| Antisistem11 a întrebat:

Este jainismul singura religie pașnică?

Răspuns Câştigător
| Mayhem666 a răspuns:

Asta e prima data cand aud de religia asta, asa ca m-am pus pe cercetare si am aflat cateva chestii.

"Fiecare om este responsabil pentru faptele sale" - De acord, fie ca vrem sau nu, asta e adevarat, si nimeni nu poate contrazice asta.

"Toate fiintele au suflet etern si supus reincarnarii" - De acord, dar as modifica cuvantul suflet, l-as inlocui cu constiinta.

"Toate sufletele sunt egale si au potenta de a se elibera de reincarnare prin anihilarea karmei" - Partial de acord, sunt asa si asa in privinta karmei si existentei ei, ba cred ca exista, ba nu.

"Se bazeaza pe conceptia egalitarista" - De acord, si asa ar trebui sa fie in toata lumea, toti ar trebui sa fim egali indiferent de statutul social sau de alte detalii.

"Simpatia pentru toate fiintele, fie umane sau nu" - De acord, fiecare fiinta are dreptul la viata, fie om fie animal, si noi ca oameni nu avem dreptul sa decidem daca o fiinta inumana trebuie sa moara sau nu.

"A ucide un om, indiferent de motiv sau de împrejurare, este o faptă abominabilă" - La asta nu sunt de acord. Sunt partial pentru 'an eye for an eye'. Daca cineva a omori o persoana draga mie, as fi in stare sa ucid pentru acea persoana.

"Vegetarianismul este impus calugarilor si laicilor" - Habar nu am ce e ala laic, si internetul nu m-a prea ajutat sa aflu, nu mi-a dat un raspuns concret, a spus cineva din afara religiei, whatever the hell that means, dar sunt de acord, dar nu as folosi cuvantul impus. Crestinismul a folosit impus si uite unde s-a ajuns.

In concluzie, da, este o religie destul de pasnica, si probabil cea mai buna dintre toate, dar totusi, o religie tot religie e.
Ceea ce ar trebui sa ne faca oameni, sa ne faca mai buni, e ca noi ar trebui sa fim capabili sa luam deciziile bune fara sa fie nevoie sa fim dictati de o anumita religie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mayhem666):

Sunt de acord cu WisdomInTheDark, de fapt dupa aceste principii ale lui ma bazez si eu. Trăiască jainismul, singura religie rational-filosofică!

Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| alidenbealidenbi a răspuns:

Nu.