| alidenbealidenbi a întrebat:

E adevarat ca orice compus chimic fabricat de om care acum pare inofensiv peste ani de zile se va dovedi periculos pentru sanatatea omului si se va renunta la fabricarea lui si tot asa pana ce omul va renunta sa mai fabrice ceva si va lasa doar pe Dumnezeu cu creatia lui necioplind nimic? Pentru ca Dumnezeu s-a opus chiar ca omul sa ciopleasca pietre daramite sa faca alte mestesuguri? Pietrele la altare unde se aducea jertfe trebuia sa fie necioplite nelucrate de mana de om. Substante chimice care pe termen de 70 de ani de viata de om sunt inofensive dar care peste 70 de ani incep sa se vada efectele nedorite intrucat oamenii vor cauta sa traiasca vesnic si nu doar sa fie doar un vis frumos.

Ce parere aveti despre asta?

9 răspunsuri:
| mastadont a răspuns:

O aberație. Alcoolul este un compus chimic pe care oamenii îl beau cu voluptate încă din antichitate și încă nu a dispărut, chiar dacă pe termen lung dăunează grav sănătății. Orice mănânci, orice bei este alcătuit din compuși chimici deci ar fi cam imposibil să dispară complet. Nu doar compușii chimici fabricați de om sunt periculoși, există atâtea fructe și plante otrăvitoare încât ar fi imposibil de enumerat aici.

| alidenbealidenbi explică (pentru mastadont):

Ciupercile otravitoare au aparut dupa pacatul adamic.

Cine vrea sa treaca de 100 de ani trebuie sa renunte complet la alcool. Copiii de 10 ani care vor dori sa depaseasca pe tata care a trait doar 120 de ani se vor gandi sa renunte complet la alcool pentru ca sa-l depaseasca pe tata si sa traiasca mai mult de 120 de ani si asa mai departe.

| mastadont a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

De unde știi tu că ciupercile otrăvitoare au apărut după așa-zisul păcat adamic? Ai vreo dovadă în acest sens sau e doar opinia proprie și personală?
Dar ce, în viață contează doar să trăiești cât mai mult? Eu mai bine trăiesc 50 de ani așa cum vreau și cum îmi place decât să îmi trag de la gură, să mă lupt să trăiesc 120 de ani nefericiți și plini de amărăciune pentru că nu am putut să-mi împlinesc nici o plăcere. Știi cum era bancul ăla... că doi bătrâni soț și soție de peste 100 de ani se întâlnesc în rai iar moșul zice: Vezi babă proastă dacă am mâncat sănătos am trăit degeaba atâția ani. Dacă ne făceam toate plăcerile ce bine era că ajungeam mult mai repede, așa am stat și ne-am mai chinuit 30 de ani.

Răspuns utilizator avertizat
| alidenbealidenbi explică (pentru mastadont):

Geneza 3:18a:"Îți va da spini"

Dumnezeu promite viata vesnica in paradis pe Pamant - tinerete fara batranete si viata fara de moarte.

| rapandula a răspuns:

Sectantule, nu inteleg un lucru. Din moment ce secta ta iti impune sa iti faci prieteni doar cu ceilalti sectanti si sa te indepartezi de toti cei care nu sunt martori, INCLUSIV FAMILIA TA, cum de te bagi in seama cu noi pe internet care nu suntem martori? Nu vei fi excomunicat? Nenorocitul ala de Iehova nu te va mai iubi?

| alidenbealidenbi explică (pentru rapandula):

Ma bag in seama pentru ca sunt discutii publice.

Romani 10:14b:"cum vor auzi fără să le predice cineva?"

| Holiday a răspuns (pentru alidenbealidenbi):

"Romani 10:14b:"cum vor auzi fără să le predice cineva?""

Marite predicator, mai du-te naiba cu prostiile tale. laughing