| IrinaRebeca222 a întrebat:

E adevărat că e pacat ca o fată/femeie aflată la menstruație să intre în biserica/mănăstire?

Răspuns Câştigător
| Elvina a răspuns:

Asta se petrecea acum mult timp când nu existau absorbante. Acum lucrurile au evoluat, dar nu și canonul bisericesc ortodox. Eu ca fată care locuiesc la o mănăstire îți spun că lui Dumnezeu nu îi pasă de astfel de treburi. Are altele mai bune sau mai rele de făcut. Pace.

12 răspunsuri:
| Anonimgirltpu a răspuns:

Nu este pacat. Dumnezeu a facut femeile sa aiba menstruatie si le iubeste asa cum sunt. Ar fi culmea sa nu-si iubeasca propria creatie.

| danay72 a răspuns:

In vechiul Israel era pacat, dar odata cu jertfa lui Isus, legea mozaica a fost abolita.Romani10:4

| Holiday a răspuns:

Nu e pacat, e doar pierdere de timp.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E pacat, femeia este necurata in acea perioada, motivul intrebarii e ca atunci te apuca sa te duci? si in rest nu?

| sublime89 a răspuns:

Dupa mintea deplasata si misogina a crestinilor, da, e pacat. Dupa o minte rationala insa, nu are cum sa fie pacat.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Normal ca e pacat, uita-te si tu ce frumos e afara, ratezi ultravioletele de primavara. Tie nu ti se pare pacat sa pierzi o vreme asa frumoasa doar ca sa stai la cozi cu toti nespalatii? Mie da.

| Moisie a răspuns:

Nu, nu mai exista nicun fel de pacat ca Isus Christos a desfintat Legea care spunea ce este pacat si ce nu!
Asa ca poti intra oriunde si oricand!

| RaduMD a răspuns:

In cazul in care exista un Canon care interzice acest lucru, este pacat de neascultare.

Personal, nu am auzit de un astfel de Canon, pare un fel de datina babeasca. Pe de alta parte, nu sunt la curent cu toate canoanele. Raspunsul unui cunoscator in canoane ar fi mai autorizat.

| WhiteTiger15 a răspuns:

Nu are voie nu ca e pacat. Eu asa stiu.

| dany248y a răspuns:

Da este pacat-Levetic 12:2

| Ayumii a răspuns:

Eu stiam ca nu este bine sa intri in biserica, dar pana la urma daca ai o inima buna si credinta este in sufletul tau ce mai conteaza daca esti sau nu la menstruatie? Sper ca te-am ajutat! Sa ai o viata frumoasa. big grin

| Sinchevici_Maria_1987 a răspuns:

Nu nu-i pacat Noul Testament nu opreşte femeia să între în Biserică în timpul ciclului menstrual

Cristian Şerban scrie într-un articol dedicat acestei teme astfel:
Femeia are voie să intre în biserică chiar şi în perioada aceasta, iar dacă se simte nedemnă sau necurată poate apela la duhovnic să-i dea dezlegare să intre sau să nu intre. Să nu mai facem de capul nostru. Să nu facem dogme din gura satului sau din zvonul băbesc…,, Ideea necurăţiei femeii în perioada ciclului menstrual este una ce ţine de tradiţia iudaică şi de Vechiul Testament. Nicăieri în Noul Testament nu se spune că femeia este oprită de la a intra în biserică în perioada ciclului…" a spus ÎPS NIFON al Târgoviştei, ierarh care s-a pronunţat ferm în favoarea primirii femeii la Liturghie.