| Sinea_Dan_1966 a întrebat:

Dupa un deces in familie se intampla fen.gn.poltergeist se ard becurile f frecvent

19 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Mai degraba de la compania de electricitate decat de la deces.

| Sinea_Dan_1966 explică (pentru doctorandus):

Dar cand obicte sar singure depe dulap un caz si in alt caz alte 2 erau zburatoare., cu cioburi

| doctorandus a răspuns (pentru Sinea_Dan_1966):

Fundatia Randi (JREF) ofera un milion de dolari pentru cine demonstreaza obiectiv existenta unui fenomen paranormal. Din pacate nu mai primeste inscrieri directe.

| NGheorghe a răspuns (pentru Sinea_Dan_1966):

Cand sar obiecte? băi! filmeaza-le si pune-le pe Youtube! (altfel nimeni nu te crede) trebuie sa fie foarte tare! Lasa vesti si aici pe tpu.ro
Chestia cu "arsul becurilor" are alte cauze mult mai naturale :
- contact slab sau superficial (șurube si becuri nestranse destul), intrerupatoare uzate.
-cunsumatori mari pe circuitul cu becurile (radiatoare, aspiratoare, motoare mari, fier de calcat,... ca sa nu zic de aparate de sudura )

| sabin89 a răspuns (pentru NGheorghe):

Asa te adresezi tu oamenilor, cu "băi"?

| RAY a răspuns (pentru Sinea_Dan_1966):

Filmeaza aceste fenomene sf sa vedem si noi

| NGheorghe a răspuns (pentru sabin89):

Băi Capone, tu mă iei la lectii de respect? scuza-ma Capone. (Da intre noi fie vorba, sa stii ca, dupa cum se exprima, lui Sinea Dan nu-i dau nici jumatate din varsta mea, mai rau, nu-i dau nici 15 ani. Cred ca te-a dus in eroare cifrele alea de la "nick". Stiu Capone! mai ramane de vazut.)

| sabin89 a răspuns (pentru NGheorghe):

Zici "tu ma iei la lectii de respect?" - pai cine sa te ia? de ce nu eu? Ai preferinte pentru cineva anume? (sa te ia adica, la lectii). Cat despre respect, trebuie sa-i respectam pe toti, chiar si pe tineri, inclusiv pe cei de 15 ani; de ce nu?

| Sinea_Dan_1966 explică (pentru sabin89):

Cred ca te inseli ai gresit destinatarul

| sabin89 a răspuns (pentru Sinea_Dan_1966):

Nu am gresit niciun destinatar; am scris lui NGheorghe.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Sinea_Dan_1966):

Suna bine.
mai spune

| RAY a răspuns:

Si la mine se ardeau becurile intr-o vreme din cauza curentului si nu a murit nimeni, daca vezi fenomene de astea filmeazale demonstreaza ca exista asa ceva si intri in istorie, pana acum nu sa descoperit ca exista asa ceva

| anonimg a răspuns:

Inseamna ca familia aceea(sau unul din membrii ei) a avut relatii cu cel rau prin ghicire, descantece, tarot si/sau alte practici de felul acesta.
Totusi, arderea becurilor trebuie verificata amanuntit ca sa nu fie doar o defectiune de electricitate. Numai in cazul in care s-a verificat lucrul acesta de catre un specialist(si nu unul care spune ca se pricepe), doar atunci se poate vorbi de fenomene supranaturale.

| Holiday a răspuns:

Inseamna ca persoana decedata era electricianul familiei. De cand a decedat nu se mai ocupa nimeni de instalatia electrica. Sau poate doar cumpara becuri de calitate. Acum cei ramasi cumpara becuri slabe calitativ.
Cam in zona asta ar trebui cautat raspunsul la nedumerirea ta.

| Sinea_Dan_1966 explică (pentru Holiday):

Multumesc pentru sugestie, de fapt asteptam un imbold sa-mi imbogotesc confortol casnic te rog sa mi recomanzi magazinul si raionul eventual si tehnicianul cu stima eu

| Holiday a răspuns:

Aaa, si ca sugestie, treceti pe becuri economice, alea se ard mai greu. Sau cum ar zice unii, alunga strigoii. laughing

| BogdantheDreamer a răspuns:

Nu, nu se intampla. Sufletele mortilor nu pot interactiona cu noi si nici cu materia.Cei care trec dincolo nu se pot intoarce.

| Nitroblast a răspuns:

Ia niste becuri din alea cum erau facute inainte de '89, nu se mai fac asa ceva, alea nu se strica nici daca dormi cu lumina aprinsawinking

Nu exista fantome. Si oamenii dupa ce mor nu mai iau contact cu lumea asta.

| AnonimSuprem1 a răspuns:

Nu, nu este nicio minune. Este ceva normal.