| anonim_4396 a întrebat:

Este adevarat ca biblia interzice stiinta si ca dumnezeu ii pedepseste pe cei care indraznesc sa caute adevarul?

15 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Ha, ha, ha, in mod istoric asta n-a fost niciodata teologie crestina oficiala. Pana si Inchizitia condamna doar erezia, nu stiinta in general.

Problema Inchizitiei cu Galileo n-a fost heliocentrismul, ci faptul ca el si-a batut joc de Papa in mod public.

| ania a răspuns:

Mulți oameni de cultură ca și Horia Patapievici, spun cî stiița a apăut în Europa și nu în altă parte, tocmai datorită creștinismului, pentru că el a privit materea ca fiind distinctă de Creatroul ei, deci stidiabilă( indienilor care se închinau la vaci nu le putea veni ideea să facă disecție pe o vacă). Primele universități au apărut pe lângă mănăstiri și foarte mulți oameni de știință, fondatori ai ramurilor științifice, au fost creștini practicanți/

| RAY a răspuns:

Stiinta nu confirma biblia este o minciuna, biblia nu este o carte de stiinta si istoria popprului evreu atat

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu Biblia ci popii.

| CodrutElian1990 a răspuns:

Da, pe undeva prin biblie se spune: crede si nu cerceta. De ce erau arsi pe rug oamenii de stiinta care contraziceua perceptele biblice in evul mediu?

| sadrian46 a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Nu e de vină Biblia că ei au fost arși pe rug, Cei ce conduceau pe atunci societatea, puterea ecleziastică, popii își vedeau poziția socială amenințată de ideile noi,

| Irinel15123532 a răspuns:

Total neadevarat.
Stiinta adevarata si biblia adevarata, se completeaza, nu se contrazic.

Biblia spune in primele pagini ca Dumnezeu a creat mai intai lumina si apoi luminatorii (soarele, etc.). Suna ciudat nu? Cum lumina fara soare?

Albert Einstein susţine în teoria relativităţii că viteza luminii în vid este o constantă care nu depinde de sistemul de referinţă. Consecinţele acestui fapt sunt relativitatea timpului, a spaţiului, a masei şi a altor mărimi fizice. El a ajuns la acest rezultat prin calcul, dar nu a reuşit să explice din ce cauza viteza luminii în vid este constantă. Explicaţia o găsim în altă parte.Pe prima pagină a Bibliei ni se spune că atunci când a făcut lumea, Dumnezeu mai întâi a făcut lumina şi abia după aceea a creat şi celelalte lucruri care puteau fi luate ca sisteme de referinţă. Având în vedere acest fapt este perfect normal ca viteza luminii în vid să nu depindă de obiectele care nu existau atunci când a fost creată lumina.Vedem astfel că teoria relativităţii oferă o nouă confirmare a relatării biblice privind facerea lumii, dar mai vedem ceva: teoria relativităţii e considerată o culme a cunoaşterii omeneşti, pe când Biblia abia de aici începe.

| sadrian46 a răspuns (pentru Irinel15123532):

Vai de tine, ce ghiveci este în capul tău.

| sanboss a răspuns:

Stiinta confirma ce zice Scriptura deci se complecteaza

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sanboss):

Chiar? De unde ai mai scos-o. Religia, atunci cand vede ca e prea mare neadevarul pe care-l propavaduieste, cauta cai sa se adapteze la stiinta.

| sanboss a răspuns (pentru CodrutElian1990):

Deci biblia spune ca pamantul este rotund, si stiinta aporba ceea ce spune biblia. Inainte oamni credeau ca este plat dar stiinta a dezvaluit ca Biblia avea dreptate intelegi?

