| anonim_4396 a întrebat:

Este Dumnezeul mânios al Vechiului Testament acelaşi cu Dumnezeul iubitor al Noului Testament?

23 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Pai, ce spune in Noul Testament, stii?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Vorbim mâine că sunt obosit, fratelo. Poti reflecta la asta până atunci. Nbwinking

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok, nu esti singurul fraticule happy. Nb.

Răspuns utilizator avertizat
| CostinAlamariu a răspuns:

DA, este. Sa zici ca in VT si NT sunt doi Dumnezei diferiti, unul rau si unul bun este o erezie numita Marcionism. De ce este o erezie? Pentru ca nu are niciun sens. In primul rand nu scrie nicaieri in Noul Testament ca Dumnezeul vechiului Testament era rau. In al doilea rand Insusi Iisus isi face aparitia de foarte multe ori in VT. Cand citesti despre "Ingerul Domnului" in Vechiul Testament e clar ca acel "inger al Domnului" este de fapt Iisus. Aminteste-ti ca in ebraica "inger" inseamna doar mesager. Poate fi un om mesager sau chiar Dumnezeu Insusi. In Biblie exista un singur Dumnezeu cu o singura voie, intreit in persoane.

| Digikey a răspuns:

Povestile au fost scrise in perioade si tari diferite.
De aceea calitatile zeului difera.

| Digikey a răspuns:

In niciun testament nu este vorba de vreun zeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tu crezi că Legea veche era mai grea decât Legea Harului, Noul Legământ?

Legea Veche a fost doar îmbrăcată în Legea Nouă, nu a fost desființată cum cred mulți. Legea Harului nu este mai ușoară decât Legea Veche, este mai grea pentru că pentru că Legea Veche dacă o ascultai te făcea neprihănit; Legea Nouă te va face neprihănit dacă o duci până la capăt, toată viața ta.
Era mai ușor să fim evrei pe vremuri, pentru că dacă păcătuiam luam un țap, luam un miel și se ierta; acum dacă perseverăm în greșeală ne ducem și tot ducem la vale.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

,,acum dacă perseverăm în greșeală ne ducem și tot ducem la vale.'' -> la ce te referi?

| Whateverrr a răspuns (pentru anonim_4396):

Ba era mai greu de tinut Legea. Era imposibil, de fapt. De-aia a venit, de fapt, Domnul Isus: ca sa ne scoata de sub lege si sa ne aduca sub harul sau. Acum, in perioada harului, ca sa fim mantuiti trebuie doar sa credem in El. Faptul ca noi traim o viata in neprihanire dupa ce ne pocaim, este o consecinta a mantuirii, nicidecum o condiție. Ce poate fi mai usor decat ca accepti ca Altcineva a murit in locul tau?
Si sa nu uitam ca jertfa lui Isus este definitiva, pe cand jertfele din vechime nu. Deci, Noul Legamant este superior celui vechi.

Iar pentru intrebarea initiala: da, Dumnezeu este acelasi. El este dragoste in esenta Lui, si asa a fost mereu. Chiar si in VT putem vedea in nenumarate situatii bunatatea lui Dumnezeu, providenta Lui.

| anonim_4396 explică (pentru Whateverrr):

Nu este mai ușor. Credința este cel mai greu lucru de îndeplinit din Biblie. Cine are impresia că dacă spune "Isus Hristos este Domnul!" este mântuit, atunci Dumnezeu să aibă milă de el.

In Legea Veche îți terminai viața cu o jertfă și la Înviere erai luat, în Legea Harului dacă nu te pocăiești(adică dacă nu-ți schimbi mentalitatea având gândirea, de sacrificiu de sine pentru aproapele tău, a Domnului Isus) nu mai ești mântuit.

Da, este același Dumnezeu, YHWH.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Să spunem că ai păcătuit uitându-te la filme pornografice. După ce ai auzit de Domnul Isus, de pocăință și de mântuire te-ai pocăit. Dacă te-ai uitat iar la materiale pornografice după ce te-ai pocăit înseamnă că de fapt nu te-ai pocăit, adică nici nu ai început pe drumul mântuirii acum rămânând și mai puțin timp pentru lucrarea ta în Domnul.
Pocăința înseamnă schimbarea minții, înțelegi, raționalizezi gravitatea păcatului respectiv.
Un exemplu: Dacă îi dau unui copil otravă ce am făcut-o bună la gust spunându-i că este o otravă foarte gustoasă ca sucul, va bea? Da, pentru că nu înțelege consecința otrăvii. Dacă îți dau ție, bei? Nu pentru că înțelegi consecința. Așa este și cu pocăința.

Răspuns utilizator avertizat
| pacatosulBogdan a răspuns (pentru Whateverrr):

Te consideri deja mantuit?!

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Poti fi mantuit si fara ajutorul lui Iisus, n-am dreptate?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Poti fi daca respecti poruncile Lui.De fapt daca îi respecti poruncile e ca si cum ai crede în El.
Oricum "și dracii cred si se înfioară", deci degeaba crezi daca nu faci voia lui "cine ma iubeste pazeste poruncile Mele"

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Tu? Nu, pentru că ai auzit de El.
Nici prea mulți din cei ce nu au auzit de El nu vor fi mântuiți pentru că mi-e greu să cred că au fost mulți ce nu căutau fericirea în egoism.
Oricine are o gândire a bunătății și nu a auzit de Domnul Isus este mântuit.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Si nu numai poruncile. Majoritatea evreilor nu cred in Iisus.

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Fiecare om sub legea de la vremea lui, pot fi mantuiti si ei prin fapte. Deci, Iisus a venit ca sa ne ia sansa la mantuire sa inteleg?

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

Când zici "Nu cred în Isus(evreii)" la ce te referi? Că nu îl recunoaște ca Fiul lui Dumnezeu, sau că nu cred în povețele lui?

| Celcestietot a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca majoritatea nu il recunosc ca Mantuitor, ca fiu al lui Dumnezeu.

| anonim_4396 explică (pentru Celcestietot):

A venit să-ți arate binele. Ți-am zis, nu cred că sunt așa mulți oameni ce nu caută fericire în egoism. Domnul Isus a venit să-ți arate adevărata fericire care duce și la mântuire.
Tu dacă nu ai auzit de Domnul Isus și ai găsit fericirea în dragostea agape(a sacrificiului de sine pentru celălalt) ești salvat.
Dacă ai găsit fericirea în dragoste(agape) nu poți să nu devii creștin după aflarea Evangheliei.
Dacă Îl respingi pe Domnul Isus Hristos nu poți fi salvat oricât de multe fapte bune ai face pentru că El este Mesia. Dacă Îl respingi nu mai are autoritate asupra ta, iar viața depinde de El, așa că...
Dacă nu știi nimic, Dumnezeu nu pedepsește neștiința, dar poruncește ca lumea să-și schimbe mintea(să se pocăiască) înțelegând valoarea binelui.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Manifestările divine din V și N testament sunt diferite. Pe atunci Dumnezeu îți zicea să faci o jertfă pentru păcatele familiei tale și se ierta, acum trebuie să te pocăiești(s-a făcut Jertfa, da?) și să o ții așa toată viața ta. Nu înțeleg ce este atât de greu de înțeles.
Pe atunci numai cei aleși erau unși cu Duhul Sfânt(și presupun că știi responsabilitățile lor), acum toți putem fi pecetluiți cu Duhul Sfânt având responsabilități enorme, nu doar să ne ducem să ardem un miel ci întreaga viață a noastră este una de smerenie și "jertfire" proprie.