| HermioneLove a întrebat:

E pacat sa dansezi? Dar sa porti cercei sau alte bijuterii? Dar sa te machiezi? Si nu vreau raspunsuri de gen DA sau NU ca nu ma ajuta cu nimic sa inteleg de ce DA si de ce NU! Ok? deci va rog daca tot raspundeti, raspundeti cu explicatie! Sper ca am fost suficient de clara! happy

24 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Pentru ca frumusetea interioara conteaza.,, Cine poate gasi o femeie cinstita? Ea este mai de pret decat margaritarele. Inima barbatului ei se increde in ea si nu duce lipsa de venituri. Ea ii face bine, si nu rau, in toate zilele vietii sale. Ea face rost de lana si in, si lucreaza cu maini harnice. Ea este ca o corabie de negot; de departe isi aduce painea. Ea se scoala cat este inca noapte, si da hrana casei sale, si imparte lucrul de peste zi slujnicele sale.Se gandeste la un ogor, si-l cumpara; din rodul ei sadeste o vie. Ea isi incinge mijlocul cu putere, si isi oteleste bratele. Ea isi intinde mana catre cel nenorocit, isi intinde bratul catre cel lipsit… Ea este imbracata cu tarie si slava, si rade de ziua de maine.,, Dumnezeu a creat femeia ca pe o broderie aleasa.Chemarea primordiala a femeii este aceea de a fi sotie si mama. Mama este inima unei familii. Ea ii poate tine in unitate in armonie pe toti membrii familiei. Ea are o influienta mare in formarea caracterului copiilor. Ea ii poate educa de mici in spiritul moral crestin, si le poate influienta viata prin exemplul personal.In spatele unor oameni puternici,sta intotdeauna o femeie puternica (fie mama sau sotia) care stie sa stea in genunchi inaintea Creatorului si niciodata nu ii este prea greu sa mijloceasca pentru cei dragi ai ei, sa-i aduca pe brate de rugaciune. O femeie inteleapta cunoaste ordinea prioritatilor si intotdeauna, in orice circumstanta pe primul loc este Dumnezeu. Pe locul al doi-lea este familia, apoi Biserica. Femeia crestina se face placuta nu prin frumusetea exterioara, ci prin caracterul ei interior pentru ca tocmai ascultarea de Dumnezeu si implinirea Cuvantului o face inteleapta.Ea deschide gura cu intelepciune, ea este cinstita, ea vegheaza asupra celor dragi sa nu le lipseasca nimic. Proverbe 11:16,, O femeie placuta capata cinste,,

| unbaiatanonim a răspuns (pentru EmaS):

Http://bit.ly/A7ybeC
Si ea e frumoasa in interior.

| Inferno a răspuns:

Singurele pacate sunt prostia si plictiseala.

| HermioneLove explică (pentru Inferno):

Daca nu stii sa-mi raspunzi atunci nu te mai obosi sa scrii degeaba! happy

| Inferno a răspuns (pentru HermioneLove):

Mai stai 10 ani dupa da-mi raspunsul.

| Inferno a răspuns (pentru HermioneLove):

"Exista un lucru groaznic in lume, un pacat de neiertat: plictiseala."
Oscar Wilde

| KubetiiOO a răspuns (pentru Inferno):

Uite cine s-a trezit sa comenteze de altii! Ai inceput sa comentezi de avatarul utilizatorului cu leul, dar uitat-e la tine ce nume oribil de utilizator ai,, Inferno''adica iad. Bunul Dumnezeu nu accepta astea.

| doctorandus a răspuns:

Conform Bibliei, David a dansat pentru Dumnezeu, asa ca dansul nu e pacat.

| doctorandus a răspuns:

Versetele care spun ca dansul e aprobat de Dumnezeu sunt 2 Samuel 6:14, 21; Ecclesiastul 3:4 si Zaharia 8:5.

| armanu a răspuns:

