| Joker3134 a întrebat:

Daca ar exista sufletul,adica constiinta sa supravietuiasca mortii sale fizice, ai fi tot "tu"'acela? eu as spune ca nu, de ce? Pentru ca daca vom reusi sa refacem creierul complet, cine ar fi "sufletul" si cine ai fi acel tu? Voi ce spuneti?

9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu ne va intreba nimeni, stai linistit.
Eu sunt crestina, asa ca stiu ca sufletul meu va supravietui trupului si isi va gasi adapost alaturi de sufletele inaintasilor mei intr-un loc mai bun. NU ma tem deloc, incerc doar sa fac cat mai multe lucruri bune si sa-mi imbogatesc sufletul cu cele necesare fericirii.

Răspuns utilizator avertizat
| Bondarel99 a răspuns:

Se spune ca ramane cu toate informatiile si toate amintirile din acea viata.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Mai studiaza-mai studiaza si nu mai face ciorba de potroace cu notiuni necunoscute si neantelese (inca) de tine si multi altii de pe TPU.winking laughing tongue

| Crackman a răspuns:

Budisti cred ca ca mereu cand te intorci tu alegi sa uiti pentru a hastiga alta experienta noua.
Deci asta ar fi raspunsul meu pentru acel tu

| PumpkinDoll a răspuns:

Creierul si ''sufletul'' sunt unul si acelasi(intr-un fel)Doar ca cel care exista cu adevarat e creierul(constiinta,emotii,gandire)unii spun ca depresia e o stare sufleteasca,pai si unii de ce ajung sa ia pastile din cauza ei? Eu unul cred ca atunci cand mori(mi se pare cea mai plauzibila)acel ''suflet'' care de fapt e creierul''dispare'',adica nu dispare el fizic, ii dispar toate functiile(gandire, simturi, amintiri, constiinta....tot)Ca un PC caruia i se strica procesorul.

| WhatABeautifulDay a răspuns:

Nu e nevoie sa postezi gandurile tale 'filozofice' ca sa arati ce inteligent esti. Nu vrei un raspuns la intrebarea ta, tu esti deja convins de asta. Absenta sau prezenta constiintei in animale depinde de structura creierului. Ceea ce numesti tu 'suflet'->personalitatea si abilitatea de a lua decizii depinde de factori externi in mare parte. De exemplu daca ai clona o persoana si ar creste in medii diferite, ar fi indivizi complet diferiti. Deci raspunsul este nu.

Răspuns utilizator avertizat
| artemidak a răspuns:

Eu cred ca as fi tot eu.