| soracatalizator20 a întrebat:

Este pacat sa faci ritualuri si vraji daca ai religia deschisa? (crestin ortodox)

6 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

E prima oara cand aud de "religie deschisa". E un fel de "relatie deschisa" dar cu Dumnezeu? laughing

| EestiSodalane a răspuns:

Logic că e păcat?‍♂️
Gandeste-te asa, daca abuzezi de un om ca sa obtii ce vrei dai dovada de lipsa de iubire pentru acel om. Facand vrajitorii faci acelasi lucru, dar mai grav pentru ca in loc sa ceri ajutorul lui Dumnezeu ceri ajutorul demonilor care vor sa-si bata joc de tine. De ce ai face una ca asta?

| Scotianca a răspuns:

Apocalipsa 21:8

8 Cât despre laşi, necredincioşi, scârboşi, ucigaşi, desfrânaţi, vrăjitori, închinători la idoli şi toţi mincinoşii, partea lor este în lacul care arde cu foc şi pucioasă, adică moartea a doua."

Apocalipsa 22:15

15 Afară sunt câinii[a], vrăjitorii, cei desfrânaţi, ucigaşii, închinătorii la idoli şi oricine iubeşte şi practică minciuna.

Exodul 22:18

18 Pe vrăjitoare să n-o laşi să trăiască.

Practic asta e parerea lui Dumnezeu despre vraji si vrajitoare,

| Justme111 a răspuns:

Orice religie si avea, daca nu alegi sa il urmezi pe Isus (singura cale spre mantuire) nu vei avea parte de mantuire. Deci nu contează ce religie esti... daca ai practici pacatoase, opuse voii lui Dumnezeu, poti sa ai orice religie că nu religia iti dă mantuire.

| CLaludiu1234 a răspuns:

Sigurat e pacat sa faci ritualuri și vrăji, îi poti distruge viața celui care îi faci vraji. Dacă umbli cu asa ceva, ar fi bine sa te depărtezi
cat mai repede posibil de astfel de lucruri, pentru ca lucruri ca nu sunt de la Dumnezeu.

| Adeliezz a răspuns:

Clar, ca crestin (nu contează ce denominațiune ești) scrie clar în Biblie despre vrăjitorie că nu este okay.