| Lusiaa a întrebat:

Este pacat contraceptia? Prezervativ, ....etc (din perspectiva bisericii ortodoxe)

Răspuns Câştigător
| CIaudiu a răspuns:

Cand a aparut conceputul de eugenism care consta in imbunatatirea geneticii umane prin mijloace de interventie, printre multe cele care au aparut datorita aceastsi teorii sociale au aparut si metodele contraceptive clasice, prezervativul, sterilet, etc. Biserica dintr-o data s-a speriat si a fost impotriva acestor lucuri spunand ca sunt pacate. Eugenismul a aparut recent, deci s-ar putea ca multe religii inca sa considere acest lucru un pacat. Sincer nu stiu daca in teorie ordodocsii au aceeasi parere. In practica stai linistita ca preotii majoritatea au si sotii si doar maxim 2-3 copii. O data ce au dat de gustul gaurii nu se mai lasa, asa ca rup latexii aia.
Sper ca intrebarea e pusa din pura curiozitate, nu din teama de a practica un alt pacat aberant scornit de biserica care nu tine legatura cu Dumnezeu dar care judeca si creaza noi pacate in numele său. Nu e niciun pacat sub nicio forma!

| Lusiaa explică (pentru CIaudiu):

Da am pus intrebare de curiozitate.Nu cred in religia ortodoxahappy

10 răspunsuri:
| ania a răspuns:

Inafara de prezervativ ceea ce se numesc mijloace cotraceptive sunt de fapt avortive nu opresc conceptia ci fixarea in uter a copilului deja conceput( amticonceptionalele, patila de dupa, steriletul, deci ucid viata, sunt pacat.

| Mayhem666 a răspuns:

Daca stai sa te gandesti, dupa biserica si sexul inainte de casatorie e considerat pacat. Deci daca te consideri crestin/a si nu esti casatorit/a, nu stiu de ce iti faci griji daca contraceptia e pacat, ca tot o sa faci un pacat cand o sa faci sex.

| halogen001 a răspuns:

Din perspectiva bisericii e pacat, pentru ca biserica are nevoie de cat mai multi enoriasi ca sa aiba cat mai multi bani si cat mai multa putere, pentru ca asta e interesul bisericii.

| halogen001 a răspuns:

Din perspectiva zeului numit Dumnezeu nu e nici o problema, pentru ca zeul respectiv e doar un personaj fictiv de poveste puerila, primitiva si absurda scrisa pentru prostirea si manipularea naivilor creduli si nestiutori.

| Meme10Memu a răspuns:

Nu e păcat daca nu se avortează.

| Panamax a răspuns:

Este pacat deoarece populatia globului creste in mod alarmant.
Sa speram ca Bill rezolva problema.

| Adrian5575 a răspuns:

Din perspectiva bisericii ortodoxe, da, este pacat sa folosesti orice mijloc de contraceptie. Chiar si acea metoda cu "scosul la timp" tot metoda de contraceptie este.

| PreaDistinsul a răspuns:

Si degetica e pacat, ai grije.