| mentholinks a întrebat:

"Eu am zis: Sunteti dumnezei, toti fii ai celui Preainalt dar veti muri ca niste oameni." Se refera doar la evrei? Trebuie sa-i privim ca pe niste dumnezei muritori?

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

`Unde scrie cele spuse de tine?

| doctorandus a răspuns:

Nu, de fapt se refera la niste zei nationali pe care i-a omorat Yahweh.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu. Se refera la crestini, mai exact la acei crestini care ajung la treapta de sfintenie si îndumnezeire. A te indumnezei inseamna sa ca atunci cand ajungi la o treapta inalta de sfintenie devenim tot ce Dumnezeu este cu exceptia esentei Lui. Bineinteles, esenta lui Dumnezeu e imposibil de vazut sau inteles chiar si pentru cei mai sfinti dintre oameni

| RKBlue a răspuns:

Nu.
Toti oamenii sunt egali.
Daca e sa ne luam dupa Biblie, cuvant cu cuvant, atunci:
Femeia nu are drepturi
Exista sclavie
Trebuie sa omoram oameni cu pietre.
Ne sacrificam copiii(sau, mai bine zis, suntem gata sa-i sacrificam daac ni se cere)

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RKBlue):

N-ai inteles nimic din Biblie. Mai citeste-o odata

| RKBlue a răspuns (pentru CostinAlamariu):

De ce?
Nu trebuie sa citesti ceva de 100 de ori ca sa intelegi ca are prosti scrise.
Sau totul poate fi interpretat?
Atunci, sa fii gay nu e pacat.Simplu.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RKBlue):

De ce? Pentru ca nu ai zice idiotenile tampite pe care pe spui daca ai fi citit Biblia in intregime. Ori esti idiot ori te prefaci.

| RKBlue a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Sau poate ca tu esti si nu iti dai seama...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RKBlue):

Spre deosebire de tine am citit Biblia si am si inteles-o. Nu mai fi ingamfat crezand ca le stii pe toate. Doar prostii cred ca le stiu pe toate. Ti-o zic ca pe un sfat prietenesc. Accepta ca mai ai mult de invatat si nu mai fi ignorant. Atata tot. Nu-i greu.

| RKBlue a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ingamfat,ignorant,prost
Cam multe cuvinte frumoase pentru un crestin...

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RKBlue):

Nu ma lua cu "pentru un crestin" ca nu stii absolut nimic despre crestinism. Apostolii i-au numit prosti si nebuni pe bleasfemetori si paganii care refuzau sa inteleaga adevarul din fata lor. Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii, iar refuzul de a accepta adevarul e prostie. Suntem crestini, nu pacifisti. Daca ai impresia ca religia noastra e o miscare hippie te inseli amarnic. O buna parte din sfintii nostri sunt portretizati cu arme si armura. Abandoneaza-ti mandria si ingamfarea ca nu te va duce nicaieri.

| RKBlue a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Frica de Dumnezeu este inceputul intelepciunii"
De ce frica? De ce nu iubirea?

"Apostolii i-au numit prosti si nebuni pe bleasfemetori si paganii care refuzau sa inteleaga adevarul din fata lor."
A, da.
Banuiesc ca esti de acord cu crestinarea cu forta.
Nu m-as mira sa te vad la un mars pentru legalizarea arderii pe rug a ateilor.

"Suntem crestini, nu pacifisti. Daca ai impresia ca religia noastra e o miscare hippie te inseli amarnic. O buna parte din sfintii nostri sunt portretizati cu arme si armura."
Deci recunosti ca crestinismul nu e despre pace, dar ai zis ca nu are legatura cu lucruri rele.
Mie imi suna a contradictie.
Poate daca te duci la preot, iti va dicta in continuare ce sa zici.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru RKBlue):

Nu, nu sunt de acord cu crestinarea cu forta. Nu exista asa ceva. In Biserica prima data ti se explica de ce gresesti, dupa daca refuzi sa intelegi esti anatemizat. Nu sunt catolic sa ard oameni pe rug. In lumea ortodoxa nu s-a intamplat niciodata asa ceva. Esti atat de incult dpdv istoric ca nici nu diferentiezi practicile catolice de cele ortodoxe...
Crestinismul nu e tolerant si pasiv. Vrem pacea, normal ca ne dorim pacea, dar daca suntem atacati avem dreptul sa ne aparam. Asa cum Moldova si Muntenia s-au aparat de turci in istorie.
Nu e nimic contradictoriu in asta, poate doar in mintea ta stalcita. Idealul crestinului e pacea, dar daca suntem atacati putem riposta

| RKBlue a răspuns (pentru CostinAlamariu):

"Esti atat de incult dpdv istoric ca nici nu diferentiezi practicile catolice de cele ortodoxe..."
Serios? Chiar sunt?
Ai mentionat undeva ca esti ortodox?
Daca da, atunci scuze.
Daca nu, atunci asta e.Sa stii ca sunt destui catolici in Romania.
Si doar fiindca unii catolici au sustinut arderea pe rug, nu inseamna ca ortodocsii nu ar putea sa o faca.
Pana la urma, la cate rahaturi ies si sunt facute de biserica, si unii crestini, nu m-ar mira.
Si apropo, nu e prea dragut sa-ti asumi lucruri despre altii.
Cine ataca crestinii?
De vreo mie de ani crestinii s-au raspandit, au ucis ca sa crestineze.
Nu mi se pare ca se aparau...
Dar ce stiu eu, doar am o minte stalcita...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Suntem dumnezei pentru că suntem făcuți după Chipul și Asemănarea(caracterul) lui Dumnezeu.
Acolo se referă la toți oamenii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

În contextul dat cred că "dumnezei" se referă la copiii Lui "Dumnezeu", care nu sunt oameni obișnuiți pentru că poartă în ei o "Putere nemaipomenită", și anume Duhul Sfânt.