| anonim_4396 a întrebat:

Salut tupu. am o anomalie adica, eu fiind crestin ortodox pot sa ma convertesc de religia romano -catolic.am auzit ca cineva a murit facand asta pentru ca e un mare pacat e adevarat?

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Bineinteles ca nu e pacat, e pacat sa mai crezi in pacat dupa ce ti s-a spus asta cu moartea si schimbatul religiei.

"Sin is an imaginary disease, invented to sell you an imaginary cure."

14 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Te poti converti la ce religie vrei tu! Nu cred ca cineva a murit facand asta. O fi murit, dar din alte cauze.
Gandeste-te ca sunt oameni care renunta complet la religie, devin atei. Si n-au murit! happy

| heyromania a răspuns:

Nu, nu e pacat! Dar nu are rost sa te duci, stiu de ce, pentru ca sunt mult mai bine organizati, dar cu toata organizarea lor nu au putut sa-l tina in frau pe Luther, Calvin, Zwingli, pe cand Ortodoxia este una din 1054- Biserica Ortodoxa.

| anonimg a răspuns:

Din punct de vedere moral esti obligat inaintea lui Dumnezeu ca sa citesti si sa cunosti Biblia.
Fiecare om trebuie sa se nasca din nou; altfel nu va intra in Imparatia lui Dumnezeu.
Schimba confesiunea daca felul in care te inchini lui Dumnezeu acum nu este placut inaintea Lui. Dar ai grija sa nu sari din lac in put.
"Multe cai i se par bune omului, dar la urma duc la moarte. -" (Proverbe.16:25)

| Fatamuntilor a răspuns:

In primul rand nu este o anomalie ca esti crestin otodox.
Poti sa te convertesti linistit la orice religie vrei tu, atata timp cat consideri ca alegerea ta este corecta, fara a te gandi ca faci un pacat.

| milan9 a răspuns:

In privinţa mântuirii sufletului, Dumnezeu nu a lăsat o "abrambureală" a alegerii confesiunii după bunul plac, sau după capricii subiective... In ciuda a ceea ce s-a mai spus aici, NU orice religie sau confesiune de pe lumea aceasta iţi poate oferi mântuirea sufletului.

Circumstanţe atenuante au cei care n-au cunoscut acea credinţă CONFIRMATĂ de Fiul lui Dumnezeu Întrupat: Biserica Sa, dar actul de a părăsi cadrul pe care Însuşi Fiul lui Dumnezeu l-a lăsat pentru lucrarea mântuirii nu are circumstante atenuante, ci agravante. Si asta cu atat mai mult cu cat te laşi sedus de chestii superficiale.

Este adevarat ca Biserica din Apus (catolică) este mai apropiată de Biserica din Răsărit (Ortodoxă) decat celelalte 40000 de grupări si secte, dar diferenţe esenţiale există...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ortodoxia e cea mai buna religie, daca tie nu-ti convine n-ai decat portile iadului sunt deschise in primul rand pentru secte si mai ales pentru dezertori; care ar fi motivul? ai aflat acolo adevarul absolut? nici nu stii care sunt diferentele, maine poate te duci si pe la alti sectanti ca de e frumos

| M25M a răspuns:

Pe bune?

| Lizzu a răspuns:

Anomalie?

Da,te poti converti la orice religie doresti de pe lumea asta daca o simti mai aproape de tine si daca o intelegi mai bine ca pe cea existenta deja.

Si tu crezi tot ce auzi? incepe sa gandesti cu creierul propriu si nu sa asculti idei depasite si sa le accepti asa cum vin.
Gandeste singur.
Nu e batut in cuie ca cineva care a fost botezat intr-o religie sa moara in acea religie.

Nu e vorba de nici un pacat.
Religia nu-ti apartine doar nationalitatii tale ci e a tuturor.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu stiu de cineva care a murit pe scaun la frizer.
Oare nu trebuia sa se tunda?

| Silviuloan a răspuns:

In primul rand de ce vrei sa te convertesti?

| anonim_4396 explică (pentru Silviuloan):

Deoarece ma atras mai mult religia de catolic.

| Reyskate99 a răspuns:

Stupid! daca iti schimbi religia nu ai cum sa mori, eu unul prefer sa am propria religie, tot in genul crestinismului dar sa nu apartin de vreo biserica pentru ca am auzit destule povesti si sunt satul...

| Tibi45 a răspuns:

În primul rând nu este o "anomalie", în a te regăsi în cadrul unui anumit cult religios! O "anomalie" este de exemplu faptul, dacă ai avea vreun defect fizic (eşti şchiop; orb; infirm; etc.), cum nu te afli într-o astfel de situaţie, chestiunea cu opţiunea ta relgioasă nu are nici o legătură cu acest subiect.
Trebuie să şti că entitatea Dumnezeiască este "una singură", indiferent din interiorul cărui cult i te adresezi! Trecerea de la o religie la alta, (aşa cum ţi-ai schimba ciorapii), prezintă însă d.p.d.v. moral o dovadă de neseriozitate, vis-a-vis de preceptele unui crez real şi intim.
Ar fi interesant de ştiut, de ce crezi că în cadrul unui anumit cult religios, te simţi mai apropiat de Dumnezeu decât în altul!? Oricum, fiinţa divină nu apreciază omul din această perspectivă, important este ce sentimente nutreşti tu în cele mai intime fibre ale fiinţei tale, faţă de sacralitatea lui Dumnezeu, postura de pe care îţi exprimi acest crez are prea puţina importanţă. (Dumnezeu te apreciază după sinceritatea gândurilor tale şi a stilului tău comportamental, nu după altarul de la care i te adresezi.)
Dumnezeu fie cu tine şi familia ta, numai sănătate şi bine în viaţă.

| anonim_4396 explică (pentru Tibi45):

Mersi si tie la fel happy