| MultPreaInteleptulTractorist a întrebat:

Este adevarat ca ateii sunt mai predispusi depresiei si nevrozelor decat persoanele religioase?

20 răspunsuri:
| costis a răspuns:

Da. Pentru ei sunt mai greu de inteles si de purtat insuccesele sau loviturile soartei.

| Dandanache a răspuns:

Tind sa cred ca da. Dar nu prin raportare la persoanele religioase, ca si in aia poata da depresia ca raia-n oi, ci fata de persoanele foarte credincioase si dedicate total spiritualitatii religioase.

| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună.

Sunt de părere că nu are nicio legătură credinţa cu predispunerile psihice.

Pa-pa.

| RAY a răspuns:

Din moment ce ateii traiesc cel mai bine din lume in cele mai bogate tarii din lume si conform ultimelor date sunt cei mai fericiti din lume nu vad ce despresi,ce despresie sa ai cand ai banii si o duci bine,in scimb teisti traiesc in tarii sarace, violente desigur au nevoie de zeii ca sa spere la ceva ca le cade din cer, e ateii nu asteapta sa le cada nimic din cer nu-i de mirare ca unde sunt ei e bogatie si cultura, economica, stiintifica, Germania 25 la suta, norvergia,suedia,japonia,korea de sud, danemarca, Olanda, Anglia, usa dupa cum vezi cele mai bogate tarii se reflecta in nr de ateii, cele mai sarace tarii au cei mai putini ateii ca Romania ultima din europa la orice capitol

| PedoBarbie a răspuns:

Nu cred.

| Lizzu a răspuns:

Poate invers...

Cand ai in minte demoni,spirite,lupta pentru castigarea sufletelor de catre diavol, posedari si altele, pacate, teama ca daca cumva faci ceva gresit si "te vede dzeu" - spune, rogu-te, cum poate mintea asta sa nu fie predispusa spre dereglari psihice si psihoze, depresie si nevroze, agitatie?

--O minte eliberata de toate astea, nu are la ce supranatural sa se gandeasca si nu face scenarii.
Lucreaza pe un fond neperturbat de asemenea turbulente fara rost si e constanta si mult mai linistita.

| a3e6u9 a răspuns (pentru Lizzu):

Vorbeam cu un psihiatru la un moment dat și mi-a zis că majoritatea pacienților sunt religioși și de obicei psihozele lor au de-a face cu religia. Mi-a zis că pacienții atei au probleme de altă natură și sunt în mod normal mai ușoare.

Bine, faza e că e psihiatru în România, țară majoritar teistă, deci e normal ca majoritatea pacienților să fie teiști, nu atei. Totuși, simplul fapt că psihozele ateilor nu sunt atât de grave, asta dă de gândit.

La faza cu depresia, nu știu, îmi tot amintesc citatul ăsta:
"Faptul că un credincios este mai fericit decât un sceptic nu este mai relevant decât faptul că un om beat este mai fericit decât unul treaz. Fericirea credulității este o calitate ieftină și periculoasă." (George Bernard Shaw)

| Lizzu a răspuns (pentru a3e6u9):

Sunt de acord cu citatul.

Iar in legatura cu problemele psihice, am uitat sa specific faptul ca toti oamenii pot fi afectati de ele, indiferent ca sunt atei sau credinciosi.
--Problema e, cum ziceai si tu, ca mintile credinciosilor sunt mult mai bulversate si numai din cauza problemelor religioase, decat cele ale ateilor.

Religia nu face un bine omului. E un bine deghizat. Nu e buna. Ar trebui sa nu existe. Nici spalare pe creier, nici indoctrinare pana la refuz ..si lumea ar fi mai buna.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

E adevarat, pentru ca, in toata prostia lor, teistii, atunci cand au un esec in viata, isi pun speranta intro diviniate. ajutorul oricum nu va veni, dar ii ajuta sa isi ridice moralul

| Kalla a răspuns:

Da pentru ca tot ce este impotriva Domnului sufera si putrezeste fara sa-si dea seama.

| drhotzu a răspuns:

Da frate de asta suntem toti emo...
tokyo hotel... hhhmmmmm
ce dracu ai fumat? tamaie si ai baut aghiazma?

| AirănMeidăn a răspuns (pentru drhotzu):

Tokio hotel!

| ItsMe6969 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Wtf?!

| AirănMeidăn a răspuns (pentru ItsMe6969):

Tu ce cauti aici? Dau peste tot numai de tine

| ItsMe6969 a răspuns (pentru AirănMeidăn):

Destinul e de vina! happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

| ViseleSmulgGratii a răspuns:

Ateul stie ca este capabil sa faca orice uitandu-se ce efect are placebo asupra crestinilor, iar crestinul stie ca poate face doar ce-l lasa divinitatea. Da-ti tu seama care da mai usor in depresie.

| a3e6u9 a răspuns:

Mai bine întrebi dacă oamenii proști sunt mai fericiți decât oamenii deștepți. Părerea mea e că proștii sunt mai fericiți, dar eu cred că aș prefera să fiu deștept și nefericit decât prost și fericit. Problema e când ești prost și nefericit. happy

| a3e6u9 a răspuns:

Uite, am întrebat dacă ar prefera să fie deștepți și nefericiți sau proști și fericiți. Până acum, răspunsurile sunt unanime: deștepți și nefericiți.

Practic, toți ar alege să fie atei, dar majoritatea sunt teiști (cred într-un zeu sau altul).

Teist inteligent e oximoron, e ca și cum ai zice că ești cel mai inteligent om de pe planetă, dar crezi în Moș Crăciun, nu ar fi prea convingător.

| Lămâie00 a răspuns:

Nu