| EnciclopediaProstiei a întrebat:

Eu stiu ca planeta asta poate suporta maxim 9 mld oameni, suntem 7 deci nu mai e mult. posibil sa fie un rahat ce am zis, da asa am citit si eu undeva mai lasa-ma in pace
ok si atunci cand vom atinge cota maxima de suprapopulare si vom trai cu totii ca in mahalalele indiei, a cui va fi vina? a celui de sus care nu a anticipat asta sau a omului care nu a dus la extrem metodele contraceptive? derivand o secunda de la subiect, stiti cu totii ce parere are divinitatea despre acele metode.
ca sa inchei si cu asta, am o consolare care ne va mai linisti, cu toate ca nu o meritam. nu vom apuca niciunul vremurile alea mizerabile.

19 răspunsuri:
| мιнαɛℓα36 a răspuns:

Nu cred ca vom ajunge curand la acel numar de locuitori. Mai apare cate o gripa aviara, porcina, cate un castravete infectat.;))
Cineva are grija sa controleze.
Poti urmari, din cand in cand, aici:

http://www.worldometers.info/

| EnciclopediaProstiei explică (pentru мιнαɛℓα36):

Cu un castravete, o gaina, hai ca ne mai descurcam noi dar sa nu mai dea astia drumul la vreun virus "controlat" cum au facut cu hivul prin 30-40. de ex. in africa de sud sa nu aiba unu hiv e mare minune.
gurile rele ar zice ca sunt conspirationist dar prefer teoria ca e virus creat in laborator decat explicatia lor cu cimpanzeul

| OOOLEOOO a răspuns:

Pana atunci vom muri majoritatea din cauza stilului de viata comod pe care l-am creat.

Exemplu:
Omul este singurul mamifer de pe pamant care si-a otravit singur mancarea pentru comoditate(confort)

Sau va avea loc acea "trezire" a constiintei de care vorbesc personalitatiile spirituale (spirituale nu religioase)

NOname
| NOname a răspuns:

Amin! : ))

Dacă chiar ar exista o divinitate inteligentă, binevoitoare, atotorice, care se implică în vieţile oamenilor, nu am ajunge să întâmpinăm aceste probleme...şi multe altele.
Rămânem cu "dacă".hee hee

| Zenithf a răspuns:

Planeta asta suporta 25-30 mld de indieni sau 4-5 mld de americani. Depinde de consumul de energie si alte resurse prime pe persoana, nu numai de numarul de persoane.

| danay72 a răspuns:

Dumnezeu nu va permite ca pamantul sa fie suprapopulat si oricum, curand va interveni pentru ca pamantul sa fie locuit doar de oameni drepti.Psalmi37:9-11

| Hombre a răspuns (pentru danay72):

Atunci pregateste-te.

| danay72 a răspuns (pentru Hombre):

Si tu poti face la fel, doar daca studiezi Biblia si o aplici.

| Hombre a răspuns (pentru danay72):

N-ai inteles bine, pe voi credinciosi o sa va ia Domnul la el, pe noi ne lasa aici.

| danay72 a răspuns (pentru Hombre):

Conform Bibliei, vom ramane pe pamant.Isaia65:20-25,Psalmi37:29,Matei5:5

| EnciclopediaProstiei explică (pentru Hombre):

Ti-a zis-o...

| Hombre a răspuns (pentru EnciclopediaProstiei):

Da, mi-a zis-o.
Isaia 65:25- Lupul va paşte la un loc cu mielul, leul va mânca paie ca boul şi şarpele cu ţărână se va hrăni.winking

| usuk a răspuns:

Daca cei mai bogati oameni ai lumi si-ar da averile(oamenilor/tuturor), am avea cu toti ce sa mancam si am traii chiar bine pentru o luuuunga perioada de timp
asta evident, NU se va intampla vreodata

| milan9 a răspuns:

Planeta asta suporta si de o suta de ori mai mult. Uita-te pe google maps, calculeaza marimea terenurilor de golf, a domeniilor private, cresterea progresiva a productivitatii agricole, etc...
Ai putea ajunge la o densitate a populatiei monmdiala de doar cativa locuitori pe km patrat. Ori, chiar nu-ti trebuie 100 de hectare sa hranesti in medie un om...
Restul e manipularea ignorantei din noi de catre cei ce duc politici populationiste...

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Ba putem sa le apucam, daca ne grabim spre pieire

| sublime89 a răspuns:

Vina "celui de sus" nu e niciodata, ci doar a oamenilor. Oricand se intampla un lucru bun, d-zeu e responsabil, pentru ca e bun cu noi, iar cand se intampla un lucru rau, atunci noi suntem de vina, ori pentru ca suntem pacatosi si d-zeu ne-a blestemat, ori pentru ca s-a bagat diavolul, si d-zeu n-are nicio vina. Oamenii au obsesia sa-i gaseasca scuze divinitatii, de parca ar avea aceasta nevoie de asa ceva. Deci ar fi la fel si cu suprapopularea. Parca ii vad pe extemistii religiosi cum ar fi in stare sa dea vina pe stiinta pentru suprapopulare. Cu totii stim ca fara ea n-am fi putut niciodata sa ajungem la un asemenea numar. Deci n-ar fi zeul de vina, acel zeu care nu i-a lasat sa foloseasca metodele contraceptive, ci tot stiinta ar fi de vina, cea care a inventat acele metode. Ipocrizia persoanelor religioase nu are limite.

| MiyakoSaki a răspuns:

Toti spuneti ca rezista pana la 9, 20, 30 mld. Daca maine vine sfarsitul lumii, ce mai faceti? Nu stie nimeni dintre oameni ce va fi si cum va fi, si in plus, cand o sa fie 9 de mld o sa fim scrum, asa ca nu va mai faceti griji, numai Dumnezeu stie ce ne rezerva

| EnciclopediaProstiei explică:

Nu va ganditi numai la hrana si realmente nu conteaza cifra, 10 mld 50 mld....candva suprapopularea va atinge un nr alarmant. vreau sa stiu atunci cine e de vina

| RexCuParuCret a răspuns:

In cine crezi tu care e Divinitatea ta?