| Anonimapetpu a întrebat:

E cineva martor al Lui Iehova pe TPU? Si eu sunt martora dar sunt de putina vreme si as avea cateva intrebari. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| ExprimareLibera a răspuns:

Eu sunt martor, putem discuta aici.

26 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Te-au prostit astia care bat din usa in usa? Ce ti-au promis, in afara de unul dintre alea 144.000 de locuri din cer pentru care concureaza vreo cateva zeci de milioane de idioti?

| TrăieşteClipa a răspuns:

Cand vor sa te atraga in organizatie se comporta ca niste ingeri.
Cand vrei sa pleci se comporta ca niste hiene.
Cred ca am spus tot.

| VelaJohnny a răspuns:

Ti-am lasat mesaj in privat. Daca vrei sa discuti cu mine, poftim mailul meu
velaioanpetru@gmail.com
Apropo, nu are rost sa-ti bati capul si sa te stresezi, majoritatea pretind ca stiu totul, dar cuvintele denota ca nu au habar de mai nimic.
1 Petru 3:14, 15
Proverbe 22:3

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Subscriu la ce a spus @Mihai.
Organizatia lupilor iehovisti este satanica, nu numai ca ideologie, dar ca si practica: isi lasa proprii copii sa moara, daca au nevoie de transfuzie de sange, le refuza acest ajutor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu există Iehova. Martorii lui Iehova sunt doar niște oameni idioți(probabil evrei majoritatea) care promovează prostia și îndoctrinarea. Atât iudaismul, cât și creștinismul și islamismul sunt programe de manipulare cu scopuri distructive la nivelul populației.

| MistretulPufos a răspuns:

Sa nu imi zici ca au venit cu pliante la usa laughing

| GoldandSilver a răspuns:

Vino inapot la ortodoxie!

| Mihαi a răspuns:

Buna! Intoarce-te la credinta adevarata, intoarce-te la Ortodoxie! Exact cum i-am spus altui iehovist:
Martorii lui Iehova sunt draci fara coarne. Ei s-au lepadat de credinta adevarata si de Hristos.
Numai bine iti doresc!
Dumnezeu sa te lumineze pe calea cea buna!

| ExprimareLibera a răspuns (pentru Mihαi):

Cand ortodoxia va fi religia lui Isus, atunci să susții că e credința adevărată.

| milan9 a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Ortodoxia ESTE religia lui Iisus, este Biserica intemeiata in Noul Testament. Fieacare fila de istorie demonstreaza acest lucru... happy

| ExprimareLibera a răspuns (pentru milan9):

Yeshua nu a avut nicio religie, nu mă interesează interpretările subiective ale religiosilor.
"Fiecare filă de istorie demonstrează acest lucru" hai nu mă înnebuni.

| danut a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Dragule, Yeshua sau cum mai este cunoscut ca Domnul Isus Hristos sa Dumnezeu FIUL pe cand era pe pamant AVEA RELIGIE, dar probabil matale stai prost rau cu cititul daca inca nu ai aflat ca la varsta de 8 zile a fost circumscris iar la 12 ani vorbea in Templul de la Ierusalim iar in fiecare SABAT citea din Biblie in sinagoga.
Cam greu cu cititul la voi martorii

| VelaJohnny a răspuns (pentru danut):

ExprimareLibera nu e martor laughing Si Isus era de religie iudaica. Moartea lui a adus schimbari, una spre exemplu era ca nu mai trebuia sa aduca jertfe pentru iertarea pacatelor.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru danut):

Tu ești ultima persoană care ar trebui să îmi spună că "e greu cu cititul".
Yeshua nu avea o religie anume si nu era iudeu. El s-a născut în Galileea, doar vizitând Iudeea, de frica sa nu fie omorat. Fariseismul de pe timpul lui Yeshua este același cu iudaismul cunoscut de noi.
"Vai vouă, cărturarilor şi fariseilor făţarnici! Că înconjuraţi marea şi uscatul ca să faceţi un ucenic, şi dacă l-aţi făcut, îl faceţi fiu al gheenei şi îndoit decât voi."
Yeshua nu a fost decât un palavragiu leneș si incult, motive pentru care îl urau cărturarii din vremea lui.
La nord de Iudeea se afla Samaria, apoi Galileea, care înseamnă "tara necredincioșilor", nume dat de către IUDEI. Amândouă erau dusmane cu iudeii.
Acestea fiind spuse, martorii, deși nu am vreo legătură cu ei, sunt o confesiune mult mai logică decât secta ta sinistră, ce reprezintă o jignire la adresa inteligenței umane.

| danut a răspuns (pentru ExprimareLibera):

De unde ai "adunat" tu toata informatia asta haotica, cine ti-a zapacit farama de minte spunand aiurelile alea. Nu numai ca nu sti sa citesti dar te chinui mult pana demonstrezi asta? P. S. Martori la care faci referire dpdv crestin, prin crezul lor declarat sunt satanisti, nu stiu care este logica ta dar Hristos este urmasul declarat al imparatului David, iudeu dintre iudei, cel mai mare imparat iudeu. Citeste Biblia.

| ExprimareLibera a răspuns (pentru danut):

Tu habar nu ai sa scrii forma corectă de plural a cuvintelor si îmi ceri socoteală?
Se vede lipsa de cultura în cazul tău, știi doar biblie si atât. Nici pe aia nu o citești.
Sa vedem cat o sa te mai faci de râs singur, analfabetule.

| danut a răspuns (pentru ExprimareLibera):

Care plhral si care forma, sunten la ora de gramatica sau la sectiunea de religie, ce legatura are lipsa ta de cunoastere in domeniul religios cu gramatica, tancule. Cite
ste Biblia si ocupate de gramatica la scoala, pustiulica.

