| MatrixR3loaD a întrebat:

Eu cred in Dumnezeu. (nu am prea multe dovezi)
Cei care știu că există vă rog spuneti-mi cateva lucruri cu privire la existenta lui.
Si cei care nu cred argumentați de ce?

19 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Primo,nu exista dovezi ce atesta existenta Lui Dumnezeu.
Secundo, nu exista oameni care stiu ca Dumnezeu exista (decat la spitalul de nebuni, dar ei "stiu" ca exista si peretele vorbitor) ci doar oameni care cred ca Dumnezeu exista.

| sabin89 a răspuns (pentru Inferno):

"nu exista oameni care stiu ca Dumnezeu exista... ci doar oameni care cred ca Dumnezeu exista." - Cum? PorumbRodica chiar stie, nu numai crede.thinking

| Inferno a răspuns (pentru sabin89):

Daca citesti ce am scris in paranteza te rog. Ea intra in categoria celor aflati inca in libertate.

| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Dovezi care atesta existenta lui Dumnezeu vei gasi intotdeauna, oricand si din orice. E simplu!
Cu totii putem inventa. :)
Asa zisele "dovezi" sunt doar niste povesti, destul de frumose uneori, recunosc!
Uite aici una:
http://oanaparaschiv.com/2012/11/07/exista-dumnezeu/

| milan9 a răspuns:

Un argument valabil pentru cei care doresc un suport sincer pentru credinţa lor în existenţa sacrului a fost oferit de un mare om de ştiinţă, Erwin Schrödinger, laureat al premiului Nobel pentru fizică cuantică.
- El a observat că volumul maxim al unei gene (particulă a materialului ereditar) poate fi cuprins într-un cub cu mărimea laturii de MAXIM 100 distanţe atomice – însumând astfel un număr de atomi cuprins între o mie şi un milion – în funcţie de tipul şi de mărimea atomilor).

- Tot el afirmă că este practic imposibil ca acest număr limitat să poată explica un comportament ordonat, să formeze o structură organizată, să posede un,, program" de autoreproducere completă, de redare a unui caracter, funcţie sau organ în organismul dezvoltat ulterior, un,, program" de coordonare cu celelalte gene, de gestionare a unui metabolism propriu etc…

| milan9 a răspuns:

- Automat, concluzia acestei realităţi, este faptul că existenţa şi manifestarea unei gene, şi prin translaţie – a vieţii în general, constituie, în faţa oricărei tehnologii avansate, o enigmă, un mister de neînţeles, o manifestare minunată a Sacrului, o amprentă discretă a Celui care se află în spatele cortinei...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

La ortodocsi unul simplu e sf aghiazma care nu se strica, am acasa de 45 de ani si zici ca acum e scoasa din fantana

| sublime89 a răspuns:

Nu ai prea multe dovezi... Dar ce dovezi ai, pana la urma? Esti sigur ca nu sunt inchipuite?

| M25M a răspuns:

Gandeste-te la motivele pe care le folosesti cand negi existenta celorlati zei (cateva mii) si le afli si pe ale mele in cazul zeului tau.

| suffarstar a răspuns:

Poti sa te consideri dovada.
Oamenii asteapta sa creada intr-un Dumnezeu ce locuieste pe un munte, coboara din cand in cand si le da tuturor saracilor bani, vindeca toti bolnavii, batranilor le mai da 100 de ani etc. Insa daca s-ar intampla chestia asta, cum s-ar mai face diferenta intre cei buni? Ce valoare ar mai avea credinta? E usor sa crezi ceea ce se vede, insa nu e usor sa crezi ceea ce nu se vede. Toate lucrurile ieftine sau usoare sunt gunoaie. Lucrurile cu adevarat pretioase sunt cele pentru care trebuie sa depui efort. Daca ai un prieten care e plecat intr-un safari si-ti spune ca se va intoarce, insa au trecut deja ani si nu ai mai aflat vesti de la el, asa-i ca iti trece prin minte ca nu se va mai intoarce? Peste inca cativa ani, il vei uita de tot.

| iurii75 a răspuns:

Ce droguri consumi? laughing

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Desigur, credinta trebuie manifestata prin fapte. POTI sa+ti dai seama de existenta lui Dumnezeu, admirand modul in care este creat corpul uman, ordinea lucrurilor din univers, ciclurile de viata. De asemenea, poti sa vezi ca omul are dorinta de+a trai vesnic, nu doreste sa moara, poti sa observi cum este creat omul si animalul, cu ce calitati. Deasemenea daca ai BIBLIA poti sa observi ca este unica, si cea mai valoroasa carte din toate timpurile, carte prin care Dumnezeu se face cunoscut inaintea omului cu o inima sincera, care doreste sa-l cunoasca, sa stie ce fel de Dumnezeu este, daca are un NUME, ce scop are cu omul si cu pamantul. Sau ce mesaj transmite BIBLIA. Daca doresti mai vorbim. NUMAI BINE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tu nu crezi in dumnezeu.ori crezi din varful buzelor.cand toata viata ta, si toate faptele tale.vor arata ca esti fiu al lui Dumnezeu, nici atunci nu vei putea spune ca crezi in el.smerenia nu te va lasa.si cand inima ta, orice bataie a ei va fi o permanenta ruga, si un imn de glorie inaltat Domnului, de abia atunci e inceputul pocaintei.si nici atunci.

| Cyrano a răspuns:

Credinta nu presupune dovada ca altfel nu ar mai fi credinta! Doar crede si apoi vei vedea...

| iulia1610 a răspuns:

Credinta in Dumnezeu nu se justifica dar ca o idee biblia de exemplu nu ar fi fost scrisa daca nu ar fi existat El.Cred ca tu esti nehotarat din cauza cercetarilor care s-au facut. Tine minte biserica si stiinta intotdeauna vor fi in contrazicere dar sa fim seriosi daca Dumnezeu nu exista mai erau biserici, catedrale etc. si ore de religie?

| fearlessss a răspuns (pentru iulia1610):

Argumentele tale sunt foarte stupide. Existau ttoate si daca nu exista Dumnezeu.De ce? Pentru manipularea oamenilor.Ce, un om nu putea scrie o poveste intr-o carte (un om cu puterea sociala) si apoi prin diverse mijloace sa provoace manipularea in masa? Ce naivi sunteti, religia asta face Manipuleaza.Biserica nu isi are rostul! Predarea religiei la scoala =ora perfecta de somn.Voi nu intelegeti ca Biblia nu e o dovada a existentei lui Dumnezeu. Oricine putea sa o scrie.