| Dorugar a întrebat:

In Biblie la Corinteni 4:4 vedem ca scrie asta:
"Dumnezeul veacului acestuia a orbit minţile oamenilor"
Ce vrei mai clar decat atat?
Nu stiti ca in religie sunt doar doua veacuri, si anume veacul Vechiului Testament, si Veacul noului Testament

Oare realizati ca veacul acesta in care traim noi este veacul Noului Testament?
Adica cel la care se refera Biblia cand spune ca Dumnezeul veacului acesta = Satana, a orbit mintile oamenilor!
Nu cumva aceasta orbire a mintii oamenilor face ca oamem´nii in Romania sa fie atat de religiosi si face ca Romania sa fie cea mai retrograda si inapoiata tara din UE?

11 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat
| Alcyon a răspuns:

Cred ca ar trebui sa renunti la a o mai face pe teologul. Daca-ti plac povestioarele in genul celor scrise de Dan Brown, iti propun sa te faci scriitor si sa ne lasi pe noi in pace.

| Dorugar explică (pentru Alcyon):

Multumesc pentru sfat, dar iarasi ai dat cu bitul in balta si te-ai stropit!
Religia nu se face pe TPU ci la biserica sau acasa, iar daca cei va tine vin pe un forum public cu MINCIUNI religioase, iata ca si eu vin sa va dovedesc ca adevarul este altul decat acela pe care il propgati voi. Asa ca daca nu mai vrei sa fi combatuta, traieste-ti minciuna si prostia acasa in mediul tau si nu veni pe un forum public, si nici nu cere ca adevarul sa taca in fata minciunii!

| Dorugar explică (pentru Alcyon):

Cred ca sfatul acesta ar fi trebuit sa-l dai celor care au scris Biblia. Mie degeaba imi ceri ceva ca eu nu pot face nimic altceva decat sa ma refer la Biblia in care este scris ceea ce vezi cand iti arat eu pentru ca pe voi credinciosii nu va duce capul nici sa cititi Biblia si cu atat mai putin sa intelegeti ceea ce scrie in ea!

| BogdantheDreamer a răspuns:

Dorugar e usor sa dam vina pe alti factori, pentru ipocrizia noastra. Oamenii sunt de vina, vezi tu educatia si multi factori ce apartin politicii. Oricum ai criticat cam dur " retrograda, inapoiata", wow daca ai fi fost nascut in Siriawinking.

| Dorugar explică (pentru BogdantheDreamer):

Nu dam vina pe niciun alt factordecat pe factorii din realitate. NU oamenii sunt de vina pentru ca ei nu se educa singuri ci sunt prostiti si indobitociti intr-o scoala care si-a propus sa formeze prosti smecheri si ratati si nicidecum oamenii educati in cultul muncii si al responsabilitatilor asumate. Si da nu am gresit ca am spus EUROPA si iria ta nu este in Europa, tot asa cum nici Sabahul in care mai traiesc si astazi vanatorii de capete nu este in Europa. Si da suntem rusinea Europei si cea mai inapoiata tara din UE cu o populatie de oameni ignoranti si stupizi pentru ca ei desi s-au nascut normali ca oricare alt om de pe planeta, sunt prostiti in scoli care le distruge personalitatea in loc sale-o formeze.
Pare cam dur ceea ce spun eu, dar nu eu sunt de vina ca REALITATEA este atat de dura in Ro. eu doar o descriu cu este ea vazuta cu ochii unui om normal crescut si format intr-o societate normala din Europa normala si civilizata. Adica unul care are acea detasare care ii permite sa vada clar adevarul

| unprietenaproape a răspuns:

Aia din orient cum sunt? nu religiosi? nu ne putem compara cu ei
te onoara pe strada daca spui ceva urat
nu este vina religiei ca Romania e saraca ci a coruptiei

| Dorugar explică (pentru unprietenaproape):

N-ai inteles nimic, in Romania functioneaza "Modelul ortodox" adica ortodoxia, inseamna sarlatanie prostie la firul ierbii si cu cat urci in sus sarlatania este coruptia mai mare pina la cel mai inalt nivel! Tu poti sa ii zici coruptie ca tot modelul ala este adica ortodox!

| Andrei199618 a răspuns:

Salut. Ai vreun Dumnezeu?

| Dorugar explică (pentru Andrei199618):

Da sigur ca DA! Eu il am ca Dumnezeu pe cel care il recunoaste atat Isus cat si Creatorul ca este un Dumnezeu!
Dar tu ca si crestin, adica unu care urmeaza o religie care NU a pornit de la Dumnezeu ci dela un criminal in serie ca si Constantin,
Asa ca te intreb eu la randul meu...tu ai vreun Dumnezeu?
Nu cumva "dumnezeul" tau este unul cu coarne si coada cel care se lauda in Apoc 1:18 ca este Stapanul Iadului. si este slavit la Vatican cu numele de Lucifer?