| troleibuz a întrebat:

Este suficient sa crezi in Dumnezeu ca sa fii un om bun?

13 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Nu exista om bun.

| ania a răspuns:

Dumnezeu vrea nu doar să credem în existența Lui ci și să ne dăruim viața Lui, să trăim în prietenie, ascultare, să/l iubim pe El cel mai mult.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Asta ar presupune ca toti credinciosii sunt oameni buni...

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Defineste om bun.

| Fatamuntilor a răspuns:

E nevoie de mult mai mult
Iubire, toleranta, incredere, nevoia de ati ajuta semneii fara a astepta ceva la schimb.
Omul e supus greselii, oricand poti cadea in ispita.

| CostinAlamariu a răspuns:

"Nu tot cel ce-Mi zice: Doamne, Doamne! va intra în împărăția cerurilor, ci acela care face voia Tatălui Meu Celui din ceruri."

| Irinel15123532 a răspuns:

Nu, nu este suficient sa crezi ca El exista undeva.
Este nevoie sa asculti de El, sa fii mantuit.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, deoarece: "Nu oricine-Mi zice: «Doamne, Doamne!» va intra în Împărăţia Cerurilor, ci doar acela care face voia Tatălui Meu, Care este în ceruri." - Matei 7:21-23

| Florin9Florin9 a răspuns:

Depinde la ce te duce cu gândul "a crede"

Dacă te referi la a crede în existența Lui, atunci nu e suficient.

Dacă te referi la a crede că după moarte vei ajunge în fața lui(și dacă crezi cu adevărat, asta cu siguranță te va determina să-ți schimbi viața în bine )

atunci da, e suficient, e așa numita credință cu fapte despre care se atrage atenția în Biblie că trebuie să se manifeste în viața unui creștin (În Biblie scrie că, credința fără fapte este moartă).

| CinevaAnonimă a răspuns:

Să crezi şi să ai dragoste pentru El şi pentru aproape.

| marinaru777 a răspuns:

Daca te uiti la mancare te saturi daca doar o privesti? Secretul vietii este Dumnezeu.

| leo59 a răspuns:

Este nevoie de mai mult. N-ai citit în Scriptură că și diavolii cred și se cutremură?