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru sanboss):

Asemenea logica nici nu trebuie comentata. Deci pamantul s-a transformat din plat in rotund. De aceea a fost condamnat Galileo Galilei si Nicolaus Copernic, ars pe rug Giordano Bruno, ca eretici?
Biblia spune ca pamantul este rotund doar dupa ce nu a mai putut tagadui vechea teorie ca este plat. Biblia, in vechiul testament sustine ca pamantul este centrul universului, soarele si luna se invart in jurul lui.
Daca biblia este cuvantul lui Dumnezeu, de ce nu s-a stiut de la inceput ca pamantul se invarte in jurul soarelui? Nu a stiut Dumnezeu, care le-a facut, acest lucru? Va dati singuri cu biblia in cap ce sustineti ca ea cuprinde cuvantul lui Dumnezeu.

| Whateverrr a răspuns:

Nu e adevarat. Religia nu se contrazice cu stiinta. Pana la urma, Dumnezeu a creeat si ceea ce noi intelegem prin stiinta (legile fizicii, relatiile matematice etc) sioamenii inca descopera lucruri noi. Trebuie sa acceptam ideea ca daca nu intelegem noi anumite fenomene, nu inseamna ca nu sunt adevărate.
Iar la a doua intrebare, din contra, Dumnezeu ne descopera adevarul si chiar ne indeamna sa studiem/cercetam, insa motivul unora pentru care nu vor sa accepte Biblia este tocmai pentru ca nu le place adevarul, nu vor sa-si schimbe stilul de viata cu care s-au obisnuit.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Whateverrr):

Pana in epoca renascentista biserica sustinea ca tot ce descopera stiinta vine de la satana. Vazand ca nu mai poate sustine aceasta teorie, au intors-o la 180 de grade (era sa zic 360 de gradelaughing )
Cat priveste ca ne indeamna sa cercetam, spui niste neadevaruri. "Cuvantul lui Dumnezeu spune: crede si nu cerceta". Asa scrie, nu mai stiu unde, in biblie.
Daca Dumnezeu a creat tot ce este bun in mitea omului - ca doar prin acestea s-au creat toate descoperirile stiintifice, nu au cazut din cer - de ce nu a scos din mintea oamenilor ura care duce la razboaie, crime, tate lucrurile rele. De ce, din psihicul uman nu a scos acele apucaturi rele, pentru ca omul sa nu mai fie tentat sa le puna in practica?
Ai foarte mare dreptate cand afirmi ca fenomenele sunt adevarate, chiar daca nu le intelegem. Ca doar asa a aparut credinta ca exista o forta upranaturala, instapanind frica in oameni. Iar conducatorii au transformat aceasta neintelegere si frica intr-o ideologie: religia. Pentru ce? A spus-o Eminescu atat de bine.
Ba da, religia s-a contrazis si se contrazice cu stiinta. Dar acest lucru doar pana in punctul in care stiinta demonstreaza contrariul religiei.

| sadrian46 a răspuns (pentru Whateverrr):

Pana la urma, Dumnezeu a creat. Stop, până la urmă, această afirmație nu este susținută de nimic. Despre Dumnezeu poți să spui orice ai chef, dar asta, că spui tu că a creat nu are nici o valoare pentru viață. De unde știi? Din auzite. Iar cei care ți-au spus ție, de unde știu asta? Din auzite. Iar cei ce au scris Biblia, de unde au știut ce să scrie? Fiindcă au auzit de la cineva și ei. Ce sunt astea? Vorbe trasmise de la unul la altul. Astea sunt, până la urmă, cuvintele - Dumnezeu a creat. Fenomenele sunt fenomene și vorbele sunt vorbe. Și fenonemele despre care discutăm, sunt modele ale lumii din capul nostru. Dar între suma fenomenelor din lumea aceasta, tot ceea ce noi înțelegem și ființa numită Dumnezeu nu există nici o legătură decât aceste cuvinte, care cuvinte? Dumnezeu a creat. Fără nici o legătură aceste cuvinte nu au nici o valoare, indiferent câte milarde de oamei le repetă și câte miliarde de Biblii se tipăresc. vorbele goale nu au valoare.