| scandinavia a întrebat:

Este adevarat ca teistii au un iq mai ridicat decat ateii?

19 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Nu poti generaliza.

| FucktheSystem a răspuns:

Nu cred că ține de credință iq-ul. Pot să aibă teiștii iq-ul mai mare, pot să-l aibă ateii, oricum nu e relevant. Poți să ai nivelul de inteligență ridicat chiar dacă ești creștin/ateu, contează persoana ta, restul sunt pur și simplu irelevante. Nu contează cum se prezintă masele ci cum se prezintă elitele și eventual persoana ta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru FucktheSystem):

Iarta-ma ca te folosesc ca intermediar, dar "onorabilul" RAYMUSIC22TM,de frica, m-a "ignorat".Nu ma deranjaza lipsa dialogului cu persoane incapabile sa-l poarte, ma deranjaza insa incapacitatea lor de a realiza nivelul intelectual pe care-l au angrenadu-se in discutii pe care atunci cand realizeaza ca nu le mai pot sustine, nu au barem barbatia de a recunoaste.

| FucktheSystem a răspuns (pentru anonim_4396):

Și pe mine m-a ignorat acum ceva timp, de fel îi trece repede. Oricum, pe tine te-a ignorat cu un motiv mai bun decât m-a ignorat pe mine, deci nu m-aș plânge.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Fratele meu are 110 si este teist.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

Eu am IQ 150 si sunt ateu. Credinta sau
necredinta depinde de factori precum:
inteligenta, educatie, personalitate si
religia tarii in care te nasti.

| Nolkyz a răspuns:

Nu contează iq-ul cât contează educaţia.

| RAY a răspuns:

Adevarat ca cand ai pus intrebarea ai gandit cu alt organ in afara de creier? e o intrebare ce instiga la negativitate
depinde de fiecare in parte, nu conteaza ce esti teist, ateu, agnostic, mulsulman personal am vazut persoane cu facultate si cred in dumnezeu, sau persoane cu 8 clase care nu cred, a nega un lucru nu inseamna ca esti geniu sau ca crezi in dumnezeu, si in plus iq nu demonstreaza nimic mari oamenii de stiinta au suferit de dislexie asa ca conteaza calitatea de informatii asimilitate nu cantitatea, si ce pui in practica

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu stimabile,conteaza si cantitatea si diversitatea informatiilor asimilate,dar in primul rad,in mod determinant,felul in care esti capabil sa combini aceste informatii, petru a putea solutiona o situatie data, o problema, etc. Poti avea un IQ peste 100, chiar daca ai 4 clase.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Da asa e valeriu ai dreptate, citirea creste IQ, o sa ma apuc de citit, am citit aseara tarfele mele triste un roman spaniol

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Stimabile,daca ai citit si "tarfele triste" cum ai citit si mesajul meu, inseamna ca sarmanele vor ramane nesatisfacute.Eu am subliniat,parca banuind ca intelegi mai greu, ca determinant este felul in care reusesti sa combini informatiile citite. Daca tu nu le intelegi nici "la pielea goala"(informatiile nu tarfele), ce dracu sa mai combini. Apropo, ce IQ ai, sau nu ai curajul sa ti-l testezi? Asta nu poate fi plagiat.Pacat.Te scutea sa -mi raspunzi.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Amice eu nu team jignit, daca esti tigan cu mine eu voi neamt cu tine ai ignor

| martzian a răspuns:

Hei, eu nu stiu sa fi demonstrat cineva asta si nu o cred. Fiecare a primit o masura de inteligenta si este responsabil pentru modul in care o foloseste, pentru a se apropia cat mai mult de potentialul pe care il are. Totusi, componenta genetica nu este singura ce trebuie luata in calcul. Mai sunt si alte aspecte, cum ar fi mediul, educatia, invatarea experientiala, alimentatia, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cine te-a mintit?

| 1Mihai1 a răspuns:

N-ai de unde să ştii...asta înseamnă să generalizăm.

| i86e2 a răspuns:

Mnu cred. Din câte știu eu, cu cât au oamenii mai multă educație, cu atât cresc șansele să fie atei, spre exemplu, sunt mai mulți atei în rândul celor care au doctoratul decât în rândul celor cu masteratul și cei mai puțini atei sunt în rândul celor complet needucați. Chiar era o statistică pe undeva cum că în academiile de științe sunt peste 90% atei.

| RAY a răspuns (pentru i86e2):

Tu citesti?

| i86e2 a răspuns:

Einstein nu a fost matematician, a fost fizician și nu a crezut în D-zeu.
"Cuvantul «dumnezeu» nu este nimic altceva pentru mine decat expresia si produsul slabiciunii umane, Biblia este o colectie de legende onorabile, dar primitive, care sunt, in orice caz, destul de copilaresti." - Albert Einstein

| Silviuloan a răspuns:

Probabil...