| Holiday a întrebat:

E posibil ca Isus sa fi dobandit problemele psihice de la maturitate din cauza faptului ca toata viata a fost considerat de toata lumea, si pe buna dreptate, un bastard? Sa nu uitam ca pe vremea aia chestiile astea erau destul de nasol vazute de conationalii lui. Probabil ca a fost facut in toate felurile de toti. De aici posibil sa fi ramas cu sechele.

40 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

,,Mai devreme vorbeai de martorii. Ai impresia ca in 2010 mai traia vreunul de pe vremea lui Isus?''

Pai doar ti-am raspuns la comentariul care trebuia.

Este treaba fiecaruia in ce alege sa creada. Pana la urma tot sunt dovezi ale existentei lui Dumnezeu s-a.m.d.

| Holiday explică (pentru Celcestietot):

"Pai doar ti-am raspuns la comentariul care trebuia."

De fapt n-ai inteles nimic. Nici macar ce spui tu nu mai stii, sau nu intelegi. Pe principiul enuntat tot de tine:
"Conteaza ca ai vorbit despre Dumnezeu, nu ca stiai ceva sau nu..."
https://www.tpu.ro/......a-strigau/

E geniala asta! Arata cum stau de fapt lucrurile cu voi astia cu spiridusi in cap...

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Pai dar dai dintr-un comentariu, in altul de la alta intrebare? Ce este asta si de ce as fi eu cel care nu intelege si nu tu?

| Holiday explică (pentru Celcestietot):

"Ce este asta si de ce as fi eu cel care nu intelege si nu tu?"

Deci:
Tu:
"Atunci daca Iisus nu a facut minuni, de unde martorii?"

Eu:
"Tocmai ce ti-am spus mai sus, daca facea vreuna convingea pe cineva, dar nu prea a convins pe nimeni."

La care tu:

"Daca nu a convins pe nimeni, de ce o statistica din 2010 ne spune ca atunci erau 2, 184, 060, 000 de crestini?"

Wtf! Ce legatura au credulii din 2010 cu prezumtivii martori de acum 2000 de ani?!

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Daca nu a convins pe nimeni in acea perioada, cum de s-a mai raspandit crestinismul?

| Holiday explică (pentru Celcestietot):

La fel ca miile de legendele care circula in lume. Doar ca de asta s-au ocupat unii s-o transforme intr-o afacere. Nu e singura de genul asta.

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Singura legenda care inca a ramas in inimile oamenilor - Iisus

| Holiday explică (pentru Celcestietot):

Buna gluma asta...

| Celcestietot a răspuns (pentru Holiday):

Pai dar este foarte adevarata gluma :-))

| Dorotheea21 a răspuns:

Cei care nu cred in natura lui divina spun ca este fiul lui Iosif si al Mariei, iar altii, ca nu a existat deloc.
Care e "toata lumea" care il crede bastard?