| SentimentalConsil a întrebat:

" Vai de voi, carturari si farisei fatarnici! Pentru ca voi inchideti oamenilor Imparatia cerurilor: nici voi nu intrati in ea, si nici pe cei ce vor sa intre nu-i lasati sa intre".

La cine s-a referit Iisus cand a zis asta?
Nu dau replay la toti deoarece toti mi-ati raspuns ca Iisus se referea la preotii si carturarii de atunci ceea ce ma face sa va pun alta intrebare

De ce ne luam repere din biblie daca tot ceea ce a zis Iisus a fost pentru vremea de atunci?

15 răspunsuri:
| 4b a răspuns:

''carturari'' si ''farisei'' exista si in ziua de aziwinking de fatarnicie, nu mai vorbesc...

| martzian a răspuns:

La randu-mi am luat decizia sa raportez postarile ce incalca regulamentul (nu este poate cazul intrebării de fată, desi scopul ei pare a fi de a starni userii unii impotriva celorlalti). Este realizabil ca, daca TPU nu ne aude, sa ne mutam discutiile intr-un alt loc, unde nu se intampla astfel de manifestări discriminatorii și profund intolerante. Oricum, nu ne referim doar la chestiuni impotriva regulamentului ci, după cum le-am scris administratorilor, și la ieșiri total ilegale într-un stat european...

| SentimentalConsil explică (pentru martzian):

Voi faceti asta, voi starniti userii nu eu, da-mi ceva plauzibil ca eu as starnii userii prin intrebarea mea si iti dau dreptate

| SentimentalConsil explică (pentru martzian):

Scuza-ma ca ti-am dat replay, acum am vazut ca esti in tabara adversa, sa fiti iubiti!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sentimental,postarea aceleiasi intrebari in mod repetat, la interval scurt de timp, se numeste abuz si pe TPU, abuzul de postari nu este permis.Pe de alta parte, comentariul facut de tine, in legatura cu cei de pe TPU, este o incercare de a stirni pe unii impotriva altora, lucru iarasi nepermis pe TPU.Si in al-3-lea rind, sa nu crezi ca daca dai citate, inseamna ca si intelegi biblia.Numai bine.

| SentimentalConsil explică (pentru anonim_4396):

Domnu Ivancea, nu va dati seama la vorbe dumneavoastra? Citeste domnule ca lumea enuntul intrebarii postate de mine si nu mai starnii dumneata zanzanie

| anonim_4396 a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Eu ti-am adus la cunostiinta ca postarea aceleiasi intrebari in mod repetat se numeste abuz, asta nu inseamna zizanie.Si sa mai stii ceva:mesajele trimise unui alt utilizator, pot fi vazute.

| SentimentalConsil explică (pentru anonim_4396):

Pentru asta mi-ati facut raportarile respective

| SentimentalConsil explică (pentru anonim_4396):

Cine te-a rugat pe dumneata sa-mi aduci la cunostinta? crezi ca nu sunt in deplinatatea facultatilor mintale sa-mi dau seama de ce sustin?

| anonim_4396 a răspuns (pentru SentimentalConsil):

Eu nu raportez si nu am spus niciodata ca nu esti in deplinatate.Iti cer sa respecti regulamentul, atit.

| SentimentalConsil explică (pentru anonim_4396):

Asta denota faptul ca sunt luata la puricat si ca mi-a disparut din senin rubrica intrebari si raspunsuri sterse de admini laughing rolling on the floor))) cine se ascunde nea Ivancea

| Nonono a răspuns:

S-a referit la aia ca tine!

| Nonono a răspuns:

Da ma? Adica excludem preotii si calugarii ca asa zice "iezuitu". Vezi-ti de treaba. Si Biblia nu se refera doar la acea vreme, ci in ea gasesti si trecut si prezent si viitor.

| cei7pitici a răspuns:

S-a referit la oameniii gen George Becali, si domnia sa este un fariseu al sec XXI si ca el mai sunt multi altii care apar in vazul lumii sub diferite pretexte. Mereu au existat oameni ca tine care au cautat sa gaseasca in Biblie adevaruri false care sa revolutioneze intreaga perceptie asupra Crestinismului.Nu te gandii ca esti singurul "intelept„ care descopera "tainele ascunse„ ale Bibliei in ultimii 2000 de ani, NU, au fost multi cei ca tine care au cautat sa contrazica totul si in orice mod si pana la urma au devenit si ei convinsi ca laptele e alb si nu negru.Sanatate si intelepciune.

| SentimentalConsil explică (pentru cei7pitici):

Ca si cei de pe TPU, nu e asa?