| anonim_4396 a întrebat:

E păcat să se facă parodii pe seama oamenilor decedați?
De exemplu, Ionuț Rusu a postat anul acesta un clip pe YouTube unde îl parodiază pe Vadim Tudor care, după cum știm cu toții, e decedat de câțiva ani.
Știu de glumă și umor, parodia e bună dar acum întreb serios: e păcat ca cineva să parodieze un om mort?

Răspuns Câştigător
| literallythesamebruh a răspuns:

Pe internet circulă multe parodii cu Vadim Tudor,de asemenea și cu alți decedați. Eu unul nu o iau ca pe un păcat, și nici nu cred că ar trebui să fie ținând cont că probabil cei care fac genul ăsta de parodii le fac pentru a-și aduce aminte de cât de bine se impunea Vadim Tudor și cât de intelectual și cult a fost. (l-am dat pe el ca exemplu pentru că este cel mai la îndemână) Dar asta se aplică la orice persoană. Dacă te uiți în comentarii la majoritatea parodiilor de genul, vei vedea că sunt persoane care vor spune "ce păcat că s-a dus" sau "să-i fie țărâna ușoară". Deci poți considera că aceste parodii sunt un fel de omagiu pentru cel trecut în neființă. Dacă se întrece măsura, atunci poți s-o numești și păcat, dar nu am văzut până acum chestii de genul.

19 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu știi de gluma sau de parodie ca toți care au făcut din internet viata lor

| Mosotti a răspuns:

Nu e pacat deloc, de ce ar fi?

Răspuns utilizator avertizat
| Holiday a răspuns:

Daca cineva e mort nu inseamna ca e mai putin "parodiabil". Ba mai mult, e posibil ca intre timp sa fi iesit la iveala si alte lucruri legate de persoana respectiva care pot constitui subiecte de parodie.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Totul e păcat dacă ne luăm după Biblie laughing. Dacă nu ne luăm după Biblie, nu există așa ceva.

| Lukasssz a răspuns:

Nu exista pacat. Daca faci parodii pe seama oamenilor morti esti prost.

| Mirel4412 a răspuns:

Vadim Tudor a fost un mare patriot care stia scopul lui ca conducator. Mai trist este ca majoritatea il stiu ca pe un om incult care doar injura.

| Holiday a răspuns (pentru Mirel4412):

De fapt Vadim a fost doar imbecil retrograd si extremist.

| SingleForOne a răspuns:

Da, este pacat, dar nu incep sa scriu aici de ce, majoritatea sunt obisnuiti in lumea moderna, si nu pot intelege...

| DonEduardo a răspuns:

Da, eu consider ca este, daca nu a fost exagerat de rau, cum ar fi cazul lui Hitler.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Păcat nu, dar nah, fiind mort nu mai poate râde : ))
Parodiile sunt inspirate din realitate, mai exact din personalitatea celui parodiat.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Uitasem sa menționez totuși că singurul 'pacat' pentru a parodia un om, cu atât mai mult mort, este faptul că rudele, prietenii, cunoștințele, vor suferi dacă au iubit & respectat acel om. În plus, dacă omul trăiește, și e și puțin sensibil iar glumele pe seama lui nu îl încânta sau sunt mitocănești, ar putea suferi un colaps psihologic. Nu e deloc ok, dar glumele sunt glume, totuși trebuie făcute cu simt.
Ce părere ai de?
https://youtu.be/gVEDnyDMHHQ
George Carlin facea stand up de calitate pe subiecte extrem de sensibile, mie îmi place ...totusi Trebuie să ai nițel talent pentru asta.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o batjocura mai degrabă.

Răspuns utilizator avertizat
| Valkyrie95 a răspuns:

Cred ca e o chestiune de "finete" intre a considera ca e pacat sau nu.
Vadim era parodiat inca de cand traia.Parodiile cu el au fost populare de atunci si lumea s-a obisnuit atat de mult cu ele, incat moartea lui nu le-a schimbat perceptia.
In schimb, daca s-ar face parodie pe seama cuiva care a murit, dar care nu era parodiat cand era in viata, nu ar mai fi apreciat umorul asta.