu tot ce te inconjoară, fără diferenţe, la asta mă refeream, fără înglobări

| imD a răspuns:

O metoda de a manipula oamenii, de a stoarce bani fara ca cineva sa isi poata baga nasul, si totodata e bine c-o avem, ca unii oameni gasesc sprijin in treaba asta.