| IvanMihai a întrebat:

Http://www.bibliaortodoxa.ro/carte.php?cap=81&id=65
Psalmul 81: 6. Eu am zis: "Dumnezei sunteţi şi toţi fii ai Celui Preaînalt".
Nu stiam ca exista asa ceva in biblie!
Este correcta afirmatia?

5 răspunsuri:
| lpavel a răspuns:

Nu prea cred dar cine stie... totusi ca sa intelegi exact ce vrea sa zica trebuie sa studiezi biblia nu s-o citesti! De aceea exista scolile de teologie!

| TrăieşteClipa a răspuns:

Au tradus alandala in incercarea disperata de a face o religie politeista sa semene a monoteista.
Evreii rad de traducerile eronate ale teologilor crestini.
In loc de Elion au tradus Cel preainalt.
In loc de Elohim au tradus Dumnezeu.
In loc de YHWH au tradus Domnul

Psalmii 82:6 Eu am zis: „Sunteţi Elohim, toţi sunteţi fii ai lui Elion.
Psalmii 86:8 Nimeni nu este ca Tine între Elohim, YHWH, şi nimic nu seamănă cu lucrările Tale!
Psalmii 95:3 Căci YHWH este un Elohim mare, este un Împărat mare, mai presus de toţi ceilalti Elohim.
Psalmii 96:4 Căci YHWH este mare şi foarte vrednic de laudă. El este mai de temut decât toţi ceilalti Elohim.

De fapt era cel mai mic ca rang intre ceilalti Elohim,(cel putin 9 Elohim sunt descrisi in VT) colegii lui care administrau teritorii vecine cu ale lui.
YHWH era de profesie militar si s-a tot razboit cu colegii sai Elohim omorandu-le supusii, amimalele lasand in viata pentru soldatii sai doar virginele.

| VelaJohnny a răspuns:

Da, este corecta, cum sa pui la indoiala afirmatia asta laughing. Citeste contextul, se refera la judecatorii Israelului. Ei il reprezentau pe Dumnezeu, ei aveau autoritate divina sa faca dreptate, reprezentau autoritatea divina prin ceea ce faceau. Isus a fost numit dumnezeu. El a fost un profet, a venit in numele lui Dumnezeu, l-a reprezentat, chiar a fost numit Cuvantul lui Dumnezeu, deci a vorbit in numele lui Dumnezeu. Apoi, noi toti suntem ca Dumnezeu, pentru ca am fost creati dupa chipul sau, astfel manifestam sentimente, calitati, avem ganduri etc. Insa exista un singur Dumnezeu Atotputernic care pretinde devotiune si slujire, Iehova.

| Iliotropion a răspuns:

Firea umana si Harul nu se pot confunda dar prin intruparea Mantuitorului a fost posibil ca oamenii sa devina dumnezei după Har, nu dupa fire.
Părintele Papacioc spunea intr-un interviu:
„Aceasta este întrebarea pe care ne-o pune nouă Dumnezeu, cândva şi poate în fiecare clipă: „Eu v-am creat şi v-am creat ca un Dumnezeu, desăvârşiţi, cu puterea de a vedea, de a intui, mai mult chiar, de a deveni dumnezei după har. Eu vă voi judeca. Eu sunt fericirea voastră veşnică. Dar voi, de ce nu vă gândiţi şi la Mine?"

vezi si http://ziarullumina.ro/......84541.html