| Linguritza a întrebat:

Este interesant ca in sectiunea aceasta, din cate am citit, vad fel si fel de idei. Pe langa asta, majoritatea sunt si atei. I-a in gluma cam orice este legat de Biserica. Care este parerea voastra pana la urma despre moarte in general? Unde veti ajunge dupa? Voi aveti un anumit scop? Sau muriti, asa cum ati trait? Fara injuraturi, sau jigniri, chiar as vrea sa aud parerea unor atei. Nu judec ideile voastre, doar purtam o conversatie.

11 răspunsuri:
| Zenicide a răspuns:

Dupa ce mori ajungi exact cum erai si inainte sa te fi nascut.

| relian a răspuns:

Oamenii nu au spus 100% ca nu exista sau na existat ceva, cineva din care am aparut noi.Ateii nu sant de acord cu Dzeul asta biblic aia e tot.De ce? Simplu, pentru ca nu se leaga, pentru ca in afara de Dzeu mai sant inca 99 de mii de alti Dzei, pentru ca Dzeul asta din biblie nu este cel drept, pentru ca acum zice una si peste o pagina doua spune altceva.Pentru ca instiga la crima, instiga la violenta iar credinciosi spun ca nu e bine sa fii violent sau sa ucizi, insa dzeul lor chiar face asta.Atunci cum poti sa crezi in asa ceva? Si sa nu mai iei ca erau alte vremuri.Dzeu accepta s-a se culce tata cu fica sau tata cu fice, el trimitea oamenii sai sa ucida cine era impotriva lui sau cine nu i se supunea.Ti se pare logic normal asa ceva? Voi crestinii spuneti ca Dzeu a lasat pe fiecare sa aleaga da? Cum la lasat daca el spune cine nu e cu mine este impotriva mea? Cum ia lasat daca trimite pe evrei sai macelareascac pe altii care se inchinau la alti zei? Pai mai lasat sa aleg, mi-ai dat libertatea de alegere atunci de ce sa ma omori? Inteleg o sa imi arati totul la judecata de apoi dar in viata asta daca mai lasat liber sa aleg atunci lasa-ma.Deci cum poti sa fii de acord cu asa ceva? Vezi tu de aia unii oamenii stau se gandesc si apoi isi pun intrebari si daca nu gasesc un raspuns nu sant de acord.Deci nimeni nu se naste ateu.Pana la urma ateii sant cei care se bazeaza pe dovezi pe ceva real pe ceea ce ei traiesc.Pentru ca noi aici traim intr-o lume materiala si ca urmare facem ce trebuie sa facem in aceasta lume materiala.Cand o sa mergem altundeva daca mergem atunci o sa facem si respectam legile acelei lumi.Pentru voi e foarte usor sa vii sa spui nu stiu si daca nu stiu Dzeu a facut asta.Asta nu e o rezolvare nu este un raspuns. Daca problema ta nu are rezolvare atunci treceo la nerezolvate si astepti pina o sa apara si rezolvarea.Eu te intreb pe tine acum asa:oamenii pot clona un organism sau un om? Da.Ei atunci acea clona de unde isi are sufletul de care voi crestinii spuneti ca fiecare om ar avea? Daca sufletul doar Dzeu il da cum se face ca acea colna o sa aiba suflet si poate va fi o persoana foarte credincioasa in viata sa.Vezi tu de ce unii oamenii nu cred in zei? Pentru ca sant povesti fara vreo baza fara nimic dea face cu realitatea.

| M25M a răspuns:

Cand voi muri totul va fi ca inainte de nastere, adica intuneric, nimic, timpul nu va mai fi pentru mine. Mor si atat. Scopul este sa traiesc, sa ma bucur de orice ce clipa de viata oricum ar fi ea, pentru ca dupa ce voi muri nu voi mai simti nimic.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Care este parerea voastra pana la urma despre moarte in general?
ca moartea este sfarsitul vietii

Unde veti ajunge dupa?
un groapa mancare pentru viermii si atat

Voi aveti un anumit scop?
desigur ca da fiecare om are scopurii

Sau muriti, asa cum ati trait?
cum murim nu stiu, tu stii?

| Qinz a răspuns:

Eu cred in rai si iad, este cel mai corect sa fie asa...

| Serenade a răspuns:

