| Anonimouse25163 a întrebat:

Este păcat să consumi băuturi alcoolice?

24 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Orice faci este păcat, așa zice doxa creștină. Real poți face orice este moral și nu încalcă convențiile de disciplină socială în viață DAR, să faci totul echilibrat, fără a buza de nimic, că de abuzezi o să ai probleme. Viața echilibrată este secretul evoluției spirituale, pe lângă tehnicile de autohipnoză.

| Anonimouse25163 explică (pentru DeyCj):

Real poti sa faci orice, dar cand va veni judecata te vei duce in iad cu tot cu firea lumeasca daca nu faci voia lui Dumnezeu, nu ma refer la tine, vorbesc in general.

| DeyCj a răspuns (pentru Anonimouse25163):

Judecată.Oamenii judecă nu așa zisa divinitate.

| xerxes1 a răspuns:

Iisus falsifica vin la nunti.
Daca ar fi fost pacat nu ar fi facut, sau poate il durea undeva ca oricum el era seful.

| Anonimouse25163 explică (pentru xerxes1):

Isus a tranaformat apa in vin pentru cina. Si cina se practica si in zilele noastre cu cate o gura de vin. Dar nu sa bei pana nu mai poti.

| xerxes1 a răspuns (pentru Anonimouse25163):

Pentru nunta din Cana Galileii a falsificat vinul, nu pentru cina.
Si a facut vin pentru ca se terminase vinul la mese.
Mai citeste Biblia

| Anonimouse25163 explică (pentru xerxes1):

Da stiu ca a transfotmat apa in vin si unde, dar Isus nu a baut vin, cei de acolo aveau vin fermentat iar Isus a transformat apa într-un vin nefermentat care nu îmbata, iar biblia interzice clar bautura prin multe pasaje, daca cunosti biblia. Isus Hristos cand a facut apa in vin nu a facut un vin fermentat, ci a facut un vin nou, nefermentat. Un vin nou care le-a trezit mintea si va fi folosit in timpul imparatiei de 1000 de ani, in timpul imparatiei de 1000 de ani nu se va bea alcool. În zilele noastre crestinii au voie sa bea vina doar la cina sau împartasanie cum se zice. Si nu a falsificat vinul, a transformat apa in vin. Deci concluzia este : da este pacat sa consumam bauturi alcolice.

| xerxes1 a răspuns (pentru Anonimouse25163):

Bla Bla bla.
Vinul Biblic nu este suc de struguri. Ce cred sectarii adventisti e egal cu zero. Ar fi incorect sa spunem ca este vorba despre suc de struguri (must).

1) Noe şi Nabal s-au îmbatat de vin, nu cu must…

„A băut VIN (οἴνου) şi, îmbătându-se, s-a dezvelit în cortul său„(Facere 9, 21)

2) Vinul destul de tare este antiseptic, nu mustul…

„Şi, apropiindu-se, i-a legat rănile, turnând pe ele untdelemn şi VIN (οἶνον ), şi, punându-l pe dobitocul său…„(Luca 10, 34)

3) Vinul de la „cina Domnului" poate duce la îmbătare…

„Căci, şezând la masă, fiecare se grăbeşte să ia mâncarea sa, încât unuia îi este foame, iar altul se îmbăta."(1 Corinteni 11, 21)
Deoarece la Pesach se bea numai vin fermentat, in paharul pe care EL l-a dat ucenicilor Sai, spunandu -le : " Beti toti din el!" ( Matei 26 : 27 ) era un astfel de vin.
4)Iisus a schimbat apa în vin, nu in must…

„Si sfârşindu-se VINUL (οἴνου), a zis mama lui Iisus către El: Nu mai au vin (οἶνον )„(Ioan 2, 3)
Cand Yeshua Ha Mashiach a transformat apa in vin ( vezi Ioan 2), nu era vorba de must ci de vin fermentat, avand in vedere ca nunul a observat ca vinul cel bun a fost servit la sfarsit, dupa ce invitatii la nunta se imbatasera deja.

5) Vinul fermentat face ca burdufurile să se extinda…

„Şi nimeni nu pune VIN ( οἶνον) nou în burdufuri vechi, altfel VINUL (οἶνος ) nou va sparge burdufurile…„(Luca 5, 37)

__6 Fetele lui Lot isi imbatau tatal cu must ca sa se culce cu el? _

Beţia este incriminata in Biblie, nu VINUL! Biblia condamnă beţia şi efectele acesteia.

1) Pavel ne indeamna…

„Şi nu vă îmbătaţi de VIN (οἴνῳ), în care este pierzare…" (Efeseni 5, 18).

2) Orice abuz constituie pacat ce ne exclude din Impărăţia lui Dumnezeu.

„Nu vă înşelaţi: nici desfrânaţii…nici beţivii…nu vor moşteni Împărăţia lui Dumnezeu" (I Cor 6, 9-10).

3)In mod clar bautul excesiv este blamat….