| Anonimapetpu explică:

Nu cred ca intelegi ideea cu cei 144.000 de oameni. In caz ca nu ai observat eu sunt FATA. Cei 144.000 sunt barbati. Ei vor fi alesi sa guverneze cu Isus in cer. Martorii nu vin cu un contract la tine sa pe care daca ii semnezi esti printre cei 144.000. Ei vin sa ne anunte vestea despre regat. Probabil esti crestin-ordodox. Sa sti ca daca ai o Biblie acasa poti cauta in ea in capitolul,, Revelatia" sau,, Ap

| Anonimapetpu explică:

Sau,,Apocalipsa". Scrie in orice Biblie indiferent de religie.

| Anonimapetpu explică:

Legat de ce au comentat majoritatea dintre voi. De unde aveti aceste informatii? De pe net.Ca sunt satanisti, lupi, rai si asa mai departe. Am mers de vreo 3 ori la intrurniri si frati si surorile au fost foarte amabili, sociali si prietenosi asa sunt ei MEREU. Se intreaba unul pe altul daca sunt bine se ajuta la nevoie si sunt intelegatori. De ce credeti ca fac ei atatea eforturi cum ar fi:
- vestesc vestea cea buna despre regat
-stau in canicula, ploaie, ninsoare sa imparta carti GRATUITE celor care vor sa afle mai mult
-vin acasa la oameni care au nevoie de ajutor nu ca sa ii indoctrineze si pentru ca unii oameni citesc Biblia dar nu toti o inteleg de aceea frati vin sa ii ajute bineînteles pe GRATIS.
- Fac filmulete speciale pentru copii in care ii invata lucruri cum ar fi:,, Sa nu furi",, Iehova iti va da curaj",, Asculta de parinti" si multe altele. Ce e rau in asta?
Martorii fac aceste eforturi pe GRATIS nu sunt platiti pentru munca pe care o depun. Ar face ei asta daca ar fi oameni rai?
Biserica ce face sau mai bine spus popa?
-Vine la usa decat de Craciun ca sa primeasca bani.
- vinde numai porcari mir de pe nu stiu unde, ca sa fi pomenit in pomelnic platesti bani, deci ca sa te ajute Dumnezeu platesti? Sau cum?
- Ortodocşi se inchina crucii. Daca cineva iti omoara copilul cu un cutit tu ce faci pastrezi cutitul si te inchini la el?
- Va rugati icoanelor, nu a spus Dumnezeu sa nu ne facem dumnezei falsi si chipuri cioplite.
- sunt mii de cazuri in care preotii au savarsit violuri si alte nenorociri.
-SI CEL MAI IMPORTANT BOTEZEAZA COPII NOU NASCUTI. COPILUL ALA STIE CE SE INTAMPLA? TREBUIE LASAT SA ISI ALEAGA SINGUR RELIGIA. ISUS S-A BOTEZAT LA 30 DE ANI CU VOIA SA.

O intamplare pe care am vazut-o eu cu ochii mei. Eram la Spital la pediatrie si asteptam afara un preot, sotia si fetita lor asteptau si ei. A umilit-o preotul ala pe saraca femeie doar pentru ca era ingrijorata pentru fetita. Daca asta e Ortodoxism nu vreau sa fac parte din religia asta!

| pufulescu a răspuns (pentru Anonimapetpu):

Hai ma lasi cu vrajeala asta obosita?
Popa de la ortodcsi cere bani dar voi trebuie sa platiti zeciuiala. Care e diferenta?
Popii violeaza copii? Dar de ce nu protestezi tu contra religiei islamice asa vehement ca aia permit si incurajeaza casatoria cu copii?
Uaai si ce atenta esti tu la detalii! Parca un copil botezat la 10 ani stie ce face... sau ca la voi un tanar de 18 ani indoctrinat toata viata de catre parinti stie ce face cand se boteaza?

| VelaJohnny a răspuns (pentru pufulescu):

laughing „Popa de la ortodcsi cere bani dar voi trebuie sa platiti zeciuiala. " - care zeciuiala? La Martorii lui Iehova totul este pe baza de donatii benevole, anonime, nu prin taxe de membru. Mai documenteaza-tewinking

| milan9 a răspuns (pentru pufulescu):

Poate se mai intampla cate un "popa" sa ceara - aceia s-au trezit in misiunea preoteasca cum se trezesc unii vorbind singuri pe TPU...
Dar PREOTII stiu sigur ca nu cer bani. NICIODATA. EU pot confirma prin toti preotii pe care i-am cunoscut...

| Anonimapetpu explică:

Vad ca in loc sa gasesc martori (fiindca asta era scopul intrebarii) ati inceput sa va certati si sa va jigniti, nu asta era scopul intrebarii...
Multumesc Vela Johnny, iar restul va rog terminati cu certurile.

| Si_Rebeca_Sergiu_1977 a răspuns:

Buna sunt Daniel (17ani) si fac parte din familie de Martori ai lui Iehova de mic si mi-ar face placere sa vorbim despre adevar. Daca vrei scriemi un mesaj la 0757189334 si iti scriu inapoi.Mersi

| hotziu1 a răspuns:

Sunt un fost martor al lui Iehova.Toata religia este o escrocherie si spalare de creiere, prezentata sub diverse forme. Sfatul meu pentru tinerii ce se gandesc sa o ia pe acest drum e sa se mai gandeasca.Viata e prea scurta sa te joci de-a Dumnezeu. Daca as fi continuata acolo astazi as fi fost o cauza pierduta.Am avut puterea sa zic nu si sa ies.Multi au ramas si sunt niste legume ambulante.Astazi traiesc fericit in Canada si nu regret niciun moment ca nu mai am de-a face cu JW si WT

https://www.flickr.com/gp/hotziu1/w4718i