Scopul meu este sa traiesc pana mor. Cand mori incetezi sa mai existi, nu trebuie sa am credinta cand afirm asta, e pur si simplu o observatie logica, creierul este cel care te ajuta sa percepi lumea inconjuratoare cu ajutorul intregului organism care il sustine bine inteles, iar cand creierul inceteaza sa mai functioneze, ai incetat sa mai exisisti. Dar sa spui ca o sa traiesti cumva fara creier mi se pare cea mai mare aberatie si tine mai mult de instinctul de supravietuire, unii oameni nu vor sa moara si isi imagineaza cai verzi pe pereti, confundand dorintele lor egosite cu realitatea.

| UnOmGanditor a răspuns:

Dupa ce voi muri voi putrezi la fel ca un animal mort, doar ca eu o s-o fac intr-un cosciug (desi dorinta mea e sa fiu incinerat sa nu se cheltuie bani pe porcarii de lemn).
De animale nu zice nimeni ca se duc in rai..cine stie de ce exista o biblie doar despre oameni.

Dupa ce voi muri corpul meu nu va mai fi, NIMIC nu se distruge, NIMIC nu se creaza TOTUL se transforma.

Asta e parerea mea, nu voi ajunge niciunde, e un capat de tunel. E ca la un joc unde cand ai pierdut iti scrie Game Over, insa nu poti sa restartezi. Te alegi cu ceea ce ai facut in istorie, daca ai facut istorie, daca nu tot ce ramane in urma ta este satisfactia ca ti-ai trait viata intensiv. Prefer sa folosesc fiecare secunda din timpul meu liber pentru a ma distra (desi faptul ca scriu acu la o tastatura ma contrazice) ca dupa 60 de ani de viata sa le povestesc nepotilor aventurile mele si mai apoi cand mor macar mor impacat cu gandul ca am trait la maxim.

Asta e ceea ce gandesc eu si sper ca te-am facut sa ma intelegi.

| Linguritza explică:

Dar pentru toata lumea, toti cei care mi-ati raspuns, de ce nu credeti ca ar exista Dumnezeu? Ce va impedica sa nu credeti asa ceva? Adica nu este nicio pierde daca tu crezi sau nu. Lasand la o parte toate astea cu Biserica. Sa spunem ca e doar o institutie publica. Dar Dumnezeu? ce va face sa nu credeti? Ce este gresit?

| 1libercugetator1 a răspuns (pentru Linguritza):

de ce nu credeti ca ar exista Dumnezeu?

lipsa dovezilor ca ar exista vreun creator

Ce va impedica sa nu credeti asa ceva?

ratiunea, logic
Ce va impedica sa nu credeti asa ceva? Adica nu este nicio pierde daca tu crezi sau nu

ce te impiedica pe tine sa nu crezi in zeus, horus?

de ce sa crezi in ceva ce niciodata nu o sa poti vedea?

Sa spunem ca e doar o institutie publica. Dar Dumnezeu?

dar dumnezeu nu exista

ce va face sa nu credeti?
lipsa dovezilor

Ce este gresit?
totul, cine la creat? cum a ceat totul din nimic?

| Thunderstruck a răspuns (pentru Linguritza):

Mai sunt 2700 de zei, spune-mi tu de ce as alege unul oarecare. Daca te-ai fi nascut in tarile arabe ai fi fost musulman si ai fi ajuns in iad, dupa cum spune biblia.Ti se pare normal?

| Linguritza explică:

