| anonim_4396 a întrebat:

Iisus a spus sa ne rugam acasă în cămăruță noastra și să lăsăm materialismul și afacerile deoparte.
De ce sunt atâtea biserici cu pangare bisericești și de ce se duce lumea la biserica sa se roage?

11 răspunsuri:
| mentholinks a răspuns:

Oamenii aceia sunt ca mustele care trag la rahat. Ei au impresia ca obtin vreo ceva daca se duc acolo.

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Versetele alea din Matei, capitolul 6 nu trebuie interpretate la propriu. Mesajul nu era să ne rugăm numai ascuns, ca și cum am fi noi singuri, căci Hristos a mai zis că: "Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor şi Eu Mă voi lepăda de el înaintea Tatălui Meu, Care este în ceruri." (Matei 10, 33) Ideea era să nu ne rugăm cu mândrie, să nu ne fălim cu rugăciunea, ăsta era mesajul.

Răspuns utilizator avertizat
| pacatosulBogdan a răspuns:

Si Mantuitorul Iisus Hristos se ducea si predica in sinagogi si in Templu. Si tot El spunea ca acolo unde sunt adunati doi sau trei in numele Lui, este si El in mijlocul lor. Rugaciunea de obste este mai puternica decat cea particulara. Hristos se ruga si in munti, ca un Domn al creatiei. Hristos ne indeamna sa fim milostivi, "precum Tatal Ceresc milostiv este". Deci, nu ne spune sa lasam afacerile deoparte, ele nu sunt un rau in sine, ci nemilostivirea.
Biserica este un loc sfant, unde Hristos este prezent euharistic, unde Duhul Sfant transforma la rugaciunea preotului sau a episcopului painea si vinul in Trupul si Sangele lui Hristos, din care, daca mananca cineva, nu moare, caci asa spune El: "Cel ce Ma mananca pe Mine, va trai prin Mine." - Ioan 6:57

| Ciprian09 a răspuns:

Biserica este de mult o afacere, și una profitabila!

| UnOmOarecare3000 a răspuns:

Probabil nu degeaba. Inca mai spera lumea ca se vor face bine, daca au anumite boli.