| benny7 a întrebat:

De ce sunt ateii împotriva Bisericii Ortodoxe?

20 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ai fi crestin si tu ai fi impotriva religiei

| benny7 explică (pentru RAY):

Nu

| RAY a răspuns (pentru benny7):

Dar iisus a fost steregoi

| benny7 explică (pentru RAY):

Iisus Hristos=Fiul lui Dumnezeu*
Sunt interesat de atei dacă nu ai banii poti să fi ateu?

| benny7 explică (pentru RAY):

EX:Осама бин Ладен pentru el viaţa nu a fost nimic doar a vrut ce?

| benny7 explică (pentru RAY):

Adică!
ateii trăiesc pentru ziua de astăzi in nepasare fără să gandească la ziua de maine la maxin?
dacă mor azi nu am pentru ce jăli?

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

D.p.m.d.v. sunt împotriva a tot ceea ce înseamnă credință, spiritualitate și ideologii religioase, pentru că ei nu cred dacă nu se poate dovedi clar că ele există.
Cât despre ortodoxism, eu cred că toți ar trebui să fie împotriva acestei secte religioase, pentru că este cea mai primitivă formă de manifestare a credinței într-un zeu, la care se adaugă faptul că unele practici încalcă decalogul.De asta se numește ortos+dogmatis=doxă(atenție doxa) dreptă, că nu are treabă cu spiritualitatea omului ci doar cu un set de doxe ce o mână de popi le consideră drepte.

| anonim_4396 a răspuns (pentru DeyCj):

Ortodoxismul este o ramura a religiei Catolice, care s-a separat in anul 1054, raspandindu-se in est...

| DeyCj a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, toate sectele religioase sunt desprinse din biserica universală(Catolică), că cuvântul catolic asta înseamnă; universal.

| GdX a răspuns:

Ateii nu au nimic cu religia. Impotriva bisericii ortodoxe romane sunt rasvratiti chiar si crestinii datorita nesimtirii preotilor. BOR, nu plateste taxe, ia banii de la sarmani, nu face spitale si nu ajuta nevoiasii, isi ridica palate, cumpara numai masini scumpe, ridica catedrala din Bucuresti pe banii primariilor, nu banii bisericii si tot incearca sa stoarca bani de la saraci. Acum...cum sa mai ai incredere in BOR? BOR de fiecare data a tinut cu partidul de guvernamant inca din perioada principatelor romane, pe cand biserica catolica a incercat intotdeauna sa se delimiteze de politic si sa se apropie de oameni.

| Mircea08 a răspuns:

Impotriva bisericii ortodoxe este absolut toata lumea in afara de ortodocsi. Asa e la orice alta religie

| benny7 explică (pentru Mircea08):

Cine e mai mult împotrivă ateii sau creştini. sau cine?

| Mircea08 a răspuns (pentru benny7):

Asta depinde de felul oamenilor nu de felul grupurilor. Eu de ex. nu sunt impotriva enoriasilor de nici o religie, eu sunt impotriva celor care propovaduiesc o alta invatatura, diferita de Evanghelie, si spun ca este invatatura din Evanghelie, sau propovaduiesc Vechiul Testament si Legea, si spun ca sunt crestini. Pe acesti mincinosi, dintre care multi habar nu au ca vorbesc despre ceva ce nu cunosc, nu-i agreez eu! Restul sunt liberi sa adere la ce invatatura vor si sa-si puna duhovnic si pe scaraotchi ca nu ma deranjeaza.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu sunt ateu dar consider religia ortodoxa sarlatanie cu acte in regula...
Religia isi are locul lui, este o traditie etc... in ziua de azi a devenit centru de ajutor pentru familii sarace, dar cand aud chestii gen ca cer "donatii obligatorii" pentru reparare, construirea de noi biserici ma cam ia dracu

| wpetterssone a răspuns:

Biserica Ortodoxă este doar cu numele. Ea respectă Biblia, dar se ia după principiile Tradiției și a obiceiurilor păgâne. Tradiției inventate de oameni, nu de Dumnezeu.
În Biblie, cartea scrisă de Dumnezeu pentru oameni prin intermediul a 40 de bărbați estea cea mai exactă carte din lume.

| benny7 explică (pentru wpetterssone):

Adică respectă Biblia, r se ia după principiile Tradiției și a obiceiurilor păgâne? cum este?

| wpetterssone a răspuns (pentru benny7):

Biserica Ortodoxă nu aplică ceea ce este scris în Cuvântul lui Dumnezeu, sau aplică unele principii, iar pe altele le încalcă. De ce preoții ortodocși nu îi învață pe oameni din Biblie? Pentru că au un interes ascuns. Dacă omul ar știi ce este scris în Biblie, ar mai avea de câștigat Biserica ceva?

| benny7 explică (pentru wpetterssone):

Da! dar ce legătură pot avea unii atei cu aceasta?

| benny7 explică:

Ştii, nu pot să hotărăsc eu în locul?