Imi pare bine sa aud multe variante de la fiecare. Toti v-ati exprimat dupa propria putere de a gandi. Inlegatura cu moarte, este adevarat ca nici eu nu stiu acest fapt, dar a fost o intrebare. Pentru cei 2700 de zei, da este adevarat pe acest pamant a existat foarte multi zei. Dar asta nu inseamna neaparat ca unul din alta religie poate sa ajunga in iad, daca nu a fost la religia ortodoxo. Voi spuneti ca Dumnezeu nu este drept, si spuneti ca una spune alta face. Pai uite cum sta treaba, in vechiul testament, atunci omul era cu totul diferit, inca era la inceputul lumii asa cum descria biblia, iar atunci Dumnezeu normal ca avea cu totul o alta lege. Ideea ca sa se culce cu fica, sau sa aiba nu stiu cate sute de sotii, era pentru a se popula pamantul. Dar cu timpul, omul nu a mai inteles acest fapt, si dintr-o simpla dorinta de a se mari populatia, a inceput sa apara fel si fel de aberatii ca sa zic asa. Nu stiu exact cum pot explica acest fapt, dar Dumnezeu a permis acest fapt pentru inmultire. Cu trecerea timpului, asa cum am mai zis, omul s-a schimbat. De exemplu, inainte omul chiar daca era bogat, dar totusi el se comporta normal, e in ziua de astazi, si nu ma refer la toti, inca mai sunt oameni de acest fel, dar uni bogati pot sa zic urmatorul lucru, ca ei ii privesc pe alti de sus, in timp ce atunci la vechiul testament acest lucru nu era. Atunci bogatia era sa aiba vite multe, o gospodarie mare, tot ce ii trebuie omului sa traiasca si mult mai mult de atata, dar astazi, toate astea s-au transformat in bani, si banul conduce pe om, nu omul pe ban. Repet, atunci era vechiul testament, vechea lege. Atunci era cu totul altceva, pana la schimbare omului, si aici intervine noul testament. Aici omul este intr-un fel sau altul condus de anumite dorinte care il face pur si simplu josnic. Ia spune si tu mie, unul care este condus in viata de dorinta de a se imbogati si apoi moare, nerealizand mai nimic in viata, ci doar singurul fapt ca a alergat dupa bani, nebucurandu-se de viata care i s-a dat, nu pare ceva asa mai urat? Pe langa asta, Dumnezeu nici nu condamna sa te distrezi, sa te simti bine, ci din potriva, El a spus cand vezi pe cineva simtidu-se bine, du-te la el si veselestete cu el. Deci Dumnezeu nu condamna mai nimic ce este facut cu masura. Nici daca bei, nici daca te distrezi, nici daca muncesti sa realizezi ceva, deci chiar nimic, ci doar sa faci acest fapt cu masura. Dreptul Iov din vechiul testament, era un om foarte bogat, incredibil de bogat, dar Dumnezeu nu la condamnat cu nimic, ci din potriva, dandu-i greutati, si ramand inca credincios Lui, Dumnezeu i-a dat in schimb bogatii mai mare. Pentru ce? Pentru ca pe langa tot ce a facut el a facut cu masura, cu bautura, cu sotia, cu averea, a avut totusi credinta de a ramane fata de Dumnezeu fidel ca sa zic asa. Deci voi il vedeti pe Dumnezeu ca fiind nedrept, sau fix, dar de fapt el nu condamna pe nimeni care face totul cu masura. Si pe langa asta, spuneti ca daca nu esti in religia ortodoxa ajungi in iad. Sa fim seriosi, Dumnezeu nu omoara pe cel care totusi a facut bine in viata lui, a fost milos, a ajutat omul si daca este in alta relgiei ce? Il va judeca in alt mod. Este drept cu fiecare. Iar pe langa asta iadul nu inseamna neaparat foc si toate celelalte, iadul este ca o stare in care lipseste dragostea Lui Dumnezeu. Este ceva de genul tu fiind copil mic, esti abandonat intr-o zi ploioasa, cu frig si iti lipseste dragostea mamei, sau tatei. Esti singur, distrus si foarte trist. Ceva in genul acest este iadul. Deci sa nu crezi ca Dumnezeu nu este drept cu absolut nimeni, ci cu fiecare are un anumit plan, dar numai ca fiecare se departeaza prea mult de viata care i-a fost daruita si o distruge prin lacomie, si multe altele. Ca nu exista Dumnezeu? Pai imagineazati ca Dumnezeu este ca o energie mare, si noi, adica fiecare suntem din acea energie. Ia incearca tu sa il privesti, cand tu esti o energie din aceea energie. E ca si cum ai incerca sa bagi o nuca intr-o piersica. Nu degeaba se spune ca noi suntem creati dupa chipul si asemanarea Lui Dumnezeu, caci noi, sufletul nostru este de la Dumnezeu. Iar cea cu clonele, de aici nu pot sa iti mai zic, caci mintea mea este marginita, la fel si a ta si a lu toata lumea. Dumnezeu stie mult mai multe si de ce permite astfel de lucruri. Deci Dumnezeu este drept, dar daca ar fi drept asa cum vreti voi, pai atunci lumea noastra demult ar fi trebuit sa dispara, caci multe se intamplat. Vezi fel si fel de oameni care se urasc intre ei, nu exista deloc placerea de a trai, de a iti duce viata incontinuare in pace si sa o traiesti, caci este un dar, ci ei cauta sa se omoare unul pe altul. Moartea este cea mai dreapta, caci atunci cand iti suna ceasul, nu mai poti da inapoi.

Asta este tot ce am incercat sa explic, daca intelegeti bine, eu mi-am spus parerea asa cum si voi ati spus-o pe a voastra.