| Vernusio a întrebat:

E neaparat sa mergi la o biserica daca esti crestin si crezi in Dumnezeu? Poti sa fii placut lui Dumnezeu si daca nu te duci la biserica? Ma refer ca Domnul Iisus Hristos a spus sa ne rugam singuri in camaruta noastra pe ascuns, nu a specificat de vreo cladire in care sa ne ducem mereu ca sa fim in acord cu El.Nu-i asa?

4 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Da,dar și Isus mergea intr-un loc public, în templu. De fapt, întotdeauna Dumnezeu s-a identificat cu o formă de închinare, căreia i-a cerut să se închine lui în locuri publice. În Evrei10:23-25 este o poruncă de a ne întruni. Dar e important sa cauți religia aprobată de El.

| AC4S4 a răspuns:

E asa urat la biserica? Acolo mai sunt oameni care-L lauda pe Dumnezeu si te ajuta sa stai intr-un astfel de mediu in cresterea ta spirituala.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne putem ruga si acasa, El este in inima si in gandurile noastre, dar daca mergi la biserica iti va fi mai usor sa intelegi Sfanta Scriptura, la biserica ( vorbesc acum de cea neoprotestanta, caci ma pricep mai bine) se canta cantari de Lauda in Numele Lui. Imprastii cunostintele tale, se fac seri de tineret unde inveti foarte multe lucruri interesante; Iti faci prieteni crestini care se vor ruga pentru tine; te vei simtii ca intr o familie mare. Se tine Cina Domnului. Este foarte frumos la biserica.

| MortalProxy96 a răspuns:

Toată lumea poate să se ducă în clădirea aia inutilă numită biserică.