| AvalohAlyn a întrebat:

E posibil ca conștiința sa supraviețuiasca mortii fizice? De ce da, de ce nu?

3 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Mayhem666 a răspuns:

Da, pentru ca constiinta nu e produsa de creier, ci intretinuta de el. Creierul "tine" constiinta atata timp cat e activ, dar dupa ce moare, constiinta de detaseaza.
Copii aceia care spun lucruri detaliate despre vietile anterioare, si apoi se dovedesc a fi adevarate, sunt dovezile fizice care arata ca exista reincarnare si ca, constiinta poate exista si fara un corp fizic, dar asta nu in lumea fizica pe care cu totii o vedem si o stim.
De asemenea, sesiunile de hipnoza te pot ajuta sa iti amintesti vietile anterioare, din moment ce aceasta acceseaza amintirile constiintei, nu creierului. Sunt chestii psihologice.

Asa si cu definitia psihologiei:

"Psihologia (din limba greacă: ψυχή psyché = suflet + λόγος logos = știință) este știința sufletului, a comportamentului uman. Astfel, psihologia este studiul funcțiilor și proceselor mentale, a experiențelor interioare și subiective - precum gândurile, emoțiile, conștiința, motivarea, percepția și personalitatea."

Gandurile, emotiile, personalitatea si toate acestea sunt produse de constiinta, si pentru ca constiinta exista in creier, creierul e "obiectul" fizic pentru a studia ceva ce nu e fizic.
Bineinteles, si creierul joaca un rol important in toate acestea, de aia exista probleme de personalitate, tulburari emotionale, etc. Nu totul poate sa fie perfect din moment ce corpul uman in sine nu e perfect. Dar dupa ce corpul moare, constiinta poate sa revina la starea initiala, fara acele tulburari emotionale, sau de personalitate.

| halogen001 a răspuns:

Constiinta nu exista fara creier, deci dupa moarte nu mai ramane constiinta.