„Dar eu v-am scris acum să nu vă amestecaţi cu vreunul, care, numindu-se frate, va fi desfrânat…sau beţiv.Cu unul ca acesta nici să nu şedeţi la masă" (1 Corinteni 5, 11)

In concluzie

Adventismul, ca multe alte erezii, poarta stampila „made in U.S.A" si este o contrafacere ordinara a invataturilor crestine.

Vinul baut cu moderatie este perfect legitim.
Vinul este un dar bun de la Dumnezeu.
Domnul nostru Iisus Hristos a baut vin, la fel şi ucenicii lui. El a transformat apa în vin.

„A venit şi Fiul Omului, mâncând şi bând, şi ziceţi: Iată un om mâncăcios şi băutor de VIN, prieten al vameşilor şi al păcătoşilor! „(Luca 7, 34)

| Anonimouse25163 explică (pentru xerxes1):

Orice viciu este condamnat. Vin se bea doar la cina Domnului, in rest este pacat orice tip de bautura alcoolica in orice zi a saptamanii sau lunii. Conclizia orice bautura alcoolica este pacat, mai putin cand iei cina atât. Citeste raspunaurile de mai sus.

| xerxes1 a răspuns (pentru Anonimouse25163):

Sa bei cu masura nu este viciu.Viciu este cand nu te controlezi.
Cine nu se poate controla mai bine sa nu bea deloc.
Iisus a facut vin la nunta cand mesenii erau deja cu chef.
Ca tu nu poti sa pricepi nu este vina mea.

| xerxes1 a răspuns (pentru xerxes1):

A venit Fiul omului mancand si band, si ei zic: "Iata un om mancacios si bautor de vin, un prieten al vamesilor si al pacatosilor!" Totusi, Intelepciunea a fost indreptatita din lucrarile ei." (Mat.11:19)

Iisus era poreclit bautor de vin.
Daca ar fi baut must crezi ca mai ziceau asa?

| xerxes1 a răspuns:

Si nimeni, dupa ce a baut vin vechi, nu voieste vin nou, caci zice: "Este mai bun cel vechi". (Luc.5:39)

Tu ai auzit de must vechi si de must nou?
Era vin toata ziua.

| xerxes1 a răspuns:

Ioan 2:10 Si i-a zis: Orice om pune intai vinul cel bun si, cand se ametesc, pune pe cel mai slab. Dar tu ai tinut vinul cel bun pana acum.

Se ameteau cu must la nunta din Cana?

Vinul slab se pune inainte dar Iisus a facut vin bun la urma.
Daca nici acum nu pricepi du-te la psiholog ca ai probleme mari.
Bea niste vin nu mai fi asa frustrat.

Teoria voastra este falsa si egala cu zero.

| Anonimouse25163 explică (pentru xerxes1):

In concluzie orice bautura alcoolica este pacat. Mai pitin vinul de la cina.

| xerxes1 a răspuns (pentru Anonimouse25163):

Esti orb si ipocrit.
Persoanele ca tine merita ignorate.

| AC4S4 a răspuns:

Poti sa-l numesti pacat cand bei frecvent bauturi alcoolice. Nu trebuie neaparat sa ajungi sa fii beat ca sa fie consumul de alcool pacat.
Consumul de alcool este pacat, de asemenea, daca acesta ajunge piatra de poticnire pentru alti credinciosi (1 Corinteni 8).

| Anonimouse25163 explică (pentru AC4S4):

Cum adica piatra de poticnire? Dar daca beau o data de 2 ori pe luna, mai e pacat?

| AC4S4 a răspuns (pentru Anonimouse25163):

Cand un necrestin se uita la un crestin trebuie sa-L vada pe Hristos in el. Daca presupusul crestin isi ia niste libertati care il impiedica pe necrestin sa-L vada pe Hristos, atunci presupul crestin este o piatra de poticnire.

"Dar daca beau o data de 2 ori pe luna, mai e pacat?" - Eu consider ca daca bei lunar bauturi alcoolice inseamna ca ti-ai facut un obicei cu privire la alcool, deci este pacat. Biblia spune ca bine este sa nu bem vin (exceptie fiind, desigur, impartasirea).
Fiecare crestin decide pentru el cand sa bea, dar trebuie sa nu fie o piatra de poticnire si trebuie sa nu fie stapanit de alcool. Daca mergi la un eveniment si trebuie neaparat sa bei alcool (chiar si putin) pentru ca altfel nu te simti bine la respectivul eveniment, inseamna ca depinzi de alcool, deci nu e bine.
Biblia mai spune sa nu ne judecam intre noi, adica un crestin care decide sa bea vin candva, sa nu fie judecat de cel care se abtine, si nici invers.

In concluzie, absistenta de la bauturile alcoolice este cea mai buna solutie. Daca totusi nu doresti sa te abtii, trebuie sa fii foarte atent in ce context bei.

| Anonimouse25163 explică (pentru AC4S4):

Un raspuns foarte bun!

| Romanul86 a răspuns:

Nu este păcat să bei.
1 Timotei 5, 23: "Sa iei si cate putin vin"

| Anonimouse25163 explică (pentru Romanul86):

Acolo se refera la altceva.

| Logann a răspuns:

Pacat sa nuuuu!