| BilaRomânească a întrebat:

Este creștinismul o religie care este pe moarte?

19 răspunsuri:
| danut a răspuns:

"Este creștinismul o religie care este pe moarte?"
ABSOLUT, din cei aproximativ 2, 5 miliarde de crestini mor zilnic cateva zeci de mii, dar asa sunt si la celelalte religii, mor si de la ele. asta este plata pacatului. Acum serios, crestinismul NU va dispare pana la sfarsit ci CREDINTA va dispare, DAR asta este cu totul altceva. O religie moarta este o religie fara credinta dar asta nu o face sa dispara ci se transforma in TRADITIE.

| ania a răspuns:

Religia Creatorului existenței, nu va fi pe moarte niciodată.

| RAY a răspuns:

Nu chiar,crestinismul e pe primul loc ca popularitate,desi a scazut in ultimele deceni in occident, a crescut in africa, desi crestinismul este impartit in diverse religi, secte, culte

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru RAY):

Corect,crește atât în Africa, cât și în alte zone, dar din cauza persecuțiilor, nu se mediatizează. Am totuși o mică specificare la răspunsul tău: Creștinismul este împărțit în culte și diferite denominațiuni ale cultelor, dar sunt și biserici/adunări Creștine fără cult.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu este deloc pe moarte cu 3 miliarde credincioși sau așa ceva pe glob.
Problema este alta. Relevanța ei penrtru cresdincioși, felul cum le influențează viața, comportamentul. Aici religia creștină acum are mari probleme. Creștini ortodocși români sunt creștini pe patru roate. Sunt duși cu căruciorul la botez, cu mașina, eventual limuzina la cununie, și cu dricul la mormânt. Mai merg la biserică de Crăciun și de Paște. Păi nu e religia pe moarte, dar nici prea vie nu este. Cum se poartă cei ce conduc biserica, nu comentez aici, acum.

| Celcestietot a răspuns:

Poate parea ca este si atunci cand isi va da ultima suflare, va veni Dumnezeu in persoana sa arate slava Sa.

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Nu.Atât timp cât există oameni care întrețin voit acest program, crezând doar ei că există „acolo sus" un zeu divin care le scrie și le dă totul, creștinismul nu va muri.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Din întrebarea retorica a Domnului Isus adresata ucenicilor "Oare va găsi Fiul Omului la revenirea Sa credință pe pământ?" rezulta ca da, creștinismul e pe moarte, in ciuda statisticilor cu care se mândresc popii, ca fiind majoritari. Adevărul este ca creștinii au fost minoritari tot timpul. Ceea ce arata statisticile sunt falși creștini.

| Panamax a răspuns:

Doua miliarde si jumatate de zombie inca viseaza cai verzi pe pereti.Ratiunea este pe moarte.

| Algo098 a răspuns:

Pentru multi dintre oameni credinta inlocuieste stiinta (la care nici nu pot avea acces si nici nu ii intereseaza), deci e posibil sa ramana asa foarte mult timp de acum inainte.

| RAY a răspuns (pentru Algo098):

Plus ca credinta, religia satisface nevoile emotionale ale omului de rand, da un sens, scop vieti, ai parte de un ajutor divin si de protectie divina si scapi de frica de moarte, desi te auto minti dar mergi inainte, cam asa a procedat multi din specia noastra

| Algo098 a răspuns (pentru RAY):

Asa este. Credinta le genereaza frica apoi vine cu "rezolvarea" situatiei create.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Observ ca da, nu numai ca numărul de convertiri la religia islamică prezintă creștere, dar si faptul că musulmanii au mai mulți copii decât creștinii.

Studii demografice aici: https://www.pewforum.org/2017/11/29/europes-growing-muslim-population/

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"...dar si faptul că musulmanii au mai mulți copii decât creștinii."

Macar ai inteles ca religia tine in mare masura de mediul in care cresti, nu de vreo judecata logica.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Crestinismul este temelia lumii cunoscute de noi. Fara Cristos nu am mai avea parte de mantuire. Daca crestinismul ar fi pe moarte atunci si umanitatea ar fi pe duca. Credinta nu va pieri niciodata.

| pacatosulBogdan a răspuns:

E cuvantul Domnului ca pe Biserica Lui "nici portile iadului n-o vor birui" (Matei 16, 18)! Oricate prigoane si persecutii au fost, oricati crestini au fost torturati si omorati, credinta in Dumnezeul treimic nu a fost invinsa, ci dimpotriva Hristos i-a invins pe prigonitori.
Ce a strigat Iulian Apostatul cand sulita Sfantului Mucenic Mercurie l-a omorat? "M-ai invins, Galileene!".
Nimeni nu poate lupta impotriva lui Hristos Dumnezeu, fara sa se raneasca!