| Dorugar a întrebat:

Este considerat un pacat ca noi sa-l injuram pe Dumnezeu?

Pun aceasta intrebare pentru ca in Biblie se vorbeste despre Dumnezeul veacului acesta, si ca acest Dumnezeu la care ne inchinam toti cei care traim in veacul acesta... ar fi de fapt Satana.
In concluzie
Este ceva negativ sa-l injuram pe Satana care se da drept Dumnezeu nostru?

28 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Treaba lui satana dacă se dă drept Dumnezeul nostru, important e cine alegem fiecare să fie Dumnezeul nostru.Pe Dumnezeu creatorul e păcat dacă îl înjurăm.

| Dorugar explică (pentru ania):

Pai ce te faci daca acel Satana este exact Dumnezeul religiei crestine?
Sau nu stii ca in Biblie se vorbeste de Dumnezeul Veacului acesta ca fiind Satana, si ca in religie exista doar doua veacuri si doua Testamente si veacul acesta este veacul Nouli Testament.
Asa ca cine este Dumnezeul tau daca suntem in veacul acesta al Noului Testament? Nu cumnva Satana?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai Dumnezeu e Dumnezeu, satan e satan... E diferenta de la cer la pamant. E adevarat ca sunt si oameni care il au ca dumnezeu pe satan. Dare

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Pai e clar ca Dumnezeu e Dumnezeu si Satana este Satana, dar ce te faci daca crestinii ii spun Dumnezeu chiar lui Satana?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai Dumnezeu e Dumnezeu, satan e satan... E diferenta de la cer la pamant. E adevarat ca sunt si oameni care il au ca dumnezeu pe satan. Dar e mai bine sa nu injuri pe nimeni. Poti alege sa stai aproape sau departe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow, cat ai scris pentru mine! Nu stiu ce te face sa crezi ca fac parte dintr-o religie crestina. Eu nu am nici o religie, nu frecventez nici o biserica, doar citesc Biblia in scop informativ (si ce-i drept o consider o carte speciala) deci, poate nici n-ar trebui sa raspund la anumite intrebari religioase. Am inteles ca intrebarea nu se refera la tine, am observat ca ai atatea cunostinte in domeniu incat nu-ti permiti sa primesti vreun sfat. Ce crezi tu e corect 100% si adevărat. Imi cer scuze ca m-am deranjat sa-ti raspund la intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Wow cat ai scris pentru mine! Nu stiu ce te face sa crezi ca eu fac parte dintr-o religie crestina, nu frecventez nici o biserica, doar citesc biblia in scop informativ (si ce-i drept o consider o carte speciala) deci poate nu ar trebui sa raspund la anumite intrebari religioase. Am inteles ca intrebarea nu se referea la tine, ci in general. Am observat ca ai atatea cunostinte in domeniu incat nu iti permiti sa primesti vreun sfat. Ce crezi tu e corect si adevarat 100%.Imi cer scuze ca m-am deranjat sa iti raspund la intrebare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eram atat de nerabdatoare sa iti raspund, incat ti-am trimis de doua ori acelasi raspuns. happy

| aabaaab3278 a răspuns:

Fa-ma sa inteleg, tu esti ateu, deist, sau agnostic? sa stiu si eu. Sper sa raspunzi...

| Dorugar explică (pentru aabaaab3278):

Este cam greu sa intelegi ceva despre mine, atata vreme cat nici macar atat nu intelegi ca intrebarea nu se refera la persoana mea.

| Userrr a răspuns:

Important este sa crezi cu adevarat, nu sa te duci in fiecare duminica la biserica, sa postesti in fiecare miercuri/vineri..sau alte chestii de astea.Biblia spune numai prostii, la fel si biserica, ca este pacat sa injuri, sa fumezi, sa te gandesti la sex...asta sunt doar niste aberatii. Poti injura cat vrei pe cine vrei, atata timp cat tu crezi si nu iti bati joc de El nu e nicio problema...asta e parerea mea.

| Dorugar explică (pentru Userrr):

De ce este important sa crezi cu adevarat intr-o lume in care nu conteaza ce crezi ci doar ceea ce STII... si cat de bine STII?

| Lucică1998 a răspuns:

Bă din partea mea poți sa il înjuri pe Satana dar sa înduri consecințele pentru ca are si el puterea lui. Tine cont ca nici arhanghelul Mihail nu a îndrăznit sa ii spună vreun cuvânt de ocară Satanei atunci când se luptau pentru trupul lui Moise.

| Dorugar explică (pentru Lucică1998):

