| DonEduardo a întrebat:

Jainismul este ateist, monoteist politeist sau nonteist?

Răspuns Câştigător
| TristanTzara a răspuns:

Da, deși țin să menționez că nu e o parte din religia lor.

5 răspunsuri:
| TristanTzara a răspuns:

Jainismul e că anumite variante ale Buddhismului, anume consideră existența și numărul deităților irelevante salvării individului.

| DonEduardo explică (pentru TristanTzara):

Deci sa inteleg ca exista, dar nu ajuta daca te rogi lor.

| TristanTzara a răspuns (pentru DonEduardo):

Unii cred că există alții că nu. Și chiar dacă există și ajută oamenii care îi venerează atât oamenii cât și zeii sunt supuși legii Karmei și a reîncarnării.

În orice caz, dacă cred sau nu în zei, nu e un lucru central Jainismului. E ceva similar cu creștinii care cred că Dumnezeu a făcut viață doar aici pe Pământ sau și altundeva în Univers. Nu e ceva de mare importanță religiei.

| DonEduardo explică (pentru TristanTzara):

Deci sa inteleg ca unii se roaga, altii nu.

| TristanTzara a răspuns (pentru DonEduardo):

Da, deși țin să menționez că nu e o parte din religia lor.

Întrebări recente