| Andra201244 a întrebat:

Este pacat daca nu mergem la biserica?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
13 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Este bine sa frecventam biserica, dar aceasta nu ne face crestini dupa cum daca stai intr-un garaj nu esti o masina.Trebuie sa te nasti din nou sa fii transformat de Duhul lui Dumnezeu.

| Anonymus314 a răspuns:

Nu, insa este pacat daca duminica stai acasa in loc sa fii la biserica, odata ce s-a dat binecuvantarea, poti pleca acasa linistit.

| Andrei7520152 a răspuns:

Ba.

| LineGuide a răspuns:

Biserica este un inceput al imparatiei cerurilor, si daca nu ne-o invrednicim, nici imparatia cerurilor nu o vom mostenii.Deci, daca nu mergem la biserica, nu vom ajunge la comuniunea totala cu Dumnezeu.
Multi s-au legat de banii preotilor.Eu personal, nu consider partiiparea la slujbele duminicesti contra cost. Unde trebuie sa platesti bilet? Ai mers vreodata la biserica, ai asistat la vreo slujba, si ti s-a cerut biletul de intrare? Nu...eu nu cred, deci lasati asta cu banii, sunt numai scuze banale!

Răspuns utilizator avertizat
| LineGuide a răspuns (pentru navarre):

Biserica nu este neaparat acel zid continuu, ci este de fapt un templu ce rugaciune, facut(ma refer aici la cele vechi), prin munca oamenilor, aceasta munca nefiind rasplatita decat prin rugaciunile noastre.
Nu vreau sa mai aud chestii de genul:preotii cer bani! Nu e nimic real! Intr-adevar ei cer la nunta, botez si alte ierurghii facute de obicei la cererea credinciosului(sfintiri de masini, binecuvantarea caselor, molifta la carnea de animal transat si altele).Nu cred ca te doare mana sa dai preotului 100Ron, daca tu ai dat pe rochia de mireasa 2. 000Ron, si nu cred ca te doare mana sa dai 100Ron la botez, cand seara vin cantareti care cer 3. 000Euro! E jenant sa spui ca preotul este un sclav, dar asta este el de fapt, si noi, cei din "bransa" stim asta prea bine, dar nu avem ce face.Imagineaza-ti ca preotii dau lunar 700Ron la mai marii lor, deci din banii ramasi, traiesc el, si cantaretul/cantaretii, daca au epitrop il platesc si pe el, iar daca mai au si femeie de servici, se duce tot venitul imediat.
Cantaretul are un salariu de 400Ron la o bisrica de sat.E jenant, nici nu se merita sa faci efortul de a merge sambata si duminica la biserica pentru aceasta suma!
Nu stiu cat ai inteles, dar nu esti obligat sa crezi in Dumnezeul meu, poti sa fai ce vrei cu a ta viata!
Toate cele bune, dar te rog, nu mai insista sa-mi schimbi parerea, deoarece asta cred, si nu vreau sa aflu mai multe! Am gasit alinarea in ortodoxism, unde daca te duci la un preot bun, te scoti din orice depresie, sau orie gand rau.
Larevedere!

| Alikke a răspuns:

Mai pacat este sa nu mergi la Biserica? Sau mai pacat este sa faci rau?
Ai toate raspunsurile in intrebarile astea.

| PαtнwαуTσBℓιѕѕ a răspuns:

''Este bine sa frecventam biserica, dar aceasta nu ne face crestini dupa cum daca stai intr-un garaj nu esti o masina.Trebuie sa te nasti din nou sa fii transformat de Duhul lui Dumnezeu. ''

THUMBS UP.

| WR104 a răspuns:

Intraba popa.

| Miauti a răspuns:

E foarte mareee pacat! Daca nu te duci nu mai au aia de unde sa faca rost de bani.

Cineva spunea "Dumnezeu este peste tot" atunci inseamna ca pot vb cu Dumnezeu si acasa.

| DyNo a răspuns:

Pai normal, daca nu mergi preoti cum mai scot bani? Ca o slujba in 2 persoana nu merge...

| casablanca40 a răspuns:

Da.