Hahaha... eu cred ca tu confunzi mitul cu realitatea dar si cu lipsa de cultura religioasa. Trupul lui Moise nu avea cum sa fie ravnit de Satana pentru ca in VT Satan este ingerul de incredere a lui Dumnezeu iar Diavolul personajul negativ a aparut odata cu NT, adica cu nasterea lui Christos.
Iti recomand sa te documentezi si sa iei contact cu realitatea ...pentru ca se pare ca te afli pe calea gresita a Tatalui minciunii si a dezinformarii

| toleagiulia a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti deloc la satana, ci din contra sa iti fie scarba de acest nume
la Dumnezeu ne inchinam pentru ca El este creatorul nostru si nu trebuie sa il injuram, este ca si cum l-am injura pe tata in fata. Este mare pacat sa il injuri! Porunca a 4-a este despre inchinare si spune ca a 7-a zi s-a odihnit, daca observi calendarele din bisericile ortodoxe si catolice au schimbat ziua de odihna (a 7a) si aceasta este Sambata!

| Dorugar explică (pentru toleagiulia):

Draga, eu ma gandesc cu scarba la Satana dar tare ma mir ca altii il considera ca fiind Dumnezeul lor cu toate ca Biblia vorbeste foarte clar despre Dumnezeul Veacului acesta, (adica veacul Noului Testament) si tot Biblia spune ca Dumnezeul veacului acesta = Satana le-a furat oamenilor mintile atat de rau incat oamenii il cred si il slavesc ca Dumnezeul lor.
2 Vezi ca tu confunzi pe Dumnezeul lui Moise cu "dumnnezeul" religiei crestine. Dumnezeul lui Moise este acela care a creat lumea in 6 zile si a 7-a s-a odihnit. Problema este ca voi crestinii sunteti atat de ametiti incat nu stiti ca acel Dumnezeu din capitolul Facera este Dumnezeul lui Avraam si a lui Moise si nu al crestinilor care au FURAT miturile religiei mozaice impreuna cu Biblia acelei religii

| corinelmik a răspuns:

Eu nu ma inchin lui Satana si ma rog ca nici tu sa nu o faci.Nu injura pe Dumnezeu (unul singur este el)cel care a facut totul. Exista, uita-te si convinge-te! https://www.youtube.com/watch?v=a3x4ObnpRcM

| Dorugar explică (pentru corinelmik):

Mai corinel cel mic, tu te inchini zilnic la Satana doar ca il denumesti Dumnezeu. Crestinii nu au alt Dumnezeu decat pe Lucifer adica pe Christos.
Iar faptul ca Lucifer = Dumnezeul crestinilor il poti vedea singur in aceasta slujba de Pasti la Vatican, slujba tinuta chiar in fata Papei de la Roma
https://www.youtube.com/watch?v=0IgdzyMNfjw

Asa ca nu te baga in religie ca uite devii satanist fara sa stii, si mai bine preocupa-te de viitorul tau profesional decat de sarlatania religioasa care te duce la pieire

| corinelmik a răspuns (pentru Dorugar):

Si ma rog tu cui i te inchini zilnic? In cine crezi? Eu ma inchin zilnic Dumnezeului care ne-a creat pe noi si tot ce e in jur, deci nu e satana.Tu zici ca Isus e Satana? Vai ma minunez de cate ori intru pe aici.Pai cine a vindecat orbii si a inviat mortii? Satana? Eu stiu ca Satana nu are atata putere.Si te rog sa nu imi spui Satanist!

| Dorugar explică (pentru corinelmik):

Sper ca te inchini zilnic Mameui tale, ca ea a fost aceea care te-a creat si impreuna cu Tatal tau te-au dumnezeit (adica crescut si ingrijit) ca sa devii om si nu un mougli parasit in padure.
Tot ce este creat in jur nu a creat nici Dumnezeu si nici Satana, ci NATURA, care vezi bine invie in fiecare primavara fara sa aiba nevoie ca fraierii sa o linguseasca toata ziua pentru minunata ei creatie.
Pai daca ma i9ntrebi de vindecat orbii si inviat mortii, atunci probabil ca trebuie sa vorbim de medicii de la spitale, ca zau ca nu am auzit ca cineva sa mearga la biserica sa fie vindecat in loc sa mearga la medic asa cum merg absolut toti oamenii normali.
Satana are puterea atat de mare incat citim in Biblie la Corinteni 4 4. "Ca Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile oamenilor"!
Si cand vorbim despre veacul acesta vorbim de veacul Noului Testament si de Dumnezeul acestui Nou Testament, "un dimnezeu" care se recunoaste singur ca fiind Lucifer in Apoc 22:16, si mai se lauda ca este Stapanul Iadului in Apoc 1:18 si mai vezi odata filmul facut la Vatican, capitala religiei crestine) unde poti vedea foarte clar ca Lucifer este slavit ca Dumnezeu.
Asa ca tu daca esti crestin inseamna ca esti SATANIST si asta nu o zic eu ci o zice Biblia

| corinelmik a răspuns (pentru Dorugar):