La toate intrebarile pe care le-ai propus, raspunsul este DA! O sa-ti spun si de ce: la intrebarea cu bijuterii ti-a raspuns altcineva de aici, dar si dansul este PACAT. Tot ce au argumentat ceilalti, e adevarat, doar ca a avut loc in Vechiul Testament, iar noi, asa zisi crestini, traim dupa Noul Testament; iar tot NT ne indeamna sa iesim din lume, sa lasam lumea, si ca in Imparatia lui Dumnezeu vor intra doar cei care merg pe calea stramta, nu pe cea larga. Ceea ce vreau sa zic, e ca dansul face parte din lume, iar alesii Domnului nu fac parte din lume, cum ar putea un ales al Domnului sa danseze? E simplu, cum e 1+1=?
Sper ca ti-am fost de ajutor, si sa ne ajute Dumnezeu sa nu savarsim niciunul, dintre aceste lucruri neprielnice!

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

Cine poate găsi o femeie cinstită? Ea este mai de preţ decât mărgăritarele.
Inima bărbatului se încrede în ea, şi nu duce lipsă de venituri.
Ea îi face bine, şi nu rău, în toate zilele vieţii sale.
Ea face rost de lână şi de in şi lucrează cu mâini harnice.
Ea este ca o corabie de negoţ; de departe îşi aduce pâinea.
Ea se scoală când este încă noapte şi dă hrană casei sale şi împarte lucrul de peste zi slujnicelor sale.
Se gândeşte la un ogor şi-l cumpără; din rodul muncii ei sădeşte o vie. –
Ea îşi încinge mijlocul cu putere şi îşi oţeleşte braţele.
Vede că munca îi merge bine, lumina ei nu se stinge noaptea.
Ea pune mâna pe furcă, şi degetele ei ţin fusul.
Ea îşi întinde mâna către cel nenorocit, îşi întinde braţul către cel lipsit.
Nu se teme de zăpadă pentru casa ei, căci toată casa ei este îmbrăcată cu cărămiziu.
Ea îşi face învelitori, are haine de in subţire şi purpură.
Bărbatul ei este bine văzut la porţi, când şade cu bătrânii ţării.
Ea face cămăşi şi le vinde şi dă cingători negustorului.
Ea este îmbrăcată cu tărie şi slavă şi râde de ziua de mâine.
Ea deschide gura cu înţelepciune, şi învăţături plăcute îi sunt pe limbă.
Ea veghează asupra celor ce se petrec în casa ei, şi nu mănâncă pâinea lenevirii.
Fiii ei se scoală şi o numesc fericită; bărbatul ei se scoală şi-i aduce laude zicând:
„Multe fete au o purtare cinstită, dar tu le întreci pe toate."
Dezmierdările sunt înşelătoare, şi frumuseţea este deşartă, dar femeia care se teme de Domnul va fi lăudată.
Răsplătiţi-o cu rodul muncii ei, şi faptele ei s-o laude la porţile cetăţii.

Proverbele 31:10

A WARNING from GOD to ALL WOMEN ( O AVERTIZARE DE LA DUMNEZEU PENTRU TOATE FEMEILE IN LEGATURA CU IMBRACAMINTEA)

http://www.youtube.com/watch?v=kvxxKp8Bvlo

Si da e pacat sa dansezi. Mai bine i-ai da lauda Domnului Dumnezeu.

| AliGab a răspuns:

Despre bijuterii si machiaj este subliniat in doua epistole ale Sf. Ap Pavel cum ar trebui sa se poarte femeia, si anume I Soborniceasca (3:3) si I Timotei (2:9). Ideea este ca noi femeile trebuie sa fim placute lui Dumnezeu, asa simple cum ne-a creat El. Pacat este ca, impodobindu-ne cu lucruri fara valoare inaintea Domnului, nu facem decat sa atragem privirile oamenilor, uneori smintindu-i (de exemplu un barbat insurat se uita la o "domnisoara" bine). Iar dansul... cred ca depinde de cum te folosesti de el. De exemplu la Sf. Taina a Cununiei se danseaza in biserica cantand "Isaie dantuieste" (aducand slava Domnului nu este considerat pacat), dar daca dansezi ca sa atragi privirile unui baiat/barbat atunci este considerat pacat, caci induce ideea de desfranare in mod direct sau indirect. Uite un link despre bijuterii si machiaj: http://www.crestinortodox.ro/......n_view.php

| AliGab a răspuns:

Mai uite un link cu peste 170 de pareri pe aceeasi tema :) : http://www.crestinortodox.ro/forum/showthread.php?t=14050

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu este pacat saz te machezi insa este un lucru inutil fiindca nu ai nevoie de machiaj cu adevarat. Cat despre dans nu ma bag caci nu ma pricem cu adevarat in acest domeniu insa Iisus asteapta sa fim o lumina in intuneric.

| Silviuloan a răspuns:

Bijuterii nu e bine sa porti pentru ca din ele au fost facuti idolii.

| AliGab a răspuns (pentru Silviuloan):

Chiar pot deveni idoli in moemntul in care iti este de neconceput sa traiesti fara ele.

| badboy18 a răspuns (pentru Silviuloan):

Ai da-o-ncolo d trebuie... chiar asa? din cauza asta n-ai voie? mah baietule intereseaza=te mai binewinking

| Allrc24Orthodox a răspuns:

Da e pacat sa dansezi. orice adunare cu orice alt scop in afara lui Dumenzeu este adunarea satanei. Cercetii farduriile + bijuteriile sunt inutile. Dumenzeu a lasat femeia fara aceste podoabe. deci e pacat.

http://dulcecasa.blogspot.ro/2008/12/femeia-ortodoxa-si-machiajul.html

| Inferno a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Stii ca e pacat sa porti si poza aia la avatar?
Tu porti poza pentru Dumnezeu? Daca nu o porti pentru Dumnezeu atunci o porti pentru lucifer.
Subminezi autoritatea Lui Dumnezeu, sau cum? Cu ce drept pui tu o poza cu un leu, regele animalelor la avatar, cand singurul rege e Dumnezeu. Vrei sa-l detronezi pe DUmnezeu.
E pacat sa porti o asemenea poza.

| doctorandus a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Biblia aproba dansul, asa ca unde ai vrea sa danseze lumea si sa nu fie "adunare a Satanei"? La voi in biserica? Deoarece voi nu dansati in biserica, inseamna ca preotii ortodocsi imping lumea in bratele Diavolului.

Si inca ceva, ortodocsii muncesc la biserica sau la locul de munca? Asta nu face ca munca sa fie "adunare a Satanei"? Mai gandeste si tu un pic inainte de a scrie ceva.

| werewolfbruno a răspuns (pentru Inferno):

Aha si mai nou masonii sunt crestini devotati?

| Esperança a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Foarte interesant. E păcat să dansezi și să porți bijuterii,dar la ortodocși încă din pruncie fetele au cercei în urechi, iar de dans nu mai spunem, se dansează la botez, la nunți și ce crezi?
Nu pe muzică duhovnicească, ci pe muzică lăutărească care nu are nici o treabă cu Dumnezeu.
La voi una e teoria și alta practica.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Esperança):

Eu zic cum trebuie sa fie. ai dreptate multi nu respecta. dar tot pacat ramane. si nu vb in numele tuturor ca nu toti fac asa

| olgun a răspuns:

Bijuteriile sunt podoabe pentru femei, nu este nici un pacat, chiar este permis iar barbatii credinciosi sunt incurajati sa faca astfel de cadouri femeilor, lasa-ti femeile in pace, au trecut anii cand femeia era considerata ''necurat'' dupa doctrina pagana greaca si romana.Nu le interzice-ti sa poarte bijuterii, si nu le interzici sa intre in locasurile de rugaciune asa cum a facut-o crestinismul sute de ani la rand. Vremea Satanei se va duce, este vizibil ca se duce ..Satana va fi abandonat impreuna cu ai lui, si va fi alungat intr-un loc (o lume) special amenajat numai pentru el si ai lui. Ai lui sunt si cei care au interzis femeilor podoabele si altele pe cand ei erau sodomisti, betivi etc dar totusi asi spuneau ca sunt ''sfinti'', iar pe altii i-au rapus, i-au ars de vii chiar daca erau nevinovati si chiar daca li s-a interzis sa faca lucrul acesta.''Sa nu ucizi''(mai ales un suflet nevinovat ) si daca este vinovat Dumnezeu sa-l judece, alunga-l si lasa-l sa traiasca asa cum doreste.