Nu pot sa cred ca sunt oameni care gandesc asa, sunt nou pe TPU da ma cutremura ce gandire au unii oameni.Natura a creat ce e in jurul nostru? Adica Natura a creat natura? nu inteleg.Probabil ca ma depaseste.Sa pus natura singura de la sine intr-o perfecta armonie? Tu nu vezi ca nu e animal s-au pasare care sa nu-si aiba rolul ei important in natura? Cum imi poti explica cum toate stiu ce au de facut.Te respect, dar nu pot intelege cum poti sa-mi spui asa ceva. Uita-te la clipul asta Te rog din suflet si daca mai imi zici si atunci ca natura a crea singura toate astea eu ma dau batut.Te rog urmareste-l macar jumatate si zi-mi parerea ta.https://www.youtube.com/watch?v=a3x4ObnpRcM

| Dorugar explică (pentru corinelmik):

Ce crezi tu nu intereseaza pe nimeni. Important este doar ceea ce STII.
Si asta vezi la momentele importante ale vietii, ex examenele la facultate sau probele de lucru la angajare.
Faptul ca natura a creat totul in jurul nostru este un lucru pe care il vad clar pina si ignorantii.
Asa ca problema se pare ca te depaseste total, pentru ca stiinta nu a descoperit nici macar cea mai mica dovada ca totul este creatia lui Dumnezeu, Asta se cheama credinta, si in ziua de azi, asa cum am mai spus, nimeni nu da nici mucii pentru ceea ce crezi tu, sau alti, pentru ca este important doar ceea ce Stii. Daca nu STII esti considerat pro...st
Cat despre teoria Darwinista care explica clar cum natura a creat totul, ea este acceptata de toti oamenii de stiinta, si chiar si la Vatican ca fiind adevarata.
Clipul tAU este ceva ce se incadreaza in categoria "Delirul Prostiei omenesti".
Asa ca decat sa citesti propaganda mincinos religioasa care il sustine pe Lucifer adica pe Diavol drept Dummnezeu, accepta ca este cel mai mare pacat pe care il poti face sa-l slaveti pe Diavol ca fiind Dumnezeu!

| corinelmik a răspuns (pentru Dorugar):

Ma opresc aici! Ai ajuns prea departe ca sa mai vb.Probabil esti mult prea inteligent.M-ai facut prost, satanist fara ca macar sa ma cunosti.Sa fii sanatos inteligentule!

| Dorugar explică (pentru corinelmik):

Faptul ca tu te simti asa cum ai spus, nici pe departe nu inseamna ca eu te-am facut astfel, tocmai pentru ca nu te cunosc.
Eu am facut unele afirmatii la modul general pentru ca ele se pot dovedi foarte clar cu versete din Biblie coroborate cu aspecte din realitate.
Asa ca daca te superi cand auzi adevaruri dovedite, inseamna ca il ai ca Dumnezeu pe Tatal Minciunii

| DanielCibu a răspuns:

Daca tu consideri ca Satan e dumnezeul tau si ca urmare il injuri eu nu stiu ce sa zic! Pana la urma care este efectul injuraturii? Te ajuta sa te descarci? Pai atunci rosteste binecuvantari nu blesteme pentru a te descaraca...

| Dorugar explică (pentru DanielCibu):

Eu nu am ca Dumnezeu nici pe Yahwe si nici pe Satana, dar Biblia TA, vorbeste de Dumnezeul veacului acesta si spune ca acesta e Satana, deci Dumnezeul tau este Dumnezeul veacului acesta(adica veacul Noului Testament, si rezulta pe cale logica,
conform BIBLIEI ca dumnezeul tau este Satana

| Dorugar explică (pentru DanielCibu):

Ce sa binecuvantez?
Sa binecuvantez faptul ca Dumnezeu sta si priveste din ceruri cum milioane de copii nevinovati mor de foame si de boli date de El?
Sau sa binecuvantez ca lasa pe lumea creata de EL atatea razboaie in care mor anual sute de mii se oameni nevinovati majoritatea civili?
Stii cum L-as binecuvanta pe acest Dumnezeu al tau nu si al meu?
Ia sa vedem daca ghicesti?

| DanielCibu a răspuns:

Si ca sa iti raspund la intrebare DA este pacat sa injuri atat pe satan cat si pe Dumnezeu sau pe oameni! Sper ca te-am